طب سوزنی چیست؟ مزایا و معایب استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها

طب سوزنی یک روش درمانی با قدمت چند هزار ساله است که امروزه در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. این طب سنتی چینی، بهترین طب مکمل است که بیش از 2500 سال مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است. امروزه عده کثیری از مردم در سراسر جهان ترجیح می‌دهند برای درمان بیماری‌ها و ضعف‌های خود شامل دردهای عضلانی و اسکلتی مانند آرتروز و کمردرد، سردرد، دردهای دوران قاعدگی و… از روش‌های درمانی سنتی استفاده کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره اینکه طب سوزنی چیست؟ و همچنین مزایا و معایب استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها اطلاعات جامعی به شما ارائه دهیم. پس اگر دوست دارید با این روش طب سنتی-چینی آشنا شوید، با ما همراه باشید.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک شاخه از طب چینی با سابقه چند هزارساله است که در زبان انگلیسی با نام “Acupuncture”  شناخته می‌شود. پایه‌ی درمان با در این روش تحریک نقاط خاصی از بدن به نام گذرگاه انرژی است. بر اساس علوم چینی، انرژی حیات که در زبان چینی به آن چی (QI) گفته می‌شود، در این گذرگاه‌ها جریان دارند.

طب سوزنی چینی
خواستگاه طب سوزنی کشور چین می باشد

Paul Kempisty، از بزرگترین متخصصان این زمینه، در تعریف طب سوزنی می‌گوید: «طب سوزنی یک روش کم تهاجمی برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت‌ها، غده، اندام‌ها و عملکردهای مختلف بدن است.»

در این روش با وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک در سطح پوست، باعث تحریک عصب‌های موجود در آن قسمت می‌شود. به عبارتی طب سوزنی یک روش کاملاً غیر تهاجمی برای تحریک نقاط عصبی در داخل بدن است که معمولا با اهداف خاصی انجام می‌شود.

ورود سوزن به بدن با واکنش‌های مختلفی را به همراه دارد برای مثال می‌توان به تحریک سیستم ایمنی بدن، افزایش گردش خون در ناحیه، بهبود زخم‌ها و کاهش درد اشاره کرد. اما داستان به همین سادگی نیست. فلسفه پیچیده‌تری طب سوزنی را از نظر علمی و طبی توجیه می‌کند.

پادکست طب سوزنی

در این پادکست بطور تخصصی با طب سوزنی و مزایای آن آشنا خواهید شد.

قسمت اول: طب سوزنی چیست؟

 

میتوانید برای دانلود قسمت اول پادکست طب سوزنی روی لینک کلیک کنید یا با لمس آیکون زیر، پادکست را از طریق گوگل پادکست گوش کنید.
Listen on Google Podcasts

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

در طب سنتی چین (TCM) معتقد هستند که بدن انسان با یک نیروی حیات‌دهنده نامرئی پر شده و متحرک می شود که به این نیرو “چی” می‌گویند. هنگامی که “چی” به‌خوبی جریان می‌یابد و به همه قسمت‌های بدن می‌رود، آن‌گاه شخص در سلامت کامل جسمی و روحی می‌باشد.

اگر “چی” جریان نادرستی داشته باشد (مسدود یا کمبود) منجر به بیماری می‌شود. در صورتی که در جریان مسیر انرژی سدی وجود داشته باشد، پزشک متخصص، این موانع را پیدا کرده و با استفاده از سوزن جریان “چی” را به حالت طبیعی خود برمی‌گردانند. پزشک سوزن‌های کوچک را وارد نقاط طب سوزنی می‌کند. بعد از آن مرکز کنترل مغز ما تحریک می‌شود و فرمان درمان مشکل را صادر می‌کند. به عبارتی هدف از طب سوزنی این است که به افراد در دستیابی به تعادل جریان چی در بدن و در نتیجه تسکین بیماری‌ها کمک کند.

