درمان بیماری های ریوی با طب سوزنی

4/5 - (8 امتیاز)

درمان بیماری های ریوی با طب سوزنی یکی از بهترین راهکار های برای درمان این بیماری است. طب سوزنی روش درمانی برای طیف وسیعی از اختلالات و بیماری‌ها است. اگرچه، قرن‌هاست که به طور گسترده در چین انجام می‌شود، اما در باقی کشورها چند دهه است که شناخته شده است. در حال حاضر تحقیقات گسترده‌ای در مورد علائم طب سوزنی، اثربخشی و روش‌های آن در سراسر جهان در حال انجام است. از جمله مواردی که طب سوزنی به درمان آن کمک می‌کند بیماری‌های ریوی است. طب سوزنی در درمان بیماری‌های ریوی مانند آسم، برونشیت، تنگی نفس و بیماری‌های آلرژیک تاثیرگذاری بسیار خوبی دارد. در این مقاله تاثیرات طب سوزنی در درمان بیماری‌های ریوی و آسم و برونشیت را شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

بهبود بیماری ریه با کمک طب سوزنی

می‌توان گفت که بیماری‌های ریوی 64 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. این امر بار اقتصادی و اجتماعی بزرگ و رو به رشدی را متحمل شده است. طبق پیش‌بینی‌های سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030، مشکلات و بیماری‌های ریوی سومین عامل اصلی مرگ و میر خواهد بود. مشکلات ریه معمولاً برای مدت طولانی ادامه دارند و به راحتی عود می‌کنند. روش درمان این بیماری انجام برنامه درمانی برای کند کردن روند بیماری و جلوگیری از کاهش عملکرد ریه است. یکی از روش‌های درمان مشکلات تنفسی طب سوزنی است. نظریه طب سنتی چینی (TCM) معتقد است که همه چیز به هم وابسته و متقابل هستند. سلامتی تعادل هماهنگ انرژی را در درون فرد منعکس می‌کند. این در حالی است که بیماری از ناهماهنگی انرژی فرد ناشی می‌شود. وقتی تغییراتی اتفاق می‌افتد و بدن نتواند خود را سازگار کند، احتمالاً بیماری وجود دارد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است روش ارزشمندی در مدیریت مشکلات تنفسی باشد. درمان طب سوزنی بر پایه تقویت، تنظیم، تحریک عملکرد بدن و افزایش بازتوانی بدن تا رسیدن به بهبودی بیماری است. در چین، بسیاری از روش‌های طب سوزنی به طور منظم برای بیماران ریوی استفاده می‌شود. چندین آزمایش بالینی نشان داده است که طب سوزنی ممکن است یک اثر درمانی برای بیماران تنفسی داشته باشد.

درمان بیماری های تنفسی با طب سوزنی الکتریکی

این روش از جریان الکتریکی برای تحریک نقاط طب سوزنی استفاده می‌کند. این روش به خوبی اثر طب سوزنی را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد طب سوزنی مقاومت مجاری تنفسی را هنگام تهویه ریه بیماران کاهش داده و عملکرد تنفس آن‌ها را بهبود می‌بخشد. مطالعه‌ای که توسط “لی فانگ” و “یومینگ ون” در دانشگاه طب سنتی شانگهای انجام شده است، نشان می‌دهد که طب سوزنی الکتریکی در عملکرد ریوی بیماران مسن مبتلا به آسم، برونشیت و تنگی نفس موثر است. این موضوع نشان می‌دهد که طب سوزنی تأثیر مشابهی در بهبود شاخص عملکرد ریوی در مقایسه با دارو دارد. همچنین مطالعه دیگری نشان می‌دهد که طب سوزنی عملکرد ریوی بیمار را بهبود و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. در ادامه چند مورد از بیماری‌های تنفسی که با طب سوزنی می‌توان به درمان آن‌ها کمک کرد برای شما شرح می‌دهیم.

درمان آسم با طب سوزنی

بیماری‌های ریوی مانند آسم و بیماری‌های آلرژیک چه در بزرگسالان و چه در کودکان می‌تواند با کمک طب سوزنی درمان شوند. آسم نوعی اختلال التهابی مزمن در مجاری تنفسی است. علائم آسم شامل خس خس سینه، نفس نفس، گرفتگی قفسه سینه و سرفه است. در حال حاضر حدود 5 میلیون نفر در انگلیس برای آسم تحت درمان هستند (حدود 4 میلیون بزرگسال و 1.1 میلیون کودک!). حداکثر 5٪ از بزرگسالان مبتلا به این بیماری دارای علائم شدید هستند که به درمان پاسخ خوبی نمی‌دهند.

درمان آسم با طب سوزنی

منظور از درمان آسم، به حداقل رساندن یا از بین بردن علائم، جلوگیری از تشدید و به حداکثر رساندن عملکرد ریه است. معمولا شروع بیماری آسم و آلرژی ها در زمان طفولیت و در سن زیر 12 سال اتفاق می افتد ، از این رو درمان با طب سوزنی در کودکان بهتر از بزرگسالان انجام می‌شود. در مورد بزرگسالان ممکن است بعضی افراد به درمان پاسخ خوبی دهند اما در بعضی دیگر، طب سوزنی به عنوان یک نگهدارنده عمل کرده و درمان به صورت کامل انجام نشود. در این افراد طب سوزنی جلوی پیشرفت بیماری را می‌گیرد. اگر سیگار استعمال میکنید پیشنهاد ما ترک سیگار به وسیله طب سوزنی است.

طب سوزنی چگونه به درمان ‏آسم کمک می کند؟

به طور کلی، اعتقاد بر این است که طب سوزنی سیستم عصبی را تحریک می‌کند و باعث آزاد شدن مولکول‌های پیام رسان عصبی-شیمیایی می‌شود. تغییرات بیوشیمیایی حاصل، بر مکانیسم‌های هموستاتیک بدن تأثیر می گذارد. بنابراین بهبودی جسمی و عاطفی را ارتقا می‌بخشد. بسیاری از مطالعات منتشر شده نشان می دهد که طب سوزنی می‌تواند به بهبود آسم کمک کند.

برونشیت و طب سوزنی

یک نوع دیگر از بیماری ریوی برونشیت نام دارد. علائم رایج برونشیت شامل سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس و گرفتگی قفسه سینه است. همچنین به نوعی از آن که بر اثر مصرف طولانی مدت دخانیات به وجود می‌آید، بیماری سیوپیدی گفته می‌شود. از آنجا که در این نوع بیماری بافت ریه حالت فیبراتیک پیدا کرده است، طب سوزنی در درمان آن تاثیر چندانی نخواهد داشت. اما می‌تواند برای کنترل حملات بیماری سیوپیدی که بیشتر در زمستان اتفاق می‌افتد کمک کننده باشد .

بيماري مزمن انسدادي ريه (COPD)

بیماری انسدادی ریه مزمن نوع شایعی از بیماری‌های تنفسی است که به خاطر تنگ شدن مجرای تنفسی به وجود می‌آید. نشانی این بیماری اقلب سرفه زیاد و تنگی نفس است. طب سوزنی به خوبی می‌تواند این بیماری را درمان کند. اما متاسفانه در بیماران شیمیایی که مدت زمان زیادی از دچار شدن به این بیماری گذشته است، تاثیرگذاری کمتری خواهد.

درمان بیماری مزمن انسدادی ریه با طب سوزنی

اینکه چطور طب سوزنی علائم COPD را بهبود می‌بخشد دقیقاً مشخص نیست. محققان حدس می‌زنند که طب سوزنی به شل شدن عضلات درگیر در تنفس کمک می‌کند.

در یک مطالعه جدید بر روی 68 فرد مبتلا به COPD، برخی به مدت سه ماه به همراه داروهای روزانه خود از طب سوزنی استفاده کردند. کسانی که طب سوزنی به همراه داروی روزانه خود به مدت سه ماه دریافت کردند، در مقایسه با افرادی که از طب سوزنی استفاده نکردند، قادر به راه رفتن طولانی‌تر بدون از نفس افتادن بودند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به بیماری مزمن ریه به دلیل شرایطشان در دریافت تغذیه مطلوب دچار مشکل هستند. این مطالعه نشان داد که طب سوزنی ممکن است عملکرد معده را برای افراد بیمار بهبود بخشد.

آیا طب سوزنی برای درمان بیماری تنفسی مناسب است؟

به‌طور خلاصه، همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات طب سوزنی بر آسم انجام شده است. این مطالعات نشان داده‌اند که طب سوزنی باعث افزایش مقاومت بدن و بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می‌شود. طب سوزنی همچنین باعث بالا رفتن عملکرد ریه شده و جلوی پیشرفت بیماری را می‌گیرد. همچنین استرس و نگرانی بیمار را کاهش می‌دهد. سوزنیران در زمینه درمان طب سوزنی در کشور بسیار خوب عمل می‌کند. در صورت تمایل و آشنایی بیش‌تر می‌توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید با شماره تماس‌های مطب دکتر محقق، که در سایت سوزنیران موجود است با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا طب سوزنی می‌تواند برای درمان بیماری‌های ریوی مؤثر باشد؟

بله، طب سوزنی می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های مکمل در درمان بیماری‌های ریوی مورد استفاده قرار گیرد. این روش می‌تواند در کنترل علائم مانند سرفه، آسم و بیماری‌های مزمن انسدادی ریه مفید باشد.

چگونه طب سوزنی بر روی بیماری‌های ریوی تأثیر می‌گذارد؟

طب سوزنی به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی، بهبود جریان انرژی در بدن و تعادل آن را تقویت می‌کند. این می‌تواند به کاهش التهاب، افزایش اکسیژناسیون و تسهیل درمان بیماری‌های ریوی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا