طب سوزنی

درمان میگرن و انواع سردرد ها

احتمالاً شما هم درباره تاثیرات طب سوزنی در درمان انواع سردرد از جمله سردردهای میگرنی شنیده‌اید. در پاسخ به سوال طب سوزنی چیست باید گفت که این طی یک روش درمانی سنتی چینی است. این روش درمانی با استفاده از فرو بردن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط فشار بدن عمل می‌کند. طب سوزنی در درمان انواع دیگر سردردها مانند سردردهای ناشی از سینوزیت، سردردهای تنشن، دردهای کلاستر و یا سر درد ناشی از گرفتگی عضلات بسیار مفید واقع می‌شود. در این مقاله به معرفی طب سوزنی می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که طب سوزنی چگونه در درمان سردردها و میگرن موثر واقع می‌شود.

درمان درد با استفاده از طب سوزنی

با این وجود که تحقیقات و نظر جامعه پزشکی درباره طب سوزنی متفاوت است، برخی از منابع معتبر تایید می‌کنند که طب سوزنی در درمان سردرد بسیار موثر واقع می‌شود. مطالعات جامعه پزشکی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند باعث تسکین درد در افرادی شود که دچار سردردهای مزمنی هستند. همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی را به عنوان درمانی امیدوار کننده برای درد تایید کرده است.

فواید طب سوزنی برای سردرد

طب سوزنی سعی می‌کند که در بدن شما جریان انرژی مثبت ایجاد کند. از نقطه نظر متخصصین نیز ادعا می‌شود که این روش انرژی منفی‌ای که باعث درد شما می‌شود از بین می‌برد. از نظر پزشکی مدرن نیز طب سوزنی سیستم‌های مختلف بدن شما را تحریک می‌کند. این تحریک ها باعث تنظیم مکانیزم های بدن شده و باعث التیام بخشیدن سردرد های مضمن خواهد بود. علاوه بر ترک اعتیاد به وسیله طب سوزنی با استفاده از این طب مکمل می توان بیماری هایی مانند کمردرد، سینوزیت و … را التیام بخشید و بهبود داد.

طب سوزنی چگونه باعث از بین رفتن سر درد می شود؟

در درمان طب سوزنی بدن شما را به یک سری نقاط فشار تقسیم می‌کند. سوزن‌ها بسته به علائم شما در نقاط مختلف فشار وارد می‌شوند. این نقاط طب سوزنی معمولا نزدیک اعصاب بدن شما هستند. سوزن باعث تحریک اعصاب می‌شود تا هورمون‌هایی مانند اندورفین آزاد کنند که باعث پاسخ بدن شما می‌شود. این تحریک سیستم ایمنی و به همراه آن گردش خون همان چیزی است که باعث تسکین دردهای سر و درمان سردرد می‌شوند. همان‌طور که گفتیم طب سوزنی به درمان اکثر دردهای سر کمک می‌کند مانند سردردهای میگرنی!

درمان میگرن با طب سوزنی

هنگامی که پزشکی مدرن و داروها به کاهش درد میگرنی شما کمک نکند، احتمالاً شما هم مانند سایر افراد به دنبال کشف سایر روش‌های درمانی هستید. یکی از این روش‌ها طب سوزنی است. همان‌طور که گفتیم طب سوزنی در چین باستان شکل گرفته است. این روش درمانی شامل سوراخ کردن نواحی خاصی از بدن با سوزن برای تسکین درد استفاده می‌شود. از نظر پزشکی 14 نصف النهار در امتداد بدن وجود دارد و در صورت ایجاد اختلال در انرژی در امتداد این نصف النهارها، درد یا بیماری ایجاد می شود. در حالی که تحقیقات زیادی وجود دارد، طب سوزنی در جامعه میگرنی بررسی‌های متفاوتی داشته است.

درمان میگرن با طب سوزنی

علت بروز سردرد میگرن

هنوز علت اصلی به وجود آمدن این بیماری در افراد مشخص نشده است. اما از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن میگرن می‌توان به وراثت و ژنتیک اشاره کرد. علت اصلی بروز این بیماری نیز به دلیل عدم تعادل بین میزان سروتونین در مغز است. سروتونین یکی از مواد شیمایی موجود در مغز است که وظیفه اصلی آن تنظیم درد در سیستم عصبی است.

علائم میگرن

سردردهای میگرنی نوعی از سردرد هستند که باعث حمله‌های ادامه دار درد در ناحیه سر می‌شوند. این نوع سردرد معمولا در یک سمت سر به وجود می‌آید. فرد دچار میگرن به نور و صدا حساسیت زیادی پیدا می‌کند. همچنین در مواردی این سردردها با حالت تهوع و استفراغ همراه می‌شوند.

دوره‌های این بیماری معمولا بین 4 ساعت تا 3 روز به طول می‌انجامند. در تحقیقات دیده شده میگرن در بانوان بسیار شایع‌تر از مردان است. (حدودا سه برابر در زنان بیشتر.)

استفاده از طب سوزنی برای درمان میگرن

براساس یک تحقیق روی 22 آزمایش بالینی که شامل 4985 نفر بوده است، شواهد بسیاری وجود داشته که طب سوزنی باعث کاهش دفعات سردرد در افراد مبتلا به میگرن می‌شود. ممکن است اثر این روش درمانی مانند اثر داروهای پیشگیرانه باشد. سردرد در 59 درصد از افرادی که از طب سوزنی استفاده می‌کنند، 50 درصد یا بیشتر کاهش می‌یابد. این اثر کاهش درد و کاهش تعداد دفعات درد به مدت 6 ماه یا حتی بیش‌تر می‌توانند ادامه داشته باشد.

طب سوزنی چگونه باعث کاهش درد می شود؟

طب سوزنی برای حفظ تعادل جریان انرژی در طول نصف النهار است. متخصص طب سوزنی سوزن‌ها را در نقاط فشار خاصی قرار می دهد. معمولاً در امتداد کمر یا گردن فرد که باعث کند شدن انتقال درد می‌شود. همچنین گاهی اوقات، ماساژ آرام سر نیز با قرار دادن سوزن‌ها انجام می‌شود. طول درمان طب سوزنی برای سر درد ها بین 10 تا 12 جلسه و به صورت دو بار در هفته است. بسیاری از بیماران بعد از این دوره‌ی درمان با طب سوزنی نیاز به درمان مجدد نخواهند داشت و سر دردهای آن ها به طور کلی از بین خواهد رفت اما در بعضی بیماران تاثیر طب سوزنی تنها در کم کردن شدت درد، طول مدت سردرد و یا فاصله ی بین دردها بوده و درمان کامل انجام نمی شود .

طب سوزنی چگونه باعث کاهش درد می شود

متخصص طب سوزنی همچنین ممکن است تغییرات غذایی را پیشنهاد کند. به عنوان مثال: کافئین می تواند میگرن را تشدید کند. کاملاً مشخص نیست که طب سوزنی چگونه درد یا میگرن را کاهش می دهد. باور اصلی این است که مسیرهایی را در مغز فعال می‌کند که مسئول خاموش کردن درد هستند.

خطرات طب سوزنی برای سردرد

طب سوزنی هنگامی که توسط پزشک متخصص انجام شود، خطر بسیار کمی دارد. در مواقعی بعد از جلسه اول کبودی، خستگی و درد اتفاق می‌افتد. این موارد در جلسات بعدی به شدت کاهش می‌یابند. اما در صورتی که طب سوزنی با تجهیزات بی کیفیت و یا کثیف انجام شود بسیار خطرناک است. سوزن‌های طب سوزنی توسط سازمان غذا و دارو تنظیم می‌شوند. این سوزن‌ها یک بار مصرف هستند و بعد از هر بار مصرف باید دور ریخته شوند.  همیشه قبل از اولین جلسه با پزشک خود درباره وضعیت سلامت و رعایت نکات بهداشتی صحبت کنید. در صورتی که متخصص نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کند، بهتر است به دنبال پزشک دیگری باشید.

تجربه های بیماران در درمان سردرد به کمک طب سوزنی

همان‌طور که در بیش‌تر درمان‌های میگرن مشاهده می‌شود، بیماران طب سوزنی موفقیت‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند. در ادامه چند نمونه از تجربه‌های افرادی که برای درمان میگرن از طب سوزنی استفاده کردند را خواهیم دید:

سارا: «من از طب سوزنی استفاده می‌کنم و می‌فهمم که این یک درمان مفید است. انتظار نداشته باشید که این یک معجزه باشد یا تمام درد شما را برطرف کند. اما من فکر می‌کنم وقتی مرتباً از طب سوزنی استفاده می‌کنم، سطح درد من را پایین می‌آورد.»

جودی: «طب سوزنی درد گردن من مفید بود اما برای میگرن من به اندازه کافی موثر نبود. شما باید آن را امتحان کنید، ممکن است به شما کمک کند.»

شارون: «طب سوزنی منظم یک قسمت اساسی در کنترل میگرن من است. این امر به من کمک کرد تا از بیماری میگرن مزمن و استفاده بیش از حد از داروها در سال‌ها پیش رها شوم. وقتی برای اولین بار درمان‌ها را شروع کردم، مدتی طول کشید تا ببینم چه تاثیری دارد اما صبر و استقامت نتیجه داد.»

در این مقاله سعی کردیم درباره طب سوزنی و تاثیر طب سوزنی در درمان سردرد و کاهش درد سر صحبت کنیم. همچنین عوامل موثر بر میگرن و تاثیر طب سوزنی در کاهش درد میگرن و درمان آن را شرح دادیم. برای درمان سردردهای خود میتوانید از طب سوزنی استفاده کنید. در این خصوص میتوانید مقاله بهترین پزشک طب سوزنی تهران را مطاله کنید و در صورتی که همچنان در این باره سوالی دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

14 دیدگاه

 1. من داشتم مقاله ای در مورد سردرد خوشه ای میخونمو ممنون میشم اگه در مورد درمان سردرد خوشه ای با طب سوزنی هم توضیح بدین؟

  1. طب سوزنی برای بسیارری از انواع سردرد ها مفید می باشد. برای اطلاعات دقیق تر میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 2. سلام، ممنون از مقاله خوبتون. آیا برای سردرد های عصبی هم طب سوزنی مفید هست؟ ممنون میشم کمی توضیح بدین

  1. یکی از بیماری های که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که با طب سوزنی قابل درمان است سردرد می باشد. معمولا در طب سوزنی پزشک نبض بیمار را گرفته و زبان بیمار را با ابزار های مخصوص مشاهده می کند. از این طریق علت سردرد را متوجه شده و کار درمان سردرد را آغاز خواهد کرد.

 3. برای درمان سردرد ها و میگرن های عصبی هم میشه از طب سوزنی استفاده کرد؟

 4. تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن چه تعداد هست ؟ و اینکه میزان ماندگاری این نوع درمان چقدر هست

  1. میزان ماندگاری طب سوزنی، مانند سایر روش های درمانی به عوامل مخلتفی بستگی داره ؛ از جمله این عوامل میشه به علت بیماری و اینکه بیمار بعد از درمان نکات گفته شده رو رعایت کنه اشاره کرد. تعداد جلسات معمولا بین 8 تا 10 جلسه هست. اما بصورت دقیق تر باید پزشک بعد از معاینه اعلام میکنند

 5. بعد از چنئ جلسه فرد بیمار بهبود رو احساس میکنه؟
  ممنون از مطالب خوبتون

 6. آیا بعد از طب سوزنی برای سردرد و میگرن دارو هم تجویز میشه ؟ من میخواستم بدونم بهترین دارو برای درمان میگرن و سردرد چیست؟

 7. سلام خانم ۴۰ ساله ای هستم بطور ژنتیکی خودم و خواهر برادر هام میگرن عصبی داریم ایا طب سوزنی به درمان میگرن ما کمکی میکنه؟ عوارض هم داره؟

  1. درود. بله از طب سوزنی میتوان برای درمان سردرد یا کنترل میگرن استفاده کرد. برای تنظیم نوبت معاینه حضوری با شماره های مطب در تماس باشید. همکاران ما شما رو راهنمایی خواهند کرد.

 8. سلام من بدلیل میگرنی که دارم بیرون نمی تونم برم چون ترافیک حالمو بد می کنه، بیمارستانی می شم. دانشگاه می رم ۲۰ دقیقه بیشتر دووم نمی آرم، راهی بهداری میشم. شنیدم طب سوزنی تو میگرن جواب میده، الان میخاستم بدونم تعداد جلسات طب سوزنی برای میگرن چقدر هست و ایا واقعا جواب میده؟

  1. سلام بله طب سوزنی برای درمان میگرن استفاده میشه و تاثیر گذاره. تعداد جلسات رو باید بطور حضوری و پس از معاینه بهتون بگن پزشک. میتونید برای گرفتن وقت معاینه و مشاوره حضوری با شماره های مطب در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران از طریق واتسپ در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× ارتباط با ما