طب سوزنی برای میگرن: تعداد جلسات + نقاط

4.9/5 - (91 امتیاز)

احتمالاً شما هم درباره تأثیرات طب سوزنی در درمان انواع سردرد از جمله طب سوزنی برای سردرد میگرنی شنیده‌اید. در پاسخ به سوال طب سوزنی چیست باید گفت که این روند یک روش درمانی سنتی چینی است که با استفاده از فرو بردن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط فشار بدن عمل می‌کند. طب سوزنی در درمان انواع سردردهای دیگر مانند سردردهای ناشی از سینوزیت، سردردهای تنشن، دردهای کلاستر، سردرد بعد از ترک سیگار یا سر درد ناشی از گرفتگی عضلات بسیار مفید واقع می‌شود. در این مقاله به معرفی طب سوزنی می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که درمان میگرن با طب سوزنی چگونه انجام می‌شود.

طب سوزنی برای میگرن

براساس 22 آزمایش بالینی که شامل 4985 نفر بوده است، شواهد بسیاری وجود داشته که طب سوزنی باعث کاهش دفعات سردرد در افراد مبتلا به میگرن می‌شود. ممکن است اثر این روش درمانی مانند اثر داروهای پیشگیرانه باشد. سردرد در 59 درصد از افرادی که از طب سوزنی استفاده می‌کنند، 50 درصد یا بیشتر کاهش می‌یابد. این اثر کاهش درد و کاهش تعداد دفعات درد به مدت 6 ماه یا حتی بیش‌تر می‌توانند ادامه داشته باشد و درمان میگرن با طب سوزنی در روندی مدت‌دار خود را نشان دهد.

نقاط طب سوزنی برای میگرن

برخی از مهم‌ترین نقاط طب سوزنی برای میگرن عبارت‌اند از:

 • LU-9: نقطه‌ای که روی مچ دست به سمت داخل وجود دارد و روی خطی است که دست شما به داخل تا می‌شود.
 • LI-4: زمانی که دست خود را مشت می‌کنید، برآمدگی در بخش انتهایی انگشت شصت شما به‌وجود می‌آید. این نقطه Li 4 نام دارد و یکی از نقاط طب سوزنی برای میگرن محسوب می‌‌شود.
 • ST-36: زمانی که می‌نشینید و زانوهای خود را بغل می‌کنید، در زیر کشکک‌های زانو و به سمت خارج، نقاطی وجود دارند، که st 36 نامیده می‌شوند. این نقاط نیز در طب سوزنی برای میگرن کاربرد دارند.
 • SJ-17: اگر لاله گوش خود را بالا بزنید و یک بند انگشت به سمت گردن خود بیاید به نقطه sj 17 برخورد می‌کنید که از نقاط طب سوزنی برای میگرن است.
نقاط طب سوزنی برای میگرن
نقاط طب سوزنی برای میگرن

درمان سر درد با استفاده از طب سوزنی

با این وجود که تحقیقات و نظر جامعه پزشکی درباره طب سوزنی متفاوت است، برخی از منابع معتبر تایید می‌کنند که درمان سردرد با طب سوزنی روش بسیار موثری است. مطالعات جامعه پزشکی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند باعث تسکین درد در افرادی شود که دچار سردردهای مزمنی هستند. همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی را به عنوان درمانی امیدوار کننده برای درد تایید کرده است.

جالب است بدانید سردرد می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین علائم سردرد، کم آبی بدن است. اگر دوست دارید بدانید سردردهای ناشی از کم آبی چه علائمی دارند این نوشته را بخوانید: درمان سردرد ناشی از کم آبی بدن.

هم‌چنین گرسنگی نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های رایج سردرد باشد. به خصوص در افرادی که از سوء تغذیه رنج می‌برند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید این نوشته را بخوانید: علائم و درمان سردرد ناشی از گرسنگی.