سوزن خشک چیست؟

تکنیک درمانی سوزن خشک یکی از روش‌های طبیعی درمانی در فیزیوتراپی است. درمان با سوزن خشک به تازگی مورد استفاده موازی با فیزیوتراپی قرار گرفته است و بسرعت نتایج عالی آن قابل مشاهده خواهد بود. با این روش می‌توان انواع گرفتگی‌ها، اسپاسم‌های عصلانی و بیماری‌های میوفاسیال را درمان و کنترل کرد. در این روش نیز مانند طب سوزنی از سوزن‌های بسیار نازکی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. اما تفاوت سوزن خشک با طب سوزنی چیست؟

سوزن خشک چیست؟
انجام تکنیک درمانی سوزن خشک توسط فیزیوتراپیست

تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک چیست؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم طب سوزنی پیشینه‌ای طولانی در طب سنتی چینی دارد اما درای نیدلینگ یا سوزن خشک، به تازگی مورد استفاده فیزیوتراپ‌ها قرار گرفته است. اما تفاوت عمده طب سوزنی و سوزن خشک در روش استفاده از آن است. درواقع در طب سوزنی نقاط طب سوزنی خاص بوده و سالیان سال است که فقط از همین نقاط استفاده می‌شود. اما در تکنیک درمانی سوزن خشک، فیزیوتراپ با استفاده از شرایط فعلی بیمار نقاطی را انتخاب کرده و در آن نقاط سوزن‌ها را وارد می‌کند. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک، صفحه لینک شده را مطالعه کنید.

کابردهای سوزن خشک در فیزیوتراپی

کاربردهای طب سوزنی و سوزن خشک تقریبا در یک سطح است و از هر دو مورد می‌توان در درمان انواع بیماری‌های اسکلتی و عضلانی از قبیل زانو درد، کمردرد، سیاتیک، تونل کارپال، التهاب تامدون‌ها، فیبرومیالژیا و.. استفاده کرد. چیزی که در این قسمت مورد توجه قرار میگیرد، روش استفاده از درای نیدلینگ برای درمان بیماری‌هاست.

امبدینگ و طب سوزنی (Embedding)

سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد این است که امبدینگ چیست و چه تفاوتی با طب سوزنی دارد؟ امبدینگ یک روش نسبتاً جدید محسوب می‌شود. در روش امبدینگ یک نخ قابل جذب به وسیله سوزن وارد نقاط طب سوزنی می‌شود. نخ وارد شده به بدن بعد از ۲ تا ۳ هفته جذب شده و هیچ اثر جانبی و مضری ندارد.

برتری امبدینگ یا کاشت نخ نسبت به طب سوزنی در آن است که شما با انجام آن، طی 3 هفته که نخ‌ها جذب می‌شوند بطور 24 ساعته درحال تحریک نقاط طب سوزنی هستید. بعلت تداوم تحریک نقاط طب سوزنی در روش کت گوت (امبدینگ)، تاثیر این روش در برخی موارد مانند کاهش وزن بیشتر از طب سوزنی است.

لاغری با نخ روش معقولی به حساب می‌آید. البته انتظاری که ما از این روش درمانی داریم انتظاری معقول است و با جراحی قابل مقایسه نیست. این روش درمانی بسیار ساده‌تر و امن‌تر است. در اکثر موارد بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد افراد پاسخ مثبتی از این روش درمانی می‌گیرند.

امبدینگ و طب سوزنی (Embedding)
انواع سوزن های کاشت نخ

مزایای طب سوزنی

طب سوزنی نیز مانند هر روش درمانی دیگری مزایا و معایب خاص خود برخوردار است. از جمله مزایای طب سوزنی می‌توان به عدم نیاز به بیهوشی، غیرتهاجمی بودن و با کمترین عوارض ممکن اشاره کرد. علاوه بر این موارد:

 • طب سوزنی برای درمان انواع بیماری‌ها کاربردی است.
 • طب سوزنی بدون نیاز به عمل جراحی و تحمل عوارض بیهوشی به درمان بیماری شما می‌پردازد.
 • جلسات طب سوزنی چندان وقت‌گیر و زمان‌بر نیستند.
 • این روش درمانی کاملا طبیعی و بدون به کارگیری مواد شیمیایی است.

از دیگر مزایای طب سوزنی در بحث چاقی و درمان چاقی با طب سوزنی این است که می‌توان مشکلات دیگری را همزمان با درمان چاقی برطرف کرد. مثلا افراد دارای یبوست، سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یا “IBS”، نفخ معده، ترشح بیش از حد اسید معده، ریفلاکس معده، صدای زیاد روده و حتی افرادی که دارای کیست‌های تخمدان هستند، می‌توانند در کنار درمان چاقی به صورت همزمان برای برطرف شدن این بیماری‌ها مورد مداوا قرار بگیرند.

می‌توانید اطلاعات مربوط به درمان هرکدام از بیماری‌های شرح داده شده بالا را در مقاله‌های زیر بدست آورید:

مزایای طب سوزنی

ایمنی طب سوزنی

در مورد عوارض این طب باید گفت که این روش درمانی در صورتی که توسط پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرد هیچ‌گونه عوارضی ندارد. فقط ممکن است در بعضی افراد چند نقطه از محل سوزن‌ها کبودی مختصری ایجاد کند که ظرف 1 تا 2 روز بعد از بین رفته و نیاز به مداوای خاصی ندارد. البته می‌توانید عوارض طب سوزنی را در مقاله مربوط به آن مطالعه کنید.

طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

صدها مطالعه بالینی نشان می‌دهد که این روش با موفقیت شرایط مختلفی از جمله مشکلات عضلانی، تهوع، سردرد میگرنی، اضطراب، افسردگی، بی خوابی و ناباروری را درمان می‌کند. از این روش درمانی می‌توان در زمینه‌ی زیبایی پوست، درمان چاقی، درد کمر و گردن، درمان سینوزیت، درمان بیماری های رماتولوژیک، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های ریوی و بیماری‌های گوارش و کبد استفاده کرد.

طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟
طب سوزنی شکم برای درمان بیماریهای مختلف

همچنین این روش در درمان بیماری‌های اعصاب، درمان بیماری‌ها و مشکلات زنان، اختلالات جنسی، اختلالات خواب و مشکلات روانپزشکی، کمک به ترک سیگار و ترک اعتیاد، کمک به روند بهبود سرطان، درمان سندرم پای بی قرار و… بسیار موثر واقع می‌شود. در مقاله طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان میکند، به طور مفصل درمورد این موضوع صحبت کرده ایم که پیشنهاد میکنم آن را از دست ندهید!

کاربردهای درمانی طب سوزنی

قابلیت پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها با استفاده از طب سوزنی از جمله مزایای این روش درمانی است. در ادامه به برخی کاربردهای درمانی طب سوزنی اشاره خواهیم کرد:

افزایش قد با طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یک روش غیرتهاجمی و تقریباً بی‌خطر با تحریک هورمون‌های مربوط به افزایش اشتها رشد قد در کودکان و نوجوانان کمک می‌کند. دوره درمانی طب سوزنی با توجه به عوامل مختلفی مانند سن فرد مراجعه کننده حدوداً سه ماه طول می‌کشد. افزایش قد با طب سوزنی در افرادی که هنوز صفحه رشد باز دارند، تاثیر خارق العاده‌ای دارد.

افزایش قد با طب سوزنی
افزایش قد با انجام طب سوزنی و طب فشاری

درمان سلولیت با طب سوزنی

معمولاً طب سوزنی با توجه به این که نیاز به بیهوشی و عمل جراحی ندارد روشی است که مورد استقبال همه قرار می‌گیرد. برای درمان سلولیت با استفاده از طب سوزنی، باید نقاط خاصی از بدن که این وضعیت در آن وجود دارد توسط پزشک معاینه شود و نقاط خاصی برای ورود سوزن در نظر گرفته شود.

درمان سلولیت با طب سوزنی
وضعیت سلولیت ران ها قبل و بعد از انجام طب سوزنی

درمان فلج بلز با طب سوزنی

درمان فلج بلز با طب سوزنی، حتما باید در 6 ماه اول وقوع بیماری و طی 10 الی 12 جلسه انجام شود. اگرچه روش‌های دیگری مانند انجام فیزیوتراپی و یا عمل جراحی رفع بیماری وجود دارد، اما طب سوزنی به عنوان یک روش کم خطر، برای درمان این بیماری به گردش خون در ناحیه مورد نظر و همچنین تحریک عصبی ناحیه کمک می‌کند.

درمان فلج بلز با طب سوزنی
طب سوزنی صورت برای درمان فلج بلز

درمان عوارض سرطان با طب سوزنی

طب سوزنی و طب سنتی در کنار درمان‌های سرطان برای بهبود کیفیت زندگی بیمار بسیار موثر است. از طب سوزنی برای کاهش عوارض شیمی درمانی استفاده می‌شود. همچنین برای نوروپاتی، کاهش درد و جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است. البته طب سوزنی به خودی خود درمان سرطان نمی‌باشد و در کنار درمان اصلی برای کاهش عوارض و درد استفاده می‌شود. در مقاله درمان سرطان با طب سوزنی درباره این روش درمانی و تاثیرات آن روی سرطان به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

درمان بیماری مغز و اعصاب با طب سوزنی

این روش درمانی در درمان بیماری‌های مغز و اعصاب مانند ام اس، پارکینسون، نوروپاتی و… به عنوان روش بازتوانی شناخته می‌شود. به عنوان مثال بیماران ام اس ممکن است دچار گرفتگی عضلات، مشکلات ادراری، ضعف و خستگی و یا درد باشند. سوزن درمانی به‌خوبی به بیمار کمک می‌کند که این علائم و دردها کاهش یابد. البته این انتظار وجود ندارد که با استفاده از این روش، ام اس به طور کامل بهبود یابد. اما این روش درمانی به خوبی می‌تواند در کنترل بیماری و کاهش عوارض آن به بیمار کمک کند.

زیبایی و طب سوزنی

طب سوزنی برای چین و چروک، لیفت کردن و شادابی پوست بسیار موثر است. این روش با کلاژن سازی و بهبود جریان خون باعث کاهش چین و چروک روی پوست می‌شود. یک نکته مثبت در مورد استفاده از این روش برای زیبایی این است که بیشتر از اینکه باعث زیبایی شود باعث سلامت پوست می‌شود. در نتیجه این سلامت، زیبایی پوست و چهره به وجود می‌آید. در مقاله کاربردهای طب سوزنی و امبدینگ در زیبایی به بررسی بیشتر این مورد پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنم آن را از دست ندهید.

لیفت و فرم دهی سینه با طب سوزنی

استفاده از از طب سوزنی برای لیفت سینه با کمترین میزان عوارض همراه است. سایر روش‌ها علاوه بر هزینه بالا با بیهوشی و ایجاد از زخم همراه هستند. فرم دهی به سینه‌ها و همچنین کوچک کردن سینه و یا حتی بزرگ کردن آن با استفاده از طب سوزنی مقدور است. البته هرگز نباید اهمیت مراجعه به پزشک ماهر را فراموش کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله امبدینگ سینه را مطالعه کنید.

زیبایی و طب سوزنی
زیبایی و جوان سازی پوست با انجام طب سوزنی صورت

کاهش وزن با طب سوزنی امکان پذیر است؟

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای طب سوزنی که امروزه فواید بسیار فراوانی دارد درمان چاقی و کاهش وزن است. در این روش با روش‌های مختلف مانند کاهش اشتها، کاهش پرخوری، افزایش متابولیسم بدن، بهتر شدن دستگاه گوارش، افزایش سوخت و ساز و… می‌تواند باعث کاهش وزن شود. البته همان‌طور که گفته شد نباید انتظار داشت با یک جلسه شما ۱۰ کیلو وزن کم کنید. معمولاً اینگونه است که بعد از ۱۰ جلسه شما ۳ تا ۵ کیلو و در حالت خوشبینانه ۸ کیلو وزن کم خواهید کرد. در مقاله‌ی کاهش وزن با طب سوزنی به‌طور کامل درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم.

کاهش وزن با طب سوزنی امکان پذیر است؟
کاهش سایز با طب سوزنی

خطرات طب سوزنی

سوزن‌های استفاده شده در این طب دارای سایزهای مختلفی بوده و قطری نزدیک به 0.2 میلیمتر و یا کمتر هستند. این سوزن‌ها بسیار نازک‌تر از تصور بیمار و در اکثر موارد بدون درد هستند. برای مثال سوزن‌هایی که برای زیبایی در صورت استفاده می‌شوند دارای قطر 0.17 میلیمتر هستند.

