طب سوزنی

آرامش اعصاب و درمان افسردگی با طب سوزنی

آیا از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی و اضطراب خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال روش‌های جایگزین برای بهبودی هستید؟ پیشنهاد قطعی ما به شما استفاده از طب سنتی برای درمان این مشکل است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درمان افسردگی بدون دارو نیز ممکن است. اضطراب و افسردگی دو مورد از شایع‌ترین اختلالات خلقی هستند. تقریباً یک سوم بیماران به داروهای شیمیایی پاسخ نمی‌دهند. در نتیجه‌ بسیاری از افراد در جستجوی روش‌های جایگزین برای درمان اختلالات خلقی خود هستند. از جمله این روش‌ها، افزایش آرامش اعصاب با طب سوزنی است. در این مطلب درباره درمان افسردگی و اضطراب شدید با طب سوزنی صحبت خواهیم کرد.

افسردگی، هشداری برای اتفاقات بزرگتر در بدن!

در اعتقاد پزشکان طب سنتی چین باستان، علائمی مانند افسردگی و اضطراب زنگ‌های هشدار دهنده هستند. شاخص‌هایی که اخطار می‌دهند اتفاق بزرگ‌تری در بدن درحال جریان است. منابع انرژی زندگی (که در طب سنتی چین به آن “چی” می‌گویند) تعادل ندارند و در نتیجه عدم تعادل انرژی منجر به بیماری می‌شود. این بیماری می‌تواند در قالب افسردگی و اضطراب ظاهر شود.  اگرچه طب سوزنی درمان کاملی نیست‌، اما می‌توان از آن به عنوان مکملی در کنار درمان‌های دیگر استفاده کرد. این کار به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. در ادامه اطلاعات جامعی در زمینه طب سوزنی مطالعه خواهیم کرد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک عمل درمانی شرقی باستان است. این روش درمانی حدود 3000 سال قدمت دارد. در طب سوزنی، پزشک سوزن‌های نخ مانند را به نقاط خاص عصبی سراسر بدن وارد می‌کند. در طب سنتی چینی (TCM) ، این اعصاب “نصف‌النهار” نامیده می‌شوند و به عنوان نقاط مهمی در مسیرهای ارتباطی بدن در نظر گرفته می‌شوند.

نصف‌النهارهای خاصی می‌توانند برای درمان افسردگی و اضطراب هدف قرار گیرند. با انجام فرایند طب سوزنی تعادل به سیستم عصبی و ایمنی بدن بازمی‌گردد. در صورتی که درباره طب سوزنی به  اطلاعات بیش‌تری نیاز دارید، مقاله طب سوزنی چیست را مطالعه کنید. اما سوال اصلی این است که طب سوزنی چگونه به کمک ما می‌آید؟

طب سوزنی چگونه باعث درمان افسردگی می شود؟

طب سوزنی برای درمان افسردگی تحریک اعصاب حسی بدن استفاده می کند. هر سوزن یک عصب حسی را تحریک می‌کند که ارتباط آن با مغز باعث ایجاد پاسخی از سیستم ایمنی بدن می‌شود. این عمل باعث ترشح اندورفین (مسکن طبیعی بدن) و بهبود بیمار می‌شود. اما شما به عنوان یک فرد افسرده چرا باید طب سوزنی را انتخاب کنید؟

چرا برای درمان افسردگی باید از طب سوزنی استفاده کنیم؟

مسلما شما هم از خود پرسیده‌اید که این روش درمانی چه برتری بر دیگر روش‌ها دارد و چرا باید از طب سوزنی برای درمان اختلالات عصبی استفاده کنیم؟ در ادامه 5 مورد از فواید طب سوزنی برای درمان افسردگی با طب سوزنی را شرح می دهیم.

تاثیر مثبت طب سنتی در درمان افسردگی

تحقیقات مختلفی در زمینه طب سوزنی و افسردگی انجام شده است. نتیجه تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند به طور قابل توجهی از شدت افسردگی بکاهد. در یک مطالعه محققان دریافتند که الکترو طب سوزنی (نوعی طب سوزنی که از انتقال جریان الکتریکی ملایم از طریق سوزن استفاده می‌کند) به اندازه مصرف فلوکستین (داروی ضد افسردگی) در کاهش علائم افسردگی موثر است.

عوارض خیلی کمتر نسبت به دارو

می‌توان گفت در طب سوزنی تقریباً هیچ عارضه جانبی منفی وجود ندارد. عوارض این روش درمانی بسیار کم است. در صورتی که قصد دارید درباره عوارض این روش اطلاعات کسب کنید، مقاله عوارض طب سوزنی را مطالعه کنید. با این حساب طب سوزنی می‌تواند درمان طبیعی برای افسردگی و اضطراب باشد. البته در صورتی که بعنوان مکمل در کنار داروهای شیمیایی استفاده نشود.

 طب سوزنی به ترشح اندورفین کمک می کند

احساس عالی که بعد از ورزش دارید توسط اندورفین ایجاد می‌شود. اندورفین هورمونی است که به عنوان یک مسکن طبیعی در بدن عمل می‌کند. با ورود سوزن‌ها به اعصاب حسی بدن، سیستم ایمنی بدن تحریک می‌شود. پاسخ سیستم ایمنی بدن به این تحریکات، باعث افزایش گردش خون در آن قسمت از بدن و ترشح اندورفین می‌شود.

طب سوزنی آرامش بخش است

برخلاف تصور عموم، طب سوزنی نه تنها درد ندارد، بلکه بسیار آرام بخش نیز است. شاید باورتان نشود، اما بیشتر بیمارانی که از طب سوزنی استفاده کردند این درمان را آرام بخش می‌دانند. حال تصور کنید بجای استفاده از سوزن، از کاشت نخ در بدن شما استفاده شود. قطعا درمان برای شما راحت‌تر خواهد شد. بنظر شما کاشت نخ برای درمان افسردگی امکان پذیر است؟ بله! با روش امبدینگ یا کت گوت نیز می‌توانید افسردگی را درمان کنید.

فواید طب سوزنی برای درمان افسردگی
طب سوزنی برای درمان افسردگی فواید زیادی دارد

درمان افسردگی با امبدینگ

قبل از هرچیز، درصورتی که برای شما سوال پیش آمده امبدینگ چیست، مقاله کاشت نخ یا امبدینگ چیست را مطالعه کنید. اما آیا درمان افسردگی با امبدینگ امکان پذیر است؟ در یک مطالعه، 94 شخص دچار افسردگی به طور تصادفی به یک گروه کاشت کاتگوت (50 مورد) و یک گروه دارویی (44 مورد) تقسیم شدند. درمان گروه امبدینگ با کاشت کت گوت در دو هفته یک بار و در کل 4 بار انجام شد. گروه دارویی با تجویز خوراکی قرص ضد افسردگی (Deanxit) به مدت هشت هفته تحت درمان قرار گرفتند. هر دو گروه قبل و بعد از درمان مقایسه شدند.

بهبود در گروه امبدینگ 8/87 درصد (49/43) و در گروه دارویی 7/90 درصد (43/39) بود. همانطور که می‌بینید تفاوت فاحشی بین دو گروه وجود ندارد. درنتیجه کاشت نخ (Catgut) می‌تواند به طور موثری علائم بیماران افسردگی را بهبود بخشد. علاوه بر آن، عوارض روش امبدینگ نیز مانند طب سوزنی بسیار کم است. دلایل استفاده از طب سوزنی و درمان افسردگی توسط امبدینگ را به شما گفتیم. اما طی چند جلسه طب سوزنی، افسردگی درمان می‌شود؟

چند جلسه طب سوزنی برای درمان افسردگی لازم است؟

در درمان افسردگی توسط طب سوزنی از دوره‌های متفاوت درمانی استفاده می‌شود. البته هیچ مطالعه‌ای به طور قطع تعداد جلسات کافی برای درمان بیمار را نشان نداده است. ممکن است در ابتدا به طور مکرر به پزشک طب سوزنی مراجعه کنید. اما پس از اینکه تحت درمان قرار گرفتید، ممکن است به سطحی برسید که نیازی به ویزیت منظم نداشته باشید. برای اطلاع از اینکه برای درمان افسردگی با طب سوزنی به چند جلسه نیاز دارید، باید با دکتر خود مشورت کنید. شما می‌توانید با شماره تماس های سوزنیران با مرکز طب سوزنی دکتر محقق تماس بگیرید و از مشاوره های دکتر استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که طب سوزنی در طول چند هفته برای درمان افسردگی و اضطراب بیشترین تأثیر را دارد. تعداد جلسات کافی را پزشک برای شما معین می‌کند. اگر تصمیم به امتحان طب سوزنی دارید، حتماً یک متخصص طب سوزنی مجرب پیدا کنید که به طور خاص نحوه درمان اضطراب و افسردگی را بلد باشد. طب سوزنی برای آرامش اعصاب بسیار خوب عمل می‌کند. شما می‌توانید درمان افسردگی با طب سوزنی را در مطب دکتر محقق (اولین مدرس امبدینگ کشور) انجام دهید. در نهایت امیدواریم مطلب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.

9 دیدگاه

 1. سلام. ایا این روش درمانی را به افرادی که افسردگی حاد دارند اما میخواهند دوز داروهای خودشون رو کم کنند پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام. بله طب سوزنی یک درمان مکمل طبیعی برای افسردگی محسوب میشود. با انجام طب سوزنی ابتدا دوز مصرف قرص های افسردگی شما کم شده و در نهایت کاملا بدون استفاده از قرص سلامتی خود را بدست می آورید.

 2. سلام من خانم 54 ساله ای هستم که نزدیک به 12 سال قرص های ضد افسردگی و ضد اضطراب مثل سرترالین مصرف کردم ولی دیگه این دارو ها تاثیر ندارن. میتونم بجای اون دارو ها از طب سوزنی برای رفع افسردگیم استفاده کنم؟

  1. سلام. بله شما میتونید با انجام طب سوزنی، دوز قرص های مصرفی خودتون رو کمتر کنید. بعد از گذشت مدتی هم میتونید کاملا قرص ها رو کنار بذارید و از طب سوزنی برای درمان افسردگیتون استفاده کنید.

 3. پسری 28 ساله هستم، 2بار خودکشی ناموفق داشتم و به قرص ترامادول اعتیاد دارم. علاوه بر اون افسردگی حاد هم دارم. طب سوزنی کاری میتونه برای وضعیتم بکنه؟ تاثیرش دائمیه؟

  1. درود. بله با انجام طب سوزنی کم کم دوز قرص مصرفی شما کمتر خواهدشد. به علاوه اینکه با طب سوزنی افسردگی شما کنترل شده و رو به بهبودی خواهد رفت.

 4. سلام. وقتتون بخیر
  من خیلی عصبی هستم و پرخاشگری زیاد میکنم. برخلاف سنم که فقط 23 سالمه. پیش روانشناس و روانپزشک هم رفتم و دارو مصرف کردم اما تاثیری نداره. با طب سوزنی میتونید منو درمان کنید؟

 5. سلام من دختر 21 ساله ای هستم که بعلت افسردگی و استرس، ریزش مو دارم و وزنم توی 1 ماه اخیر 6 کیلو کم شده. ایا با طب سوزنی میتونید کمکی به من بکنید؟

  1. درود. برای درمان افسردگی با طب سوزنی شما باید بطور حضوری تحت بررسی پزشک متخصص قرار بگیرید. پزشک پس از گرفتن نبض شما و دیدن زبانتان، تشخیص میدن که کدام یک از ارگانهای شما مورد آسیب قرار گرفته و طب سوزنی را روی آنها انجام میدن. پس از انجام چند جلسه طب سوزنی، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی وضعیت بیمار رو به بهبودی خواهد رفت درنتیجه مشکل کم کردن وزن شما نیز برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× سوالات خود را از ما بپرسید!