فواید درمان میگرن با طب سوزنی

طب سوزنی سعی می‌کند که در بدن شما جریان انرژی مثبت ایجاد کند. از نظر پزشک طب سوزنی این روش انرژی منفی‌ای که باعث درد شما می‌شود از بین می‌برد. از نظر پزشکی مدرن نیز طب سوزنی سیستم‌های مختلف بدن شما را تحریک می‌کند. این تحریک ها باعث تنظیم مکانیزم‌های بدن شده و باعث التیام بخشیدن سردرد های مضمن خواهد بود.

بسیاری از ما در اولین لحظات صبح و هنگامی که تازه از خواب بیدار می‌شویم سردرد‌های زیادی را تجربه می‌کنیم. اگر شما هم از این عارضه رنج می‌برید این نوشته را بخوانید: درمان سردردهای صبحگاهی

نقاط طب سوزنی برای سردرد

یکی از نقاط طب سوزنی برای سردرد، نقطه LI-4 یا هه‌گو نام داشته و بین انگشت شست و اشاره قرار دارد. انجام طب سوزنی در این نقطه باعث کاهش سردرد می‌شود.

یکی دیگر از این نقاط در فرورفتگی‌های ابتدای بینی (به سمت چشم‌ها) قرار دارد. از دیگر نقاط طب سوزنی برای سردرد در پشت سر و زیر جمجمه قرار گرفته است. بین دو ابرو که اصطلاحاً به نقطه چشم سوم نیز شناخته می‌شود می‌تواند یکی از نقاطی باشد که در طب سوزنی برای سردرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی برای سردرد میگرنی چگونه عمل می‌کند؟

 از نظر پزشکی 14 مسیر انرژی در امتداد بدن وجود دارد و در صورت ایجاد اختلال در انرژی در امتداد این مردین ها (مسیرهای انرژی)، درد یا بیماری ایجاد می‌شود. در درمان طب سوزنی بدن شما را به یک سری نقاط فشار تقسیم می‌کند. سوزن‌ها بسته به علائم شما در نقاط مختلف فشار وارد می‌شوند. این نقاط طب سوزنی معمولا نزدیک اعصاب بدن شما هستند.

سوزن باعث تحریک اعصاب می‌شود تا هورمون‌هایی مانند اندورفین آزاد کنند که باعث پاسخ بدن شما می‌شود. این تحریک سیستم ایمنی و به همراه آن گردش خون همان چیزی است که باعث تسکین دردهای سر و درمان سردرد می‌شوند.

پس روند درمان سردرد با طب سوزنی را می‌توانیم نوعی خودمراقبتی بدن بدانیم که توسط شرایط کنترل شده (ورود سوزن‌ها) فعال می‌شود.

درمان میگرن با طب سوزنی

سردرد میگرنی و علت‌های آن

هنوز منشاء اصلی به وجود آمدن بیماری میگرن در افراد مشخص نشده است. اما از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن میگرن می‌توان به وراثت و ژنتیک اشاره کرد. علت اصلی بروز این بیماری نیز به دلیل عدم تعادل بین میزان سروتونین در مغز است. سروتونین یکی از مواد شیمایی موجود در مغز است که وظیفه اصلی آن تنظیم درد در سیستم عصبی است. هنگامی که مقدار سروتین مغز تنظیم نشده باشد، علائم میگرن به مرور بروز پیدا می‌کنند.

درصورتی که می‌خواهید با میگرن بیشتر آشنا شوید این نوشته را بخوانید: سردرد میگرنی چیست؟

علائم میگرن

سردردهای میگرنی نوعی از سردرد هستند که باعث حمله‌های ادامه‌دار درد در ناحیه سر می‌شوند. این نوع سردرد معمولا در یک سمت سر به وجود می‌آید. فرد دچار میگرن به نور و صدا حساسیت زیادی پیدا می‌کند. همچنین در مواردی این سردردها با حالت تهوع و استفراغ همراه می‌شوند.

دوره‌های این بیماری معمولا بین 4 ساعت تا 3 روز به طول می‌انجامند. در تحقیقات دیده شده میگرن در بانوان بسیار شایع‌تر از مردان است. (حدودا سه برابر در زنان بیشتر.)

علائم سردرد میگرنی

زمانی که دچار میگرن می‌شوید ممکن است این علائم را تجربه کنید:

 • سردرد، معمولاً به صورت نبض دار و در نیمی از سر
 • حساسیت به نور، صدا،‌ بو و لامسه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خستگی زیاد بدنی
علائم سردرد میگرنی
علائم سردرد میگرنی

طب سوزنی چگونه باعث کاهش میگرن می‌شود؟

طب سوزنی برای حفظ تعادل جریان انرژی در طول مسیرهای انرژی است. متخصص طب سوزنی سوزن‌ها را در نقاط فشار خاصی قرار می‌دهد. معمولاً در امتداد کمر یا گردن فرد که باعث کند شدن انتقال درد می‌شود. همچنین گاهی اوقات، ماساژ آرام سر نیز با قرار دادن سوزن‌ها انجام می‌شود.

تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن بین 10 تا 12 جلسه و به صورت دو بار در هفته است. بسیاری از بیماران بعد از این دوره‌ی درمان با طب سوزنی نیاز به درمان مجدد نخواهند داشت و سردردهای آن‌ها به طور کلی از بین خواهد رفت اما در بعضی بیماران تاثیر طب سوزنی تنها در کم کردن شدت درد، طول مدت سردرد و یا فاصله بین دردها بوده و درمان کامل انجام نمی‌شود.

مطالب مرتبط: درمان صرع با طب سوزنی

طب سوزنی چگونه باعث کاهش درد می شود

متخصص طب سوزنی همچنین ممکن است تغییرات غذایی را پیشنهاد کند. به عنوان مثال: کافئین می تواند میگرن را تشدید کند. کاملاً مشخص نیست که طب سوزنی چگونه درد یا میگرن را کاهش می‌دهد. باور اصلی این است که مسیرهایی را در مغز فعال می‌کند که مسئول خاموش کردن درد هستند.

سردرد عصبی

این دسته از انواع سردرد به علت بالا رفتن استرس یا اضطراب در افراد به وجود می‌آید و معمولاً از پشت سر آغاز شده و به سایر نقاط انتشار می‌یابد. شدت این سردرد‌ها می‌تواند از کم تا زیاد باشد اما در هر صورت برای افراد آزاردهنده است. مدت طول کشیدن این نوع سردرد از نیم ساعت تا چند روز بوده و ممکن است فک یا دست‌ها را نیز درگیر کنند. یکی از علت‌های سردرد عصبی می‌تواند درگیر شدن و فشار آمدن به عضلات گردن باشد که خود را به صورت سردرد بروز می‌دهد. اگر شما هم سردردهای عصبی ناشی از استرس دارید پیشنهاد میکنیم مقاله کاهش استرس با طب سوزنی را از دست ندهید.

علائم سردرد عصبی

فشار‌های عصبی و اضطراب یکی از مهم‌ترین دلایلی هستند که افراد را دچار سردرد‌های عصبی می‌کنند. برخی از علائم سردرد عصبی این‌گونه هستند:

 • سردرد مبهم و دردناک، به طوری که فرد نمی‌تواند منطقه اصلی سردرد را پیدا کند.
 • احساس فشار و گرفتگی در سراسر پیشانی، طرفین یا پشت سر
 • حساسیت در پوست سر و گردن
 • گرفتگی در عضلات شانه و پشت گردن

یکی از انواع دردناک سردرد‌های عصبی، سردرد خوشه‌ای نام دارد که با حمله‌های دردناک درد به بخش‌هایی از سر آغاز شده و ادامه می‌یابد. درباره درمان این سردرد در این مقاله بخوانید: سردرد خوشه‌ای چیست؟

علائم میگرن عصبی

میگرن عصبی نیز نوعی میگرن است که دلایل اصلی آن فشارهای عصبی هستند. به همین خاطر ممکن است فرد دارای میگرن عصبی علائمی مثل میگرن و سردرد عصبی را همزمان تجربه کند. برای مثال هم نسبت به نور و صداها حساس شود و هم از درد در ناحیه پیشانی یا گرفتگی در ناحیه شانه‌ها رنج ببرد.

علائم میگرن عصبی
علائم میگرن عصبی

درمان قطعی میگرن عصبی

برخی از افراد برای سردرد‌های میگرنی خود از قرص‌های مسکنی مثل آسپرین و ایبوپروفن استفاده می‌کنند. اگر این قرص‌ها در زمان شروع اولین علائم میگرن مصرف شود می‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد و جریان خون و فشار زیاد را از رگ‌های سر بردارد.

اما مصرف این قرص‌ها به نوعی مسکن است و به طور ریشه‌ای میگرن را بهبود نمی‌دهد. به‌عنوان درمان قطعی میگرن عصبی می‌توانید از طب سوزنی استفاده کنید.

استفاده از طب سوزنی برای سردرد عصبی

آزاد شدن اندروفین ناشی از طب سوزنی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در درمان سردرد عصبی داشته باشد. اما بیماران نباید به این مرحله بسنده کنند و پس از درمان سردرد عصبی به سراغ تقویت عضلات گردن بروند تا احتمال بروز این درد‌ها را در آینده کاهش دهند.

یکی دیگر از انواع سردرد عصبی سردرد تنشی است که حدود ۷۸ درصد مردم جهان را درگیر خود کرده است. خوب است با این سردرد نیز آشنا شوید: سردرد تنشی چیست؟

خطرات طب سوزنی برای سردرد

طب سوزنی هنگامی که توسط پزشک متخصص انجام شود، خطر بسیار کمی دارد. در مواقعی بعد از جلسه اول کبودی، خستگی و درد اتفاق می‌افتد و مقداری از سردرد بعد از طب سوزنی طبیعی است.به طور کلی نمونه‌های عوارض بسیار طبیعی و زودگذر هستند و در جلسات بعدی به شدت کاهش می‌یابند. اما در صورتی که طب سوزنی با تجهیزات بی‌کیفیت و کثیف انجام شود بسیار خطرناک است.

سوزن‌های طب سوزنی توسط سازمان غذا و دارو تنظیم می‌شوند. این سوزن‌ها یک بار مصرف هستند و بعد از هر بار مصرف باید دور ریخته شوند. همیشه قبل از اولین جلسه با پزشک خود درباره وضعیت سلامت و رعایت نکات بهداشتی صحبت کنید. در صورتی که متخصص نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کند، بهتر است به دنبال پزشک دیگری باشید.

تجربه های بیماران در درمان سردرد به کمک طب سوزنی

همان‌طور که در بیش‌تر درمان‌های میگرن مشاهده می‌شود، بیماران طب سوزنی موفقیت‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند. در ادامه چند نمونه از تجربه‌های افرادی که برای درمان میگرن از طب سوزنی استفاده کردند را خواهیم دید:

سارا: «من از طب سوزنی استفاده می‌کنم و می‌فهمم که این یک درمان مفید است. انتظار نداشته باشید که این یک معجزه باشد یا تمام درد شما را برطرف کند. اما من فکر می‌کنم وقتی مرتباً از طب سوزنی استفاده می‌کنم، سطح درد من را پایین می‌آورد.»

جودی: «طب سوزنی درد گردن من مفید بود اما برای میگرن من به اندازه کافی موثر نبود. شما باید آن را امتحان کنید، ممکن است به شما کمک کند.»

شارون: «طب سوزنی منظم یک قسمت اساسی در کنترل میگرن من است. این امر به من کمک کرد تا از بیماری میگرن مزمن و استفاده بیش از حد از داروها در سال‌ها پیش رها شوم. وقتی برای اولین بار درمان‌ها را شروع کردم، مدتی طول کشید تا ببینم چه تاثیری دارد اما صبر و استقامت نتیجه داد.»

هزینه طب سوزنی برای درمان سردرد

همان‌طور که گفتیم طب سوزنی برای سردرد های مختلف کاربرد دارد اما بسته به نوع درد و وخامت آن، تعداد جلسات مورد نیاز بیمار می‌تواند متغیر باشد. بنابراین برای دانستن دقیق هزینه طب سوزنی برای سردرد باید به یک متخصص طب سوزنی مراجعه کرده تا پس از ویزیت، تعداد جلسات مورد نیاز شما مشخص شود.

