درمان بیماری های مغز و اعصاب با طب سوزنی

4.8/5 - (45 امتیاز)

با افزایش سن جمعیت جهان، بروز بیماری‌های عصبی در حال افزایش است. این بیماری تهدید بیشتری برای سلامت انسان در جهان است و بار اقتصادی زیادی را برای بیماران، خانواده‌ها و جوامع اجتماعی افزایش می‌دهد. بیماری مغز و اعصاب اختلالات سیستم عصبی است. بیماری‌های عصبی می‌توانند به دلیل ناهنجاری در ساختار عصب، بیوشیمی مغز، نخاع یا سایر اعصاب، یک سری علائم را بروز دهند. بیشتر آنها با تخریب عصبی پیشرونده مرتبط هستند و هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال وقوع آن‌ها افزایش می‌یابد. از جمله بیماری‌های عصبی می‌توان آلزایمر، بیماری پارکینسون، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، زوال عقل را نام برد. در این مقاله به معرفی بیماری‌های عصبی و تاثیر طب سوزنی در درمان این بیماری‌ها را خواهیم دید.

طب سوزنی برای اعصاب و روان

طب سوزنی صدها سال است که به عنوان درمان در چین، کره، ژاپن و سایر کشورهای آسیای شرقی مورد استفاده قرار گرفته است.طب سوزنی، به عنوان یک روش درمانی، دارای اثر بالینی قابل توجهی در درمان بیماری‌های عصبی به شمار می‌آید. اثر درمانی معالجه طب سوزنی قرار دادن سوزن در نقاط مخصوص روی سطح بدن است. تحریک اعصاب محیطی توسط طب سوزنی می‌تواند انواع بیماری‌های عصبی را بهبود و ترمیم کند.

طب سوزنی می‌تواند برخی از بیماری‌های اعصاب که مربوط به سیستم اعصاب و مغز هستند را درمان کرده و یا بهبود بخشد. با توجه به مکانیزم درمانی در طب سوزنی، به طور یقین می‌توان گفت که طب سوزنی می تواند باعث ترمیم اعصاب آسیب دیده شود. در ادامه چند مورد از بیماری‌های عصبی که طب سوزنی در درمان آن‌ها موثر واقع می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم.

تاثیر طب سوزنی بر سکته های مغزی

یکی از مشکلات عصبی اختلال عملکرد بدن است که به دنبال سکته‌های مغزی و خونریزی‌های مغزی پیش می‌آید. اگر بیماری که دچار سکته‌ی مغزی شده باشد، در زمان مناسب (کمتر از 1 ماه بعد از سکته) به طب سوزنی ارجاع داده شود؛ طب سوزنی می‌تواند به خوبی درمان بیمار را انجام دهد. برای مثال بیماری که بعد از سکته‌ی مغزی و اختلال در عملکرد ارگان‌های بدن بر روی ویلچر به مطب دکتر سید جعفر محقق مراجعه کرده بودند، روند بهبودی بسیار خوب پیش رفته و در جلسه‌ی آخر درمان، خوشبختانه بر روی پاهای خود مطب را ترک کردند .

همانطور که گفته شد بهتر است بیمار از زمان وقوع سکته مغزی تا یک ماه بعد به طب سوزنی برای درمان مراجعه نماید. هرچه این زمان طولانی‌تر شود درصد بهبودی با طب سوزنی کمتر می‌شود. مثلا در بیماری که بین 1 تا 6 ماه از سکته مغزی او گذشته باشد، طب سوزنی 50 درصد درمان کننده خواهد بود. اما برای مدت 6 ماه تا 2 سال بعد از سکته کمتر از این مقدار خواهد بود. در بیمارانی که 2 سال از بیماری آن‌ها گذشته باشد بعد از تشخیص پزشک بنا به ریسک و مابقی مسائل طب سوزنی انجام خواهد شد. اما اینکه طب سوزنی به بهبود این نوع بیماران کمک خواهد کرد یا نه مشخص نیست .در بیمارانی که دچار خونریزی مغزی شده‌اند نیز زمان مناسب برای انجام طب سوزنی تا یک ماه بعد از بیماری است. هر چه این زمان طولانی‌تر شود احتمال بهبودی با طب سوزنی کمتر خواهد شد .

درمان سکته های مغزی با طب سوزنی
تاثیر طب سوزنی بر سکته های مغزی بسیار موثر است

طب سوزنی و اعصاب محیطی

در بحث اعصاب محیطی نیز طب سوزنی تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال در بیماری فلج عصب صورت (فلج بل یا بلز پالسی)، عصب فاسیال به دنبال ویروس مامپس یا علتی دیگر فلج شده و باعث کج شدن صورت بیمار می‌شود. در بیمارانی که در 2 تا 3 هفته‌ی اول مبتلا شدن به این بیماری برای درمان به طب سوزنی مراجعه کرده‌اند، درمان به طور معجزه آسایی عمل کرده و بهبودی بیمار بسیار بالا بوده است. اما در بیمارانی که بیش از یک ماه از بیماری فلج عصب صورت در آن‌ها گذشته باشد درصد این بهبودی بسیار کمتر خواهد. اما باز هم طب سوزنی روش درمانی بسیار خوبی برای این نوع بیماری خواهد بود.

درمان آلزایمر با طب سوزنی

در حال حاضر آلزایمر مهم‌ترین علت ابتلا به زوال عقل است. آلزایمر عمدتاً با اختلالات پیشرونده حافظه، آفازی، آگنوزیا، آپراکسی و تحلیل رفتن شخصیت مشخص می‌شود. مهم‌ترین عامل مبتلا به این بیماری پیری است. در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند از پیشرفت آلزایمر جلوگیری کرده یا آن را معکوس کند. داروهای مورد تایید سازمان بهداشت جهانی برای درمان آلزایمر فقط می‌توانند از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند و عوارض جانبی زیادی دارند.

طب سوزنی به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمان آزایمر، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. شواهد بالینی نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد زبان و حرکت را بهبود بخشد و همچنین اختلالات عاطفی و شناختی بیماران را بهبود ببخشد.

سندرم تونل کارپ

نوع دیگری از بیماری‌های اعصاب محیطی، که به درمان با طب سوزنی فوق العاده جواب داده است سندرم تونل کارپ (تونل مچ دستی، کانال کارپ یا CTS) است. در این بیماری به دنبال سفت شدن عضلات مچ دست و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب مچ دست، بیمار دچار ضعف عضلات تنار و عضلات هیپوتنار شده و نمی‌تواند اشیا را محکم در دست خود نگاه دارد. همچنین کم شدن قدرت دست، به خواب رفتن‌های مداوم، گزگز و درد از علائم دیگر سندرم کارپ است. درمان این سندرم در طب کلاسیک تزریق کورتون است. به صورتی که تحقیقات نشان داده که در درمان سندرم تونل کارپال با طب سوزنی توسط تزریق کورتون برای این نوع بیماران نتیجه‌ی یکسانی داشته و بالای 90 درصد بهبودی کامل در بیمار را در پی خواهد داشت.

سندرم تونل کارپ
درمان سندرم تونل کارپ با طب سوزنی

درمان سردرد و میگرن با طب سوزنی

یکی دیگر از موارد و مشکلات عصبی سردردهای شدید و میگرنی است. قبلا در مقاله‌ی درمان سردرد با طب سوزنی در این باره توضیح داده‌ایم که در صورت نیاز می‌توانید مطالعه کنید.

درمان ام اس (MS) با طب سوزنی

درمان بیماری ام اس با طب سوزنی متغیر بوده و به شدت بیماری بستگی دارد. اما در حالت کلی طب سوزنی به طور کامل نمی‌تواند پلاک‌های ایجاد شده توسط ام اس در بیمار را از بین ببرد .

درمان بیماری پارکینسون با طب سوزنی

پارکینسون شایع‌ترین اختلال حرکتی در جهان است که با شروع پنهان پیشرفت می‌کند و ناتوانی به مرور مشخص می‌شود. علت اصلی این بیماری تخریب نورون‌های دوپامینرژیک در قسمت فشرده ماده سیاه و کاهش بیوسنتز دوپامین در سلول‌های عصبی باقیمانده است. بیماری پارکینسون ممکن است به عوامل محیطی، ناهنجاری‌های ایمنی، اختلال عملکرد میتوکندری و استرس اکسیداتیو مربوط باشد. درمان‌های غیر دارویی مانند طب سنتی می‌توانند علائم این بیماری را تا حدودی بهبود بخشند و کیفیت زندگی را تقویت کنند.

از دست ندهید: درمان صرع با طب سوزنی

حدود 40٪ بیماران حداقل از یک روش درمانی جایگزین استفاده می کنند. طب سوزنی یکی از سه روش محبوب سازمان بهداشت جهانی برای بیماران پارکینسون است. طب سوزنی به خوبی توانسته بیماری پارکینسون یا همان لرزش در وضعیت استراحت را به خوبی درمان کند. البته با توجه به سن بیمار درصد بهبودی متفاوت خواهد بود. مثلا در بیماران بالای 70 سال طب سوزنی اثرگذاری کمتری داشته و روند درمان نیز کند‌تر خواهد بود .

جمع بندی

با توجه به مکانیزم درمانی در طب سوزنی، به طور یقین می‌توان گفت که طب سوزنی باعث ترمیم اعصاب آسیب دیده می‌شود. همان‌طور که دیدید طب سوزنی به خوبی در درمان بیماری‌هایی مانند میگرن، آلزایمر، سندرم تونل کارپ، پارکینسون، فلج عصب صورت و سکته مغزی کمک می‌کند.  طب سوزنی همچنین درآرامش اعصاب و درمان افسردگی نیز تاثیرگذار است. طب سوزنی با کاهش و جلوگیری از روند پیشرفت این بیماری‌ها بسیار موثر است. برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به مطب دکتر محقق یا سایت سوزنیران مراجعه کنید و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

8 دیدگاه

 1. سلام روزتون بخیر
  من سعید 30 ساله از شیراز هستم. 5ساله که پارکینسون دارم. علائمش هم لرزش شدید دست و پای چپ و عدم تعادل هست. در روز 10 تا قرص لوودپای سی فورت 250 مصرف میکنم. میخواستم بدونم بیماریم با طب سوزنی قابل درمان هست یانه؟ چند جلسه نیاز هست که درمان بشم؟

  1. با سلام خدمت شما. باتوجه به دارو و دوزی که مصرف میکنید، بیماری شما بطور 100 درصد با طب سوزنی درمان نخواهد شد. اما با انجام طب سوزنی 50 تا 60 درصد جوابدهی خواهید داشت که بسیار کمک کننده خواهد بود. علاوه بر آن، میزان مصرف داروی شما نیز کمتر خواهد شد. میتونید پس از تعطیلات با شماره های مطب در تماس باشید تا ما پزشکان طب سوزنی مورد تایید در شیراز را به شما معرفی کنیم و هرچه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید. تعداد جلسات درمانی شما را نیز پزشک معالج تشخیص خواهد داد.

 2. سلام من35 سالمه 4ساله به بیماری فردریش یا همان عدم تعادل در راه رفتن دچار شدم. مشهد هستم.با طب سوزنی چنددرصد ممکنه درمان بشم؟ ممنون

  1. سلام.
   طب سوزنی در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها کاربرد دارد. برای بررسی دقیق شرایطتان با مطب و دکتر محقق تماس بگیرید.
   با آرزوی سلامتی برای شما‌.

 3. سلام خسته نباشید
  من اسکیزوفرنی دارم و دچار ضعف حافظه و ناتوانی در بروز عواطف شده ام همین طور خیلی بی حوصله ام و احساس تنبلی میکنم و الان الانزاپین ۵ و کلونازپام مصرف میکنم طب سوزنی برای مشکلات فوق جوابگوهست ؟

  1. با سلام.
   شرایط شما باید توسط پزشک بررسی گردد. لطفا از طریق واتس اپ یا شماره تماس با مطب در تماس باشید تا مورد توسط کارشناسان برررسی شود.

 4. سلام من 20 سالمه که داخل کانال نخاعم کیست بوده و ۶ ماهه که جراحی کردم ولی بعد از جراحی نمیتونم راه برم و اعصاب و عضلاتم هنوز ضعیفه…طب سوزنی میتونه روند درمانو سریعتر کنه؟

  1. با سلام.
   شرایط شما باید توسط پزشک بررسی گردد. لطفا از طریق واتس اپ یا شماره تماس با مطب در تماس باشید تا مورد توسط کارشناسان برررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا