اگر شما هم دیسک کمر داشته یا در معرض آن هستید، این مقاله برای شما است. در این نوشته کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارند را در کنار شما بررسی می‌کنیم و تا جای ممکن راه‌حل جایگزین خود را برای آن پیشنهاد خواهیم کرد. پس نگران نباشید.

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات یک انسان بالغ از ۲۴ مهره استخوانی مجزا تشکیل شده است. این مهره‌ها در طول حرکت ما روی یکدیگر سایش دارند و اگر هیچ چیزی بین آن‌ها نباشد بر اثر اصطکاک و فشار بالا خرد می‌شوند. به همین علت بین هر مهره تا مهره بعد بالشتکی به نام دیسک کمر وجود دارد تا امکان تحرک ما را بالاتر برده و به عنوان ضربه‌گیر ستون مهره‌هایمان عمل کند.

دیسک کمر چیست

ساختار هر دیسک از دو بخش تشکیل شده است: بخش درونی که لایه‌ای ژله‌ای و نرم است و بخش بیرونی که ساختاری محکم و محافظت‌کننده دارد. زمانی مشکل دیسک کمر پدید می‌آید که هر کدام از این دو بخش به خاطر فشار زیاد یا ضربه‌ای ناگهانی به هم بریزد و برای مثال هسته از میان بخش محکم خارج شود.

علائم دیسک کمر در هر فرد متفاوت است و درد دیسک کمر می‌تواند از یک درد خفیف در ناحیه کمر شروع شود و حتی تا بی‌حسی پاها و اندام‌های تحتانی نیز ادامه یابد. به همین خاطر است که شما باید با کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارند آشنا باشید و از آن‌ها اجتناب کنید.

گفتنی ست که علاوه بر دیسک کمر، یکی دیگر از بزرگترین نگرانی های مردم آن است که آیا ضایعه نخاعی درمان میشود؟ اگر شما هم دچار این عارضه هستید مقاله وبسایت ما در این زمیانه را از دست ندهید.

لیستی از کارهای مضر برای دیسک کمر

اگر شما هم دیسک کمر دارید یا نگران هستید که علائم کمردرد ناشی از دیسکتان بیشتر شود، لیست زیر را به خاطر بسپارید. در ادامه کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارند را برای شما توضیح می‌دهیم. فراموش نکنید که از انجام آن‌ها دوری کنید:

۱- بیش از حد نشینید:

نشستن غیر اصولی می‌تواند در طول مدت به ساختار ستون مهره‌های شما آسیب زده و باعث بدتر شدن دیسک کمرتان شود. نحوه صحیح نشستن روی صندلی بسیار مهم است؛ برای مثال اگر با حالتی خمیده یا به اصطلاح قوز کرده می‌نشینید باید با سلامت ستون فقرات خود خداحافظی کنید.

نحوه صحیح نشستن

برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید روی حالت نشستن خود دقت بیشتری به خرج دهید. زمانی که روی صندلی می‌نشینید، پشت خود را کاملاً صاف نگه‌دارید و شانه‌هایتان را به پشتی صندلی تکیه دهید. اگر این طرز نشستن برایتان سخت است می‌توانید از یک بالشت کوچک استفاده کنید.

۲- شست‌شوی دستی لباس ممنوع!

دیسک کمر یک اختلال بسیار حساس است و از این رو تا زمانی که به آن دچار هستید نباید فشار بیش از حد به کمر خود بیاورید. فعالیت سختی مانند لباس شستن می‌تواند مصداقی از این فشار زیاد باشد.

زمانی که می‌خواهید به صورت دستی لباس بشویید باید تا حد زیادی خم شوید، لباس‌های سنگین را بلند کرده و آن‌ها را جا‌به‌جا کنید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم لباس‌های خود را به خشکشویی بسپارید تا مجبور نشوید به صورت دستی آن‌ها را بشویید.

۳- مرثیه‌ای برای جارو برقی

بله. متأسفیم. از آن‌جایی که حرکت تکراری رو به جلو و عقب کشیدن جارو می‌تواند بیرون زدگی دیسک شما را بیشتر کند، باید مدتی با جارو کشیدن خدافظی کنید. می‌توانید این کار را به دیگران بسپارید یا از جارو‌های اتوماتیک استفاده کنید.

۴- باغبانی نکنید

به‌طور کلی متخصصان توصیه می‌کنند که کسانی که دیسک کمر دارند نباید به‌مدت طولانی در یک حالت بمانند.  فعالیت‌های باغبانی نیز دارای حرکات سخت و پیچیده است و از سویی ممکن است شما را برای مدتی در یک حالت بدنی ثابت نگه دارد، پس سعی کنید تا جای ممکن باغبانی نکنید.

۵- بد نخوابید

بسیاری از کسانی که دیسک کمر دارند می‌گویند که درد دیسک کمر در صبح‌ها بدتر از هر وقت دیگری است و این موضوع نشان میدهد که نحوه استراحت برای دیسک کمر بسیار مهم است. اگر شما هم این طور هستید باید سعی کنید نحوه خوابیدن خود را اصلاح کنید.

نحوه صحیح خوابیدن

اگر عادت دارید به پهلو بخوابید بالش‌های کوچکی بین زانوهایتان بگذارید و اگر به کمر می‌خوابید یک تکیه‌گاه کوچک یا بالش‌های نرم را زیر زانو‌های خود قرار دهید تا فشار روی کمر شما کمتر شود.

۶- این غذاها را نخورید!

اگر در معرض دیسک کمر هستید، تغذیه مناسب برای کمردرد را باید رعایت کنید. به طور کلی برخی غذاها باعث می‌شوند تا التهاب‌ها در بدن شما زیاد شوند و از این رو می‌توانند باعث شوند التهاب لایه بیرونی یا درونی دیسک کمر شما نیز بیشتر شود. از سویی مصرف بعضی غذاها باعث چاق شدن شما می‌شود و این یعنی ستون فقرات و دیسک‌هایتان مجبورند فشار بیشتری را تحمل کنند. برای جلوگیری از این دو اتفاق، باید سعی کنید این مواد غذایی را در رژیم خود کم کنید:

  • قند
  • غذاهایی که با روغن نباتی تهیه می‌شوند
  • غلات و غذاهای فرآوری شده
  • گوشت‌هایی که در ساختارشان هورمون وجود دارد

۷- این فعالیت‌ها را انجام ندهید!

ورزش‌های سخت و سنگین از جمله کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارند، هستند. در ادامه برخی از این ورزش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

  • دویدن: دوی تند و استقامتی هردو می‌توانند فشار بی‌موردی به ساختار ستون فقرات شما بیاورند.
  • پریدن: اگر تمرین ورزشی شما دارای حالتی است که در آن مجبور به پریدن با شدت بالا هستید، آن را انجام ندهید.
  • طناب زدن: این کار برای کسانی که دیسک کمر دارند، تقریباً معادل با یک فاجعه است!

علاوه بر این موارد شما باید در پیاده روی نیز احتیاط کنید. اگر نمیدانید پیاده روی برای دیسک کمر ضرر دارد یا نه؟ میتوانید مقاله لینک شده را مطالعه کنید.

طب سوزنی و دیسک کمر

یکی از راه‌های درمان دیسک کمر و بهبود دردهای آن استفاده از طب سوزنی است. در این روش پزشک متخصص با وارد کردن سوزن‌هایی مخصوص در نقاط خاصی از بدن شما، دو کار مهم را انجام می‌دهد:

  • باعث باز کردن کانال‌های انرژی ( چی) در بدن شما می‌شود.
  • باعث آزاد شدن هورمون مسکن طبیعی اندورفین در بدن شما خواهد شد.

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

هر دوی این موارد باعث می‌شوند تا درد دیسک کمر شما به مرور بهتر شود. پس بهتر است سریعتر برای درمان دیسک کمر با طب سوزنی اقدام کنید. توصیه ما استفاده از خدمات سایت سوزنیران است که تحت نظر دکتر سید جعفر محقق فعالیت می‌کند که مجوز‌ها و دانش کافی برای انجام این کار را از موسسه‌های بین‌المللی چین و آمریکا دارند.

جمع‌بندی

در این نوشته سعی کردیم کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد را به شما معرفی کنیم. به طور کلی به یاد داشته باشید با وجود دیسک پاره شده یا تکان خورده در کمر شما، نباید فشار زیادی به این بخش از بدنتان وارد شود. برای مثال گفتیم نباید حتی در یک حالت ثابت برای مدت طولانی بدون حرکت بمانید.

سعی کنید درست غذا بخورید و فعالیت‌های ورزشی که برای دیسک کمر مفید هستند را فراموش نکنید. درست است که دیسک در کمر شما به وجود آمده است اما می‌تواند تا مدتی روی سبک زندگی شما تاثیر بگذارد. اگر شما نیز فعالیت دیگری را می‌شناسید که برای دیسک کمر مضر است، آن را با ما در میان بگذارید. خوشحال می‌شویم از تجربیات شما نیز استفاده کنیم.

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد کدامند؟

دکتر محقق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *