طب سوزنی

درمان کمر درد و گردن درد با استفاده از طب سوزنی

5/5 - (82 امتیاز)

درد کمر و گردن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به دیسکوپاتی‌ها، دیسک کمر، دیسک گردن، تنگی کانال نخاع، گرفتگی‌های کمر و گردن و غیره اشاره کرد. در ادامه علاوه بر بررسی شایع‌ترین علل کمردرد، درباره درمان کمردرد با طب سوزنی و تأثیر آن در بهبود درد‌های گردنی صحبت خواهیم کرد.

علل کمردرد و گردن درد

 • دیسکوپاتی‌ها: شایع ترین دلیل درد در ناحیه گردن و کمر دیسکوپاتی‌های طولانی مدت است که به معنای اختلال عصبی هستند. این اختلال به صورت موقت و در ناحیه ستون فقرات و نخاع اتفاق می‌افتد. طولانی شدن این دیسکوپاتی‌ها و درمان نشدن آن‌ها به مرور زمان می‌تواند باعث گرفتگی‌های عضلانی و تشدید درد باشد.
 • بیرون‌زدگی دیسک کمر: از دیگر عواملی که می‌تواند باعث احساس درد در ناحیه کمر باشد، می‌توان به بیرون‌زدگی دیسک اشاره کرد که با توجه به حاد یا مزمن بودن درد به 4 نوع تقسیم می‌شود. در سه نوع اول فرد بیمار در ناحیه دست و پا دچار گزگز شده یا خواب رفتگی در این نواحی را تجربه می‌کند. در نوع چهارم که شدیدترین نوع دیسک بوده و هرنیِشن نام دارد، برای درمان راهی جز جراحی وجود ندارد.

درمان کمر درد

 • پوکی استخوان: این عارضه که به دلیل کمبود کلسیم اتفاق می‌افتد، معمولا در زنان مسن بروز پیدا می‌کند. این اختلال استخوانی سبب نازک شدن و ضعف استخوان‌ها شده و با کوچک‌ترین حرکت اشتباه و یا بلند کردن اجسام سنگین و غیره ممکن است به شکست دیسکی منجر شود.
 • حادثه و آسیب‌های ناگهانی: احتمالاً برای همه شما پیش آمده که جسم سنگینی را بدون اطلاع از وزن آن بلند کرده باشید یا مثلاً ناگهان زمین خورده باشید. در این مواقع ممکن است کمر درد نداشته باشید، اما فردای آن روز احتمالا باید با کمر درد شدیدی دست و پنجه نرم کنید. این نوع دردها معمولا به صورت موقت و در اثر رگ به رگ شدگی عضلانی به وجود می‌آیند. به یاد داشته باشید که اگر به صورت مداوم به جابه‌جایی اجسام سنگین مشغول باشید عوارض بلند مدتی را در پی خواهد داشت.
 • تنگی کانال نخاعی: عارضه تنگی کانال معمولا به دلیل از بین رفتن دیسک‌های بین مهره‌هاست. از جمله علائم تنگی کانال می‌توان به خستگی‌، گرفتگی‌های عضلانی و بی‌حسی و درد‌های شدید و مقطعی اشاره کرد. علت درد در این عارضه فشارهایی است که به طناب نخاعی و اعصاب نخاعی وارد می‌شود.

همچنین موارد دیگری مانند قرار گرفتن بدن در حالت ناصحیح، انواع سرطان، مشکلات کلیوی و مثانه و کیست‌های رحمی در بانوان و غیره نیز می‌تواند علتی برای کمردرد باشد. برای اطمینان از علتی که باعث ایجاد احساس درد در کمر شما شده است می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. درمان کمردرد با طب سوزنی نیز راهی است که در ادامه آن را برای بهبود این علائم به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش‌های درمانی کمردرد و گردن درد

با بروز درد افراد سریعاً به فکر درمان و یا حداقل کاهش درد افتاده و راه‌های درمانی مختلف را امتحان می‌کنند. درد کمر و گردن نیز به با توجه به منشاءهای مختلفی که دارد، روش‌های درمانی مختلفی را نیز می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت. در ادامه برخی روش‌های درمان کمر درد را برای شما توضیح خواهیم داد:

 1. استراحت و استفاده از کیسه آب جوش: این دسته جزء درمان کمردرد خانگی دسته بندی می‌شوند که در آنها باید با استراحت مطلق در خانه به قسمت‌های آسیب دیده‌ی گردن و کمر فرصت دهید تا بهبود یابند.
 2. درمان گیاهی کمردرد: استفاده از زنجبیل، برگ ریحان، نعنا، سنبل‌الطیب و چای بابونه به شکل دمنوش می‌تواند درمانی گیاهی برای کمر و گردن درد‌های شدید باشد.
 3. تمرینات کششی و تحریکات عضلانی: ورزش برای درمان کمر‌درد یک روش موثر به حساب می‌آید. اما به یاد داشته باشید این حرکات باید به صورت مداوم و زیر نظر استادی انجام شوند تا باعث افزایش درد یا معضل نشوند.
 4. عمل جراحی: این روش نیز اگر زیر نظر پزشکان با تجربه باشد، برای درمان کمردرد و گردن درد موثر است، اما برخی از افراد به خاطر درد فراوان و هزینه‌ی بالای آن ممکن است به سراغ روش‌های دیگر بروند.
 5. دارودرمانی: استفاده از دارو‎های مسکن و کاهنده درد مانند استامینفون و پروفن. به یاد داشته باشید مسکن‌ها تنها درد را به صورت موقت از بین می‌روند و منشاء مشکل را حل نخواهند کرد.
 6. ماساژدرمانی: این روش با افزایش جریان خون در بدن و کمک به افزایش سطح اندروفینپ در بدن باعث ایجاد حس خوب در انسان شدده و در نتیجه درد را کاهش می‌دهد. علاوه بر این ماساژ با افزایش انعطاف پذیری بدن حتی در بهبود خواب افراد نیز می‌تواند موثر واقع شود.
 7. فیزیوتراپی: فیزیوتراپی به عنوان روشی قطعی برای درمان دیسک گردن شناخته شده است. فقط باید بعد از پایان فرآیند فیزیوتراپی، انجام حرکات ورزشی مناسب برای فرد بیمار شروع شود تا دیسک دوباره عارض نشود. در تنگی کانال نخاع و دیسک کمر نیز فیزیوتراپی با کاهش درد بیمار در بهبود راه رفتن و افزایش مسیرهای پیاده‌روی او موثر واقع می‌شود.
 8. درمان کمر درد با طب سوزنی: یکی از روش‌های نوین در کاهش و حتی درمان کمردرد استفاده از طب سوزنی است که در ادامه به آن می‎پردازیم.

طب سوزنی؛ راه حل درمان کمر درد

طب سوزنی به عنوان یکی از روش‌های درمان درد کمر شناخته شده است. البته در نوع چهارم بیرون‌زدگی دیسک (هرنیِشن)، این روش تنها به عنوان کاهنده درد عمل می‌کند و تأثیر درمانی ندارد. برای درمان درد کمر و گردن با توجه به مکانیزم طب سوزنی فرصتی برای ترمیم دیسک وجود خواهد داشت.

درمان گردن درد با طب سوزنی

تأثیر طب سوزنی در درمان کمر و گردن درد

دقیقا مانند درمان سردرد و میگرن با طب سوزنی پزشک طب سوزنی می‌تواند بعد از معاینه و دیدن MRI بیمار، میزان اثرگذاری طب سوزنی برای درمان درد کمر و گردن را به بیمار بگوید؛ چراکه ممکن است در بعضی بیماران فقط جراحی راه حل درمان باشد. در این شرایط فرد بیمار باید حتما با مراجعه به پزشک جراح مغز و اعصاب فرآیند درمان خود را پیگیری کند. اما در بیمارانی که به هر دلیلی چه تشخیص پزشک و چه تمایل نداشتن خود بیمار برای جراحی قادر به انجام عمل نیستند، می‌توانند از درمان کمردرد با طب سوزنی استفاده کنند چرا که این روش می‌تواند  درد کمر و گردن آن ها را به بهترین و موثرترین نحو کاهش دهد یا حتی به طور کامل درمان کند.

طب سوزنی چگونه باعث کاهش درد کمر خواهد شد؟

فرآیند کاهش درد در این روش درمانی (طب سوزنی) به شکل زیر است:

کاهش درد از طریق تحریک اعصابی که در عضلات و بافت‌ها وجود دارد صورت می‌گیرد. طب سوزنی با تحریک اعصاب مختلف می‌‌تواند باعث افزایش ترشح اندروفین- انکفالین و بتا اندروفین‌هایی شود که باعث تسکین درد خواهد شد.

تأثیر ضدالتهاب ترشح اندروفین-انکفالین و بتا اندروفین‌ها نیز باعث کاهش درد می‌شود و نیاز به استفاده از دارو را از بین می‌برد. طب سوزنی با تاثیر در کاهش انقباض عضلات و بهبود حرکت مفاصل باعث کاهش تورم و کبودی می‌شود. این اثردهی به دلیل افزایش جریان خون در بدن است.

مزایای طب سوزنی نسبت به عمل جراحی در درمان کمردرد

طب سوزنی خطرات کمتری نسبت به جراحی دارد. این روش بدون داشتن عوارض جانبی به درمان درد می‌پردازد. طب سوزنی نسبت به تزریق داخل نخاع کم هزینه‌تر است و طول مدت درمان درد کمر و گردن با طب سوزنی بین 10 تا 12 جلسه و به صورت هفته‌ای دو بار است.

درصورتی که می‌خواهید با هزینه کمتر و در مدت زمان کمتر کمر درد و همچنین گردن درد خود را درمان نمایید، طب سوزنی روشی مطمئن برای درمان و یا حداقل کاهش درد می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم نحوه کاهش درد گردن و کمر را با استفاده از طب سوزنی به شما توضیح دهیم. طب سوزنی برای درمان بسیاری از عارضه های مرتبط با اسکلت بدن مانند افزایش قد و.. مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که سوالی دارید، در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.
درمان ویار بارداری

7 دیدگاه

  1. با سلام طب سوزنی قطعا در این زمینه موثر هست فقط باید علت بیماری مشخص باشه.
   برای ویزیت شدن و تشخیص بیماری با شماره‌های کلینیک در تماس باشید.

 1. سلام، من برنامه نویس هستم و کارم همش با کامپیوتر هست ، دیروز یکی از دوستانم دستم رو گرفت ماساژ داد و قسمت هایی از رگ دستم سفت شده بود و همینطور قسمت هایی از گردنم، بهم گفت که این بخاطر این هست که با موس و کیبورد کامپیوتر کار میکنم ، جدیدن هم مقداری گردن درد دارم هنگام کار با کامپیوتر ؛ آیا طب سوزنی میتونه برای درمان کمر درد و گردن دردی که ناشی از کار زیاد با کامپیوتر هست موثر باشه ؟

  1. بله یکی از مواردی که مراجعین بسیاری برای اون به مطب تشریف میارن همین مورد هست

  1. بله یکی از مواردی که مراجعین بسایری داره همین درد ستون فقرات هست؛ برای درمان این درد با شماره های مطب تماس بگیرید

 2. مقاله ی خیلی خوبی بود
  ولی من فکر نمیکنم درد کمر با طب سوزنی درمان بشه؟ دیسک کمر من انگار قرار نیست با هیچی خوب بشه متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران از طریق واتسپ در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× ارتباط با ما