در این مقاله سعی کردیم درباره طب سوزنی و تاثیر طب سوزنی برای سردرد میگرنی و کاهش درد سر صحبت کنیم. همچنین عوامل موثر بر میگرن و درمان میگرن با طب سوزنی را شرح دادیم. برای درمان سردردهای خود میتوانید از طب سوزنی استفاده کنید. در این خصوص میتوانید مقاله بهترین پزشک طب سوزنی تهران را مطاله کنید و در صورتی که همچنان در این باره سوالی دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول:

 • تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن چقدر است؟

معمولاً به بیماران گفته می‌شود برای درمان میگرن با طب سوزنی حداقل 12 جلسه و با فاصله زمانی هفته ای 2 جلسه به پزشک مراجعه کنند.

 • درد میگرن کجای سر است؟

میگرن می‌تواند باعث درد شدید ضربان‌دار در یک طرف سر شود. ممکن است فرد ابتدا این سردرد را در یک طرف سر و سپس در کل آن حس کند.

14 دیدگاه

 1. من داشتم مقاله ای در مورد سردرد خوشه ای میخونمو ممنون میشم اگه در مورد درمان سردرد خوشه ای با طب سوزنی هم توضیح بدین؟

  1. طب سوزنی برای بسیارری از انواع سردرد ها مفید می باشد. برای اطلاعات دقیق تر میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 2. سلام، ممنون از مقاله خوبتون. آیا برای سردرد های عصبی هم طب سوزنی مفید هست؟ ممنون میشم کمی توضیح بدین

  1. یکی از بیماری های که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که با طب سوزنی قابل درمان است سردرد می باشد. معمولا در طب سوزنی پزشک نبض بیمار را گرفته و زبان بیمار را با ابزار های مخصوص مشاهده می کند. از این طریق علت سردرد را متوجه شده و کار درمان سردرد را آغاز خواهد کرد.

 3. برای درمان سردرد ها و میگرن های عصبی هم میشه از طب سوزنی استفاده کرد؟

 4. تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن چه تعداد هست ؟ و اینکه میزان ماندگاری این نوع درمان چقدر هست

  1. میزان ماندگاری طب سوزنی، مانند سایر روش های درمانی به عوامل مخلتفی بستگی داره ؛ از جمله این عوامل میشه به علت بیماری و اینکه بیمار بعد از درمان نکات گفته شده رو رعایت کنه اشاره کرد. تعداد جلسات معمولا بین 8 تا 10 جلسه هست. اما بصورت دقیق تر باید پزشک بعد از معاینه اعلام میکنند

 5. بعد از چنئ جلسه فرد بیمار بهبود رو احساس میکنه؟
  ممنون از مطالب خوبتون

 6. آیا بعد از طب سوزنی برای سردرد و میگرن دارو هم تجویز میشه ؟ من میخواستم بدونم بهترین دارو برای درمان میگرن و سردرد چیست؟

 7. سلام خانم ۴۰ ساله ای هستم بطور ژنتیکی خودم و خواهر برادر هام میگرن عصبی داریم ایا طب سوزنی به درمان میگرن ما کمکی میکنه؟ عوارض هم داره؟

  1. درود. بله از طب سوزنی میتوان برای درمان سردرد یا کنترل میگرن استفاده کرد. برای تنظیم نوبت معاینه حضوری با شماره های مطب در تماس باشید. همکاران ما شما رو راهنمایی خواهند کرد.

 8. سلام من بدلیل میگرنی که دارم بیرون نمی تونم برم چون ترافیک حالمو بد می کنه، بیمارستانی می شم. دانشگاه می رم ۲۰ دقیقه بیشتر دووم نمی آرم، راهی بهداری میشم. شنیدم طب سوزنی تو میگرن جواب میده، الان میخاستم بدونم تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن چقدر هست و ایا واقعا جواب میده؟

  1. درود. تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن بستگی به عوامل زیادی مثل میزان حاد بودن شرایط شما داره. میتونید برای گرفتن وقت مشاوره و معاینه حضوری با شماره های مطب در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا