طب سوزنی چیست | مزایا و معایب

طب سوزنی  یک درمان با قدمت چند هزار ساله است که امروزه در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. خوشبختانه در کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان برای طب سوزنی قوانین وجود دارد و مورد تایید وزارت بهداشت می‌باشد. طب سوزنی از سال ۱۹۷۹ توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک طب مکمل شناخته شده است. طب سوزنی، بهترین طب مکمل است که بیش از 2500 سال مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است. برخی از افراد از این روش درمانی به عنوان معجزه‌ای برای بهبود کیفیت زندگی خود یاد می‌کنند. این روش درمانی به نسبت سایر طب‌های مکمل که کمتر شناخته شده هستند، علمی‌تر است و کارهای تحقیقاتی بسیار زیادی روی آن انجام شده است.

اثر بخشی این روش در درمان بسیاری از بیماری‌ها به اثبات رسیده است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای طب سوزنی کنترل درد می‌باشد. این دردها می‌تواند شامل دردهای عضلانی و اسکلتی مانند آرتروز و کمردرد، سردرد، دردهای دوران قاعدگی و… باشد. این طب می‌‌تواند باعث کاهش درد، کاهش اسپاسم عضلانی و همچنین باعث بازتوانی بدن شود.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی نوعی علم درمان بیماری هاست که خاستگاه آن کشور چین می‌باشد. پایه‌ی درمان با در این روش تحریک نقاط خاصی از بدن به نام گذرگاه انرژی است. بر اساس علوم چینی، انرژی حیات که در زبان چینی به آن چی (QI) گفته می‌شود، در این گذرگاه‌ها جریان دارند.

طب سوزنی چینی
خواستگاه طب سوزنی کشور چین می باشد

Paul Kempisty، از بزرگترین متخصصان این زمینه، در تعریف طب سوزنی می‌گوید: «طب سوزنی یک روش کم تهاجمی برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت ها، غده، اندام‌ها و عملکردهای مختلف بدن است.»

در این روش با وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک در سطح پوست، باعث تحریک عصب‌های موجود در آن قسمت می‌شود. این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، ارتقا گردش خون در ناحیه مورد نظر، ترمیم زخم و تعدیل درد است.

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

در طب سنتی چین (TCM) معتقد هستند که بدن انسان با یک نیروی حیات دهنده نامرئی پر شده و متحرک می شود که به این نیرو “چی” می‌گویند. هنگامی که “چی” به خوبی جریان می‌یابد و به همه قسمت‌های بدن می‌رود، آن‌گاه شخص در سلامت کامل جسمی و روحی می‌باشد. اگر “چی” جریان نادرستی داشته باشد (مسدود یا کمبود) منجر به بیماری می‌شود. در صورتی که در جریان مسیر انرژی مسدودیتی وجود داشته باشد، پزشک متخصص  این موانع را پیدا کرده و با استفاده از سوزن جریان “چی” را به حالت طبیعی خود برمی‌گردانند. پزشک سوزن‌های کوچک را وارد نقاط طب سوزنی می‌کند. بعد از آن مرکز کنترل مغز ما تحریک می‌شود و فرمان درمان مشکل را صادر می‌کند.

 امبدینگ و طب سوزنی (Embedding)

سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد این است که امبدینگ چیست و چه تفاوتی با طب سوزنی دارد؟ امبدینگ یک روش نسبتاً جدید محسوب می‌شود. در روش امبدینگ یک نخ قابل جذب به وسیله سوزن وارد نقاط طب سوزنی می‌شود. نخ وارد شده به بدن بعد از ۲ تا ۳ هفته جذب شده و هیچ اثر جانبی و مضری ندارد. این می‌تواند به نوبه خود باعث کاهش وزن شود. این روش برای کسانی که انتخاب می‌کنند از درمان غیر تهاجمی‌تر استفاده نمایند بسیار مناسب است. طبق مطالعاتی در زمینه انجام شده است تا ۷۰ درصد افراد می‌توانند با استفاده از این روش وزن خود را کاهش دهند.

امبدینگ برای کاهش وزن روش معقولی به حساب می‌آید. البته همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم؛ انتظاری که ما از این روش درمان داریم انتظاری معقول است و با جراحی قابل مقایسه نیست. این روش درمانی بسیار ساده‌تر و امن‌تر است. همان‌طور که گفتیم مطالعات زیادی راجع به این روش انجام شده است. در اکثر موارد بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد افرادپاسخ مثبتی از این روش درمانی می‌گیرند.

مزایا و معایب طب سوزنی

یکی از مزایای طب سوزنی در بحث چاقی این است که می‌توان مشکلات دیگری را همزمان با درمان چاقی برطرف کرد. مثلا افرادی که دارای یبوست هستند، یا افرادی که به نحوی دارای IBS هستند، حرکات روده‌ی تحریک پذیر، سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر، افراد دارای نفخ معده، ترشح بیش از حد اسید معده، ریفلاکس معده، صدای زیاد روده و حتی افرادی که دارای کیست‌های تخمدان هستند، می‌توانند در کنار درمان چاقی به صورت همزمان برای برطرف شدن این بیماری‌ها مورد مداوا قرار بگیرند.

مزایای طب سوزنی

در مورد عوارض این طب باید گفت که این روش درمانی در صورتی که توسط پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرد هیچ‌گونه عوارضی ندارد. فقط ممکن است در بعضی افراد چند نقطه از محل سوزن‌ها کبودی مختصری ایجاد کند که ظرف 1 تا 2 روز بعد از بین رفته و نیاز به مداوای خاصی ندارد.

طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

صدها مطالعه بالینی نشان می‌دهد که این روش با موفقیت شرایط مختلفی از جمله مشکلات عضلانی، تهوع، سردرد میگرنی، اضطراب، افسردگی، بی خوابی و ناباروری را درمان می‌کند. از این روش درمانی می‌توان در زمینه‌ی زیبایی پوست، درمان چاقی، درد کمر و گردن، درمان سینوزیت، درمان بیماری های رماتولوژیک، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های ریوی و بیماری‌های گوارش و کبد استفاده کرد.

بیماری هایی که با طب سوزنی درمانی می شود

همچنین این روش در درمان بیماری‌های اعصاب، درمان بیماری‌ها و مشکلات زنان، اختلالات جنسی، اختلالات خواب و مشکلات روانپزشکی، کمک به ترک سیگار و ترک اعتیاد، کمک به روند بهبود سرطان، درمان سندرم پای بی قرار و… بسیار موثر واقع می‌شود.

کاهش وزن با طب سوزنی امکان پذیر است؟

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای طب سوزنی که امروزه فواید بسیار فراوانی دارد درمان چاقی و کاهش وزن است. در این روش با روش‌های مختلف مانند کاهش اشتها، کاهش پرخوری، افزایش متابولیسم بدن، بهتر شدن دستگاه گوارش، افزایش سوخت و ساز و… می‌تواند باعث کاهش وزن شود. البته همان‌طور که گفته شد نباید انتظار داشت با یک جلسه شما ۱۰ کیلو وزن کم کنید. معمولاً اینگونه است که بعد از ۱۰ جلسه شما ۳ تا ۵ کیلو و در حالت خوشبینانه ۸ کیلو وزن کم خواهید کرد. در مقاله‌ی کاهش وزن با طب سوزنی به‌طور کامل درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم.

درمان عوارض سرطان با طب سوزنی

طب سوزنی و طب سنتی در کنار درمان‌های سرطان برای بهبود کیفیت زندگی بیمار بسیار موثر است. از طب سوزنی برای کاهش عوارض شیمی درمانی استفاده می‌شود. همچنین برای نوروپاتی، کاهش درد و جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است. البته طب سوزنی به خودی خود درمان سرطان نمی‌باشد و در کنار درمان اصلی برای کاهش عوارض و درد استفاده می‌شود. در مقاله درمان سرطان با طب سوزنی درباره این روش درمانی و تاثیرات آن روی سرطان به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

درمان بیماری مغز و اعصاب با طب سوزنی

این روش درمانی در درمان بیماری‌های مغز و اعصاب مانند ام اس، پارکینسون، نوروپاتی و… به عنوان روش بازتوانی شناخته می‌شود. به عنوان مثال بیماران ام اس ممکن است دچار گرفتگی عضلات، مشکلات ادراری، ضعف و خستگی و یا درد باشند. سوزن درمانی به‌خوبی به بیمار کمک می‌کند که این علائم و دردها کاهش یابد. البته این انتظار وجود ندارد که با استفاده از این روش، ام اس به طور کامل بهبود یابد. اما این روش درمانی به خوبی می‌تواند در کنترل بیماری و کاهش عوارض آن به بیمار کمک کند.

زیبایی و طب سوزنی

طب سوزنی برای چین و چروک، لیفت کردن و شادابی پوست بسیار موثر است. این روش با کلاژن سازی و بهبود جریان خون باعث کاهش چین و چروک روی پوست می‌شود. یک نکته مثبت در مورد استفاده از این روش برای زیبایی این است که بیشتر از اینکه باعث زیبایی شود باعث سلامت پوست می‌شود. در نتیجه این سلامت، زیبایی پوست و چهره به وجود می‌آید.

دردناک بودن طب سوزنی

سوزن‌های استفاده شده در این طب دارای سایزهای مختلفی بوده و قطری نزدیک به 0.2 میلیمتر و یا کمتر هستند. این سوزن‌ها بسیار نازک‌تر از تصور بیمار و در اکثر موارد بدون درد هستند. برای مثال سوزن‌هایی که برای زیبایی در صورت استفاده می‌شوند دارای قطر 0.17 میلیمتر هستند.

سوزن هاط طب سوزنی
قطر سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی به اندازه مو است.

در سوزنیران از سوزن‌های استریل و یکبار مصرف استفاده می شود. این سوزن‌ها فقط یکبار برای هر شخص استفاده شده و برای جلسه‌ی بعدی درمان از سوزن استریل جدید برای بیمار استفاده می‌شود. سوزن‌های استفاده شده به هیچ‌گونه مواد خاصی آغشته نیستند و در این روش درمانی ماده‌ای به بدن بیمار تزریق نمی‌شود. همان‌طور که گفته شد، استفاده از سوزن فقط به منظور تحریک نقاط بدن می‌باشد.

سوالات و نظرات در مورد طب سوزنی

 • آیا طب سوزنی واقعا موثر است ؟ 

قبل از هرچیز ذکر این نکته ضروری است :

در طب سوزنی، مانند سایر روش‌های درمان، تضمینی برای درمان بیماری نیست. این روش ممکن است روی برخی از بیماری‌ها تاثیر بیشتری داشته باشد و روی برخی دیگر اثر کمتری بگذارد. انتظار از طب سوزنی باید معقول باشد. به عنوان مثال شما نباید انتظار داشته باشید دیسک کمر شما که بیرون زده است به وسیله سوزن به جای خود بازگردد.

در زمینه استفاده از سوزن برای درمان و التیام درد ها آزمایش های بسیاری انجام شده است. کشورهایی مانند چین، ایالات متحده، استرالیا، بطور گسترده از این روش استفاده می کنند. این طب در اروپا یکی از شایع‌ترین روش‌های پزشکی جایگزین محسوب می‌شود.

 • آیا از طب سوزنی می‌توان برای نوزادان استفاده کرد؟

درصورتی که نوزادان به طب سوزنی داشته باشند می‌توان به عنوان مثال برای درمان یبوست یا رفلاکس نوزادی از این روش استفاده کرد. البته برای نوزادان مهارت بیشتری نیاز است و همچنین از سوزن‌های نازکتری استفاده می‌شود.

از خوبی های دیگر این طب می توان به این نکته اشاره کرد که در صورتی که از آن درست استفاده شود هیچگونه عوارضی ندارد. البته برای انجام باید به پزشک مطمئن مراجعه نمایید. این روش در درمان بیماری‌هایی مانند از بین رفتن بویایی، یا صدای گوش که درمان دشواری دارند می‌تواند تا حدود ۴۰ درصد اثر بخشی داشته باشد.

 • مراحل درمان در طب سوزنی چگونه است؟

در این روش بیماران هفته‌ای 2 الی 3 بار به مطب مراجعه کرده و مورد درمان قرار می‌‌گیرند. مدت قرارگیری سوزن‌ها بر روی بدن بیمار 30 دقیقه است. به طور خاص تاثیر این طب در درمان چاقی بر روی خانم‌ها بهتر از آقایان است، اما در کل طب سوزنی به جنسیت محدود نمی‌شود.

اگر هنگام انجام کارهای روزمره درد دارید، اگر دردهای مزمن برای شما آزار دهنده شده است، زمان آن فرا رسیده با سوزنیران تماس بگیرید و از مشاورین ما برای درمان مشکلات خود کمک بگیرید. طبق تحقیقاتی که در سالیان دراز انجام شده است، طب سوزنی برای انواع بیماری ها موثر واقع شده است.

دکتر محقق با بیش از 9 سال تجریه درخشان به عنوان اولین مدرس امبدینگ در ایران شناخته می شود. شما می توانید برای مشاوره و دریافت نوبت هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

38 دیدگاه

 1. من میخواستم از طب سوزنی استفاده کنم اما یکم سرچ کردم و حس میکنم طب سوزنی مبتنی بر فلسفه و شهود است و نه بر اساس تحقیقات علمی. این مورد یکم منو میترسونه

  1. طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل کاملا در سطح جهان شناخته شده و آزمایش های خودش رو در طول سالیان پس داده

   1. ممنون از مقالتون، جناب دکتر توی طب سوزنی که روی صورت انجام میشه جای سوزن روی صورت نمیمونه به هیچ وجه؟

    1. با سلام
     در پوست‌های شدیدا حساس تا یک ساعت ممکنه التهاب و قرمزی کمی به وجود بیاد. اما اون هم رفع میشه بعد از یک ساعت
     جای سوزن هم که هرگز باقی نمیمونه
     ممنون از توجه شما

   1. سلام. بله سوزن های طب سوزنی یک بار مصرف هستن و بعد از هر بار مصرف دور ریخته می شوند. البته بعضا دیده شده که سوزن ها رو ضد عفونی و دوباره استفاده می کنند. ولی از نظر بهداشتی توصیه نمیشه.
    سوزن های سوزنیران یک بار مصرف هستند.

  1. طب سوزنی تا حدودی می‌تواند کمک کند که ریزش مو کاهش یابد و همچنین جنس مو تقویت یابد. همچنین در مواقعی شانس رویش مجدد مو نیز وجود دارد. طب سوزنی به بهتر شدن کیفیت مو و کاهش ریزش مو کمک می کند. البته قبل از آن بهتر است به متخصص مو مراجعه شود.

 2. سلام ، شما برای ماه گرفتگی هم طب سوزنی انجام میدین؟ تاثیر داره ؟ چند درصد؟

  1. طب سوزنی به عنوان مسکن نیست و کار درمان انجام میدهد. ولی ماندگاری طی سوزنی به بیمار و مریضی آن مربوط است. به عنوان مثال اگر بیماری یبوست داشته باشد و یبوست توسط طب سوزنی درمان می‌گردد این بیمار خوب می‌شود .اما اگر پس از مدتی بیمار اصلاح تغذیه نداشته باشد ممکن است یک ماه، یک سال و یا چند سال بعد بیماری دوباره بازگردد.

 3. برای انجام طب سوزنی سوزنها چه مدت تو بدن میمونه ؟
  آیا انجام دادنش درد داره؟ دردشاندازه سوزن تزریق هست؟ بعد از انجام طب سوزنی وقتی که میای خونه میتونی به کارای روزمره رو انجام بدی؟

  1. سوزن های طب سوزنی، سوزن هایی هستند که ماده ای داخل آن ها نیست و یه هیچ ماده ای آغشته نیستند. مدتی که این سوزن ها در بدن هستند بسته به نوع بیماری و درمان کاملا متفاوت است .ممکن است برای برخی بیماری ها چند دقیقه و برای برخی بیماری ها تا 40 دقیقه این سوزن ها در بدن بماند.

   بعد از انجام طب سوزنی نیاز به مراقبت خاصی نیست و میتوان به کارهای روزمره رسیدگی کرد

 4. اینکه یه عالمه سوزن وارد بدن آدم بشه واقعا ترسناکه ، من یه آمپول میزنم از ترس سکته میکنم دیگه وای بحال اینکه این همه سوزن رو بخوان وارد بدنم بکنن. حالا باز برای کمردرد و گردرد درد اوکیه ولی چجوری میتونید تحمل کنید اونهمه سوزن بیاد بره تو بدنتون

  1. سلام
   ممنون از این که نگرانی خودتون رو بیان کردین، ببینید همانطور که در متن توضیح داده شده، سوزن های طب سوزنی بسیار نازک هستن و وارد شدن اونها به بدن شما اصلا دردی نداره ، در خیلی از موارد بعد از وارد شدن سوزن به بدن بیمار تازه متوجه میشه که سوزن به بدنش وارد شده

 5. آیا طب سوزنی درمانی برای ریزش موی ارثی داره ؟ و تعداد جلسات درمانی چند تاست. من دچار ریزش موی ارثی شدم و پشت سرم موها خیلی ضعیف شده ؛ یکی از همکارانم طب سوزنی رو به من معرفی کرد و من الان برای این مورد از شما جویا شدم
  مممنون میشم پاسخ بدین

  1. در صورت فعال بودن فولیکول مو تاثیرگذار خواهد بود. برای تشخیص این موضوع باید حتما ویزیت بشین

 6. سلام خدمت شما ، میخواستم بدونم این محصولات گانودرما که اینهمه تبلیغ میشه واقعا معجزه میکنه؟

  1. سلام.
   حقیقتا معجزه خیر؛ گانودرما در طب چینی تقویت کننده چی و خون هست و جزو معدود داروهای طب چینی هست که به صورت تکی هم میشه استفاده کرد. متاسفانه حقیقت این است که افراد تبلیغ کننده هیچکدام پزشک نیستند و تبلیغات بی‌حساب و کتاب خیلی رایج شده .

  1. سلام. معمولا طب سوزنی برای زنان باردار توصیه نمی شود. مگر اینکه مشکل خاصی داشته باشند که از طب سوزنی به عنوان مسکن استفاده کنند.

 7. سلام ممنون بابت مطالب خوبتون ، من کارم طوری هست که همش پای لپتاپ میشینم و گردن درد زیادی داشتم ، تا اینکه یکی از دوستانم که دوست دکتر محقق بودن ایشون رو به من معرفی کردن و من هم برای انجام طب سوزنی به مطب مراجعه کردم. خیلی قیمت های منصفانه ای داشتند و مرد شریفی هستند؛ من کاملا از انجام طب سوزنی راضی بودم و اومدن به سوزنیران رو به همه توصیه میکنم

  1. بله کاملا اثبات شده است؛ هم در جهان و هم در ایران، منابع هم در داخل متن اشاره شده که میتونید مراجعه و بررسی کنید

  1. درود. خیر بدلیل اینکه دز طب سوزنی از سوزن های بسیار ظریفی استفاده میشود، درد آزار دهنده ای حس نمیشود.

 8. برای موارد زیبایی هم میشه از طب سوزنی استفاده کرد دکتر؟ مثل زیبایی پوست؟

  1. درود. بله از طب سوزنی میتوان برای لیفت و جوانسازی پوست و موارد دیگر استفاده کرد.

 9. ممنون مقاله خیلی خوبی بود.
  جناب دکتر میشه بگید طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟ و این که طب سوزنی واقعا موثر است یا فقط برای بعضیا به درمان بیماریشون کمک می کنه؟

  1. سلام احسان عزیز
   برای اینکه بدونید طب سوزنی چه بیماری هایی رو درمان میکنه پیشنهاد میکنم یه سر به مقالات سایتمون بزنید.
   طب سوزنی و امبدینگ در درمان اکثر بیماری ها موفق بوده برای بیشتر افراد. درصد کمی بودن که از طب سوزنی نتیجه نگرفتن

 10. سلام آقای دکتر
  مادر مدتها پیش دیسک کمر عمل کرد
  و حالا چندوقتیه از شدت درد گردن و کمر آروم و قرار نداره
  در منطقه شرق تهران به یک طب سوزنی مراجعه کردیم
  میگن حداقل ۱۰جلسه باید بیاد و در هر جلسه ۲۰سوزن نیاز است و هر سوزن ۲۰۰هزار تومان..!!!
  یعنی ۴۰میلیون..!!!!
  آیا واقعا همچین قیمتی معقول است؟؟
  ما که همچین پولی نداریم چه کنیم؟؟
  قیمت کار دکتر محقق هم همینقدر است؟

  1. سلام و درود. خیر این قیمت اصلا معقول و عادلانه نیست.
   هزینه جلسات طب سوزنی درمانی با تعداد سوزن های استفاده شده ارتباطی ندارد حتی اگر از سوزن های طلا استفاده شود. هزینه جلسات طب سوزنی درمانی بصورت میانگین از 100 تا نهایتا 150 تومان است.
   پیشنهاد میکنم قبل از انجام طب سوزنی حتما MRI بیمار را جهت بررسی در اختیار پزشک طب سوزنی قرار بدید و اگر مشکل قابل درمان با طب سوزنی بود اقدام به انجام آن کنید. با آرزوی بهبودی و سلامتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران از طریق واتسپ در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× ارتباط با ما