سوزن هاط طب سوزنی
قطر سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی به اندازه مو است.

در سوزنیران از سوزن‌های استریل و یکبار مصرف استفاده می شود. این سوزن‌ها فقط یکبار برای هر شخص استفاده شده و برای جلسه‌ی بعدی درمان از سوزن استریل جدید برای بیمار استفاده می‌شود. سوزن‌های استفاده شده به هیچ‌گونه مواد خاصی آغشته نیستند و در این روش درمانی ماده‌ای به بدن بیمار تزریق نمی‌شود. همان‌طور که گفته شد، استفاده از سوزن فقط به منظور تحریک نقاط بدن می‌باشد.

هزینه طب سوزنی

بطور کلی هزینه طب سوزنی بستگی به موارد زیادی از جمله نوع بیماری و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز دارد. اما می‌توان گفت طب سوزنی یکی از با صرفه‌ترین نوع درمان‌ها در مقابل عمل‌های جراحی و .. است. چرا که در این روش درمانی هزینه‌های بیمارستان و داروهای شیمیایی کاملا حذف شده‌اند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر نسبت به هزینه و قیمت طب سوزنی می‌توانید از صفحه آن در وبسایت دیدن فرمایید یا با شماره‌های مطب در تماس باشید.

چگونه یک متخصص طب‌ سوزنی پیدا کنم؟

همانطور که گفتیم درمان بیماری‌ها با این طب سنتی چینی هیچگونه عوارضی را برای شما به دنبال نخواهد داشت تنها و تنها اگر، جلسات طب سوزنی خود را تحت نظارت پزشکی حاذق انجام دهید. برای یافتن بهترین پزشک طب سوزنی باید بطور دقیق تحقیق کنید و مطمئن شوید که پزشک مورد نظر، از سابقه کافی در زمینه طب سوزنی برخوردار است. پیشنهاد میکنم فاکتورهای مهم در انتخاب پزشک طب سوزنی خود را در مقاله لینک شده از وبسایت سوزنیران را با دقت کافی مطالعه کنید.

سوالات و نظرات در مورد طب سوزنی

بدلیل اینکه برای بیشتر مراجعان سوالاتی در خصوص طب سوزنی ایجاد می‌شود، تصمیم گرفتیم به 3 مورد از پر تکرارترین این سوالات در ادامه پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

 • آیا طب سوزنی واقعا موثر است؟ 

قبل از هرچیز ذکر این نکته ضروری است :

در طب سوزنی، مانند سایر روش‌های درمان، تضمینی برای درمان بیماری نیست. این روش ممکن است روی برخی از بیماری‌ها تاثیر بیشتری داشته باشد و روی برخی دیگر اثر کمتری بگذارد. انتظار از طب سوزنی باید معقول باشد. به عنوان مثال شما نباید انتظار داشته باشید دیسک کمر شما که بیرون زده است به وسیله سوزن به جای خود بازگردد.

در زمینه استفاده از سوزن برای درمان و التیام درد ها آزمایش های بسیاری انجام شده است. کشورهایی مانند چین، ایالات متحده، استرالیا، بطور گسترده از این روش استفاده می‌کنند. این طب در اروپا یکی از شایع‌ترین روش‌های پزشکی جایگزین محسوب می‌شود.

 • آیا از طب سوزنی می‌توان برای نوزادان استفاده کرد؟

درصورتی که نوزادان به طب سوزنی داشته باشند می‌توان به عنوان مثال برای درمان یبوست یا رفلاکس نوزادی از این روش استفاده کرد. البته برای نوزادان مهارت بیشتری نیاز است و همچنین از سوزن‌های نازکتری استفاده می‌شود.

از خوبی‌های دیگر این طب می‌توان به این نکته اشاره کرد که در صورتی که از آن درست استفاده شود هیچگونه عوارضی ندارد. البته برای انجام باید به پزشک مطمئن مراجعه نمایید. این روش در درمان بیماری‌هایی مانند از بین رفتن بویایی، یا صدای گوش که درمان دشواری دارند می‌تواند تا حدود ۴۰ درصد اثر بخشی داشته باشد.

 • مراحل درمان در طب سوزنی چگونه است؟

در این روش بیماران هفته‌ای 2 الی 3 بار به مطب مراجعه کرده و مورد درمان قرار می‌‌گیرند. مدت قرارگیری سوزن‌ها بر روی بدن بیمار 30 دقیقه است. به طور خاص تاثیر این طب در درمان چاقی بر روی خانم‌ها بهتر از آقایان است، اما در کل طب سوزنی به جنسیت محدود نمی‌شود.

خوشحالیم که تا انتهای مقاله طب سوزنی چیست با ما همراه بودید. درنهایت اگر هنگام انجام کارهای روزمره درد دارید، اگر دردهای مزمن برای شما آزار دهنده شده است، زمان آن فرا رسیده با کلینیک تخصصی طب سوزنی سوزنیران تماس بگیرید و از مشاورین ما برای درمان مشکلات خود کمک بگیرید. طبق تحقیقاتی که در سالیان دراز انجام شده است، طب سوزنی برای درمان انواع بیماری‌ها موثر واقع شده است.

دکتر محقق با بیش از 9 سال تجریه درخشان به عنوان اولین مدرس امبدینگ در ایران شناخته می شود. شما می توانید برای مشاوره و دریافت نوبت هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

دانلود pdf مقاله طب سوزنی چیست؟

47 دیدگاه

 1. من میخواستم از طب سوزنی استفاده کنم اما یکم سرچ کردم و حس میکنم طب سوزنی مبتنی بر فلسفه و شهود است و نه بر اساس تحقیقات علمی. این مورد یکم منو میترسونه

  1. طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل کاملا در سطح جهان شناخته شده و آزمایش های خودش رو در طول سالیان پس داده

   1. ممنون از مقالتون، جناب دکتر توی طب سوزنی که روی صورت انجام میشه جای سوزن روی صورت نمیمونه به هیچ وجه؟

    1. با سلام
     در پوست‌های شدیدا حساس تا یک ساعت ممکنه التهاب و قرمزی کمی به وجود بیاد. اما اون هم رفع میشه بعد از یک ساعت
     جای سوزن هم که هرگز باقی نمیمونه
     ممنون از توجه شما

   1. سلام. بله سوزن های طب سوزنی یک بار مصرف هستن و بعد از هر بار مصرف دور ریخته می شوند. البته بعضا دیده شده که سوزن ها رو ضد عفونی و دوباره استفاده می کنند. ولی از نظر بهداشتی توصیه نمیشه.
    سوزن های سوزنیران یک بار مصرف هستند.

  1. طب سوزنی تا حدودی می‌تواند کمک کند که ریزش مو کاهش یابد و همچنین جنس مو تقویت یابد. همچنین در مواقعی شانس رویش مجدد مو نیز وجود دارد. طب سوزنی به بهتر شدن کیفیت مو و کاهش ریزش مو کمک می کند. البته قبل از آن بهتر است به متخصص مو مراجعه شود.

 2. سلام ، شما برای ماه گرفتگی هم طب سوزنی انجام میدین؟ تاثیر داره ؟ چند درصد؟

  1. طب سوزنی به عنوان مسکن نیست و کار درمان انجام میدهد. ولی ماندگاری طی سوزنی به بیمار و مریضی آن مربوط است. به عنوان مثال اگر بیماری یبوست داشته باشد و یبوست توسط طب سوزنی درمان می‌گردد این بیمار خوب می‌شود .اما اگر پس از مدتی بیمار اصلاح تغذیه نداشته باشد ممکن است یک ماه، یک سال و یا چند سال بعد بیماری دوباره بازگردد.

 3. برای انجام طب سوزنی سوزنها چه مدت تو بدن میمونه ؟
  آیا انجام دادنش درد داره؟ دردشاندازه سوزن تزریق هست؟ بعد از انجام طب سوزنی وقتی که میای خونه میتونی به کارای روزمره رو انجام بدی؟

  1. سوزن های طب سوزنی، سوزن هایی هستند که ماده ای داخل آن ها نیست و یه هیچ ماده ای آغشته نیستند. مدتی که این سوزن ها در بدن هستند بسته به نوع بیماری و درمان کاملا متفاوت است .ممکن است برای برخی بیماری ها چند دقیقه و برای برخی بیماری ها تا 40 دقیقه این سوزن ها در بدن بماند.

   بعد از انجام طب سوزنی نیاز به مراقبت خاصی نیست و میتوان به کارهای روزمره رسیدگی کرد

 4. اینکه یه عالمه سوزن وارد بدن آدم بشه واقعا ترسناکه ، من یه آمپول میزنم از ترس سکته میکنم دیگه وای بحال اینکه این همه سوزن رو بخوان وارد بدنم بکنن. حالا باز برای کمردرد و گردرد درد اوکیه ولی چجوری میتونید تحمل کنید اونهمه سوزن بیاد بره تو بدنتون

  1. سلام
   ممنون از این که نگرانی خودتون رو بیان کردین، ببینید همانطور که در متن توضیح داده شده، سوزن های طب سوزنی بسیار نازک هستن و وارد شدن اونها به بدن شما اصلا دردی نداره ، در خیلی از موارد بعد از وارد شدن سوزن به بدن بیمار تازه متوجه میشه که سوزن به بدنش وارد شده

 5. آیا طب سوزنی درمانی برای ریزش موی ارثی داره ؟ و تعداد جلسات درمانی چند تاست. من دچار ریزش موی ارثی شدم و پشت سرم موها خیلی ضعیف شده ؛ یکی از همکارانم طب سوزنی رو به من معرفی کرد و من الان برای این مورد از شما جویا شدم
  مممنون میشم پاسخ بدین

  1. در صورت فعال بودن فولیکول مو تاثیرگذار خواهد بود. برای تشخیص این موضوع باید حتما ویزیت بشین

 6. سلام خدمت شما ، میخواستم بدونم این محصولات گانودرما که اینهمه تبلیغ میشه واقعا معجزه میکنه؟

  1. سلام.
   حقیقتا معجزه خیر؛ گانودرما در طب چینی تقویت کننده چی و خون هست و جزو معدود داروهای طب چینی هست که به صورت تکی هم میشه استفاده کرد. متاسفانه حقیقت این است که افراد تبلیغ کننده هیچکدام پزشک نیستند و تبلیغات بی‌حساب و کتاب خیلی رایج شده .

  1. سلام. معمولا طب سوزنی برای زنان باردار توصیه نمی شود. مگر اینکه مشکل خاصی داشته باشند که از طب سوزنی به عنوان مسکن استفاده کنند.

 7. سلام ممنون بابت مطالب خوبتون ، من کارم طوری هست که همش پای لپتاپ میشینم و گردن درد زیادی داشتم ، تا اینکه یکی از دوستانم که دوست دکتر محقق بودن ایشون رو به من معرفی کردن و من هم برای انجام طب سوزنی به مطب مراجعه کردم. خیلی قیمت های منصفانه ای داشتند و مرد شریفی هستند؛ من کاملا از انجام طب سوزنی راضی بودم و اومدن به سوزنیران رو به همه توصیه میکنم

  1. بله کاملا اثبات شده است؛ هم در جهان و هم در ایران، منابع هم در داخل متن اشاره شده که میتونید مراجعه و بررسی کنید

 8. سلام، دکتر محقق از طب سوزنی برای درمان کمر درد هم میشه استفاده کرد؟

  1. درود. خیر بدلیل اینکه دز طب سوزنی از سوزن های بسیار ظریفی استفاده میشود، درد آزار دهنده ای حس نمیشود.

 9. برای موارد زیبایی هم میشه از طب سوزنی استفاده کرد دکتر؟ مثل زیبایی پوست؟

  1. درود. بله از طب سوزنی میتوان برای لیفت و جوانسازی پوست و موارد دیگر استفاده کرد.

 10. ممنون مقاله خیلی خوبی بود.
  جناب دکتر میشه بگید طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان می کند؟ و این که طب سوزنی واقعا موثر است یا فقط برای بعضیا به درمان بیماریشون کمک می کنه؟

  1. سلام احسان عزیز
   برای اینکه بدونید طب سوزنی چه بیماری هایی رو درمان میکنه پیشنهاد میکنم یه سر به مقالات سایتمون بزنید.
   طب سوزنی و امبدینگ در درمان اکثر بیماری ها موفق بوده برای بیشتر افراد. درصد کمی بودن که از طب سوزنی نتیجه نگرفتن

 11. سلام آقای دکتر
  مادر مدتها پیش دیسک کمر عمل کرد
  و حالا چندوقتیه از شدت درد گردن و کمر آروم و قرار نداره
  در منطقه شرق تهران به یک طب سوزنی مراجعه کردیم
  میگن حداقل ۱۰جلسه باید بیاد و در هر جلسه ۲۰سوزن نیاز است و هر سوزن ۲۰۰هزار تومان..!!!
  یعنی ۴۰میلیون..!!!!
  آیا واقعا همچین قیمتی معقول است؟؟
  ما که همچین پولی نداریم چه کنیم؟؟
  قیمت کار دکتر محقق هم همینقدر است؟

  1. سلام و درود. خیر این قیمت اصلا معقول و عادلانه نیست.
   هزینه جلسات طب سوزنی درمانی با تعداد سوزن های استفاده شده ارتباطی ندارد حتی اگر از سوزن های طلا استفاده شود. هزینه جلسات طب سوزنی درمانی بصورت میانگین از 100 تا نهایتا 150 تومان است.
   پیشنهاد میکنم قبل از انجام طب سوزنی حتما MRI بیمار را جهت بررسی در اختیار پزشک طب سوزنی قرار بدید و اگر مشکل قابل درمان با طب سوزنی بود اقدام به انجام آن کنید. با آرزوی بهبودی و سلامتی.

 12. ما تو فامیل یه دکتر داریم که من خیلی باهاش راحتم و قضیه پسو منو از همون اول میدونست حتی درمانهای اولیه من رو هم ایشون شروع کرده بود. دکتری هست که تشخیص و درمانش فوق العادست
  بعد یه مدتی ایشون میره تخصص میگیره بعد هم دوره ی طب سوزنی.
  فک و فامیل میشن موش آزمایشگاهیش هر دفعه میومد یه بسته سوزن میگرفت میوفتاد به جون این و اون.
  یه سری بهش گفتم برای پسو این سوزت تاثیری داره، در جواب گفت اره
  من هنوز برنامشو یاد نگرفتم دنبالش میرم و بهت میگم
  هنوز هنوزه منتظرشم.
  یه سری ازش راجع به مکانیسم همین مدل طل سوزنی پرسیدم که این اصلا چطور کار میکنه وقضیه چیه؟؟ آیا شما به عصب های بدن سیخ میزنید یا چهکارهای دیگه میکنید که ایشون در جواب گفت
  تو طب سوزنی باور بر وجود کانال های انرژی در سرتاسر بدنه و از اینحرفها
  بهش گفتم شما تا پیروز طب سنتی و حجامت رو قبول نداشتی الان چطوره این روش غیر قابل باور رو کار میکنی
  گفتش حجامت و طب سوزنی شبیه هم هستند از زوایایی یکجورند
  هر دو یک قسمت کانال انرژی رو تخلیه میکنند
  من که هیچی نفهمیدم

 13. سلام ، میشه طب سوزنی برای لاغر شدن در کنار رژیم غذایی انجام بشه تاثیر داره یا خیر

  1. درود. بله قطعا انجام طب سوزنی برای لاغری اگر بطور موازی با رژیم غذایی باشه، تاثیر اون بیشتر خواهد بود. اما یکی از مزیت های کاهش وزن با طب سوزنی این هست که لازم نیست شما هیچگونه رژیمی رو دنبال کنید.

 14. سلام خواستم تشکر کنم بابت مقاله خوبتون،
  من واقعا تاثیر خیلی خوبی در طب سوزنی دیدم ، من افسردگی داشتم که که با این موضوع کاملا رفع شد

  1. درود. خوشحالیم که تونستیم تجربه خوبی رو برای شما در درمان بیماریها با طب سوزنی رقم بزنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران از طریق واتسپ در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× ارتباط با ما