امبدینگ چیست و چه تفاوتی با طب سوزنی دارد؟

امبدینگ یا کاشت نخ به روشی گفته می‌شود که در آن به جای استفاده از سوزن، از نخ‌های قابل جذب بخیه جراحی استفاده می‌شود. در واقع در این روش از همان نقاط طب سوزنی استفاده می شود با این تفاوت که به جای سوزن از نخ استفاده می شود و نقاط به همان شکل تحریک می‌شوند. در این مقاله خواهیم دید که امبدینگ چیست و چه تفاوتی با طب سوزنی دارد. با ما همراه باشید.

امبدینگ چیست؟

در واقع مبنای امبدینگ همان مبنای طب سوزنی و استفاده از نقاط طب سوزنی است. این روش یک روش کاشت نخ بوده که به جای استفاده از سوزن در نقاط طب سوزنی از نخ‌های قابل جذب بخیه در این نقاط استفاده می‌شود. در این روش بخیه‌ای زده نمی‌شود بلکه با استفاده از سوزن‌های مخصوص که وارد بدن بیمار می‌شود، نخ‌های قابل جذبی که از جنس کرکول یا PDO یا مونوسیتینگ و یا… هستند را وارد بدن بیمار می‌کنیم. در حین جذب این نخ توسط بدن، عمل تحریک نقاط طب سوزنی نیز اتفاق افتاده و همان اثر استفاده از سوزن در طب سوزنی را ایجاد می‌کند. سوزن‌های امبدینگ کمی بزرگ‌تر از سوزن‌های استفاده شده در طب سوزنی بوده و ممکن است از محل امبدینگ یک یا دو قطره خون خارج شود .

تفاوت طب سوزنی با امبدینگ‌‌

در واقع مبنای امبدینگ همان مبنای طب سوزنی و استفاده از نقاط طب سوزنی است. امبدینگ همان روش کاشت نخ است که به جای استفاده از سوزن در نقاط طب سوزنی از نخ‌های قابل جذب بخیه در این نقاط استفاده می‌شود. در این روش بخیه‌ای زده نمی‌شود بلکه با استفاده از سوزن‌های مخصوص که وارد بدن شما می‌شود، نخ‌های قابل جذبی که از جنس کرکول یا PDO یا مونوسیتینگ و یا… است را جایگذاری می‌کنند. در حین جذب این نخ توسط بدن، عمل تحریک نقاط طب سوزنی نیز اتفاق میافتد و همان اثر استفاده از سوزن را ایجاد می‌کند.

موارد استفاده از امبدینگ

در کتب و مقالات مختلف موارد استفاده‌ی بسیاری جهت امبدینگ ذکر شده است. از این موارد می‌توان به استفاده جهت بیماران سکته مغزی، فلج های مغزی، میوپاتی ها، سندرم روده تحریک پذیر، دردهای عضلانی و اسکلتی و… اشاره کرد. این در حالیست که در حال حاضر بیشترین استفاده از این روش در درمان چاقی است. امبنینگ به دلیل تأثیرات مطلوبش برای درمان چاقی در کل جهان مورد استقبال واقع شده است.

در حال حاضر در کشور ما از امبدینگ بیش‌تر برای درمان چاقی‌ها مانند چاقی‌های موضعی یا چاقی‌های عمومی استفاده می‌شود. امبدینگ یک روش درمانی بسیار خوب است که برای بسیاری از بیماری‌ها می‌توان از آن به جای طب سوزنی استفاده کرد. در امبدینگ فواصل درمانی یک ماهه است. این روش درمانی باب میل بیمارانی است که از مسیرهای دور برای درمان مراجعه می‌کنند. همچنین امبدینگ در موارد زیبایی نیز کاربرد دارد. برای زیبایی صورت، از بین بردن خط خنده، چین و چروک‌ها و انواع لیفتینگ می‌توان از امبدینگ استفاده کرد. برای لیفت سینه و باسن، همچنین فرم دهی و تغییر سایز در سینه و باسن نیز امبدینگ کاربرد خوبی دارد. اما جنس نخ و سوزن‌ها با امبدینگی که برای درمان در بدن استفاده می‌شود، متفاوت است. در ادامه لیستی از مهم‌ترین مواردی که از امبدینگ استفاده می‌شود را مشاهده می‌کنیم:

 • درمان چاقی‌های عمومی و یا موضعی به صورت فواصل یک ماه یک بار!
 • در زمینه‌ی زیبایی صورت برای از بین بردن خط خنده، چین و چروک های صورت و لیفت صورت!
 • لیفت، فرم دهی و تغییر سایز سینه!
 • لیفت، فرم دهی و تغییر سایز باسن!

چه افرادی نمی توانند از امبدینگ استفاده کنند :

 • خانم‌های باردار که ترجیحا از طب سوزنی نیز برای این افراد استفاده نمی‌شود .
 • افرادی که دارای بیماری قلبی یا دارای باطری در قلبشان هستند و یا عمل جراحی قلب باز کرده‌اند .
 • افرادی که عفونت‌های شدید پوست در ناحیه‌ای که درمان قرار است انجام شود دارند. همچنین افرادی که دارای ناراحتی‌های پوستی مانند نوعی اگزما هستند که ممکن است ناراحتیشان تحریک یا تشدید شود .
 • افرادی که سابقه‌ی آلرژی و حساسیت نسبت به نخ‌های جراحی داشته‌اند.
 • فرد اخیراً جراحی شکم انجام داده باشد. (حدودا یک ماه اخیر)
 • اطفال زیر 7 سال به دلیل ترس شدید و احتمال بیشتر واکنش های آلرژیک!
 • کلیه بیمارانی که در محل امبدینگ عفونت فعال یا ضایعات ناشناخته دارند.
 • بیماران دچار مشکلات کوآگولوپاتی!
 • بیمارانی که هپارین، وارفارین و یا ترکیبات مشابه استفاده می کنند.

 البته این موارد احتیاط برای عدم استفاده از امبدینگ هستند و به این معنی نیست که به هیچ وجه حق استفاده از امبدینگ ندارند.

عوارض احتمالی طب سوزنی و امبدینگ

طب سوزنی دارای عوارض خاصی نیست. سوزن‌های استفاده شده در طب سوزنی، سوزن‌های بسیار نازک‌تر از تصور بیمار هستند و در اکثر موارد درد ندارند. سوزن‌های طب سوزنی دارای طیف گسترده‌ی سایزبندی هستند.قطر سوزن‌ها حدود 0.2 میلیمتر و یا کمتر است. مثلا سوزن‌هایی که برای زیبایی استفاده می‌شوند دارای قطر 0.17 میلیمتر هستند. این سوزن‌ها دارای عارضه‌ی خاصی نیستند. ممکن است بعضی از سوزن ها کبودی مختصری در زیر پوست ایجاد کنند که در عرض 24 تا 48 ساعت برطرف می‌شوند.

در مورد امبدینگ سوزن‌ها کمی درشت‌تر و دارای لومن بزرگتری است. بنابراین ممکن است از محل سوزنی که برای امبدینگ استفاده می‌شود یک تا دو قطره خون خارج شود. افرادی که سابقه‌ی حساست به نخ‌های بخیه دارند ممکن است این حساست در امبدینگ هم برایشان تکرار شود. همچنین به ندرت در بعضی افراد واکنش‌های التهابی، آلرژیک و یا عفونت دیده شده است. این رقم در 6 تا 7 هزار نفر مورد درمان با امبدینگ در 3 یا 4 بیمار دیده شده است که رقم بسیار پایینی است. اما به طور کلی عوارض امبدینگ شامل دو دسته می‌شوند:

 • عوارض معمولی (normal reaction): عوارض معمول(که البته در تعداد کمی دیده می شود) شامل: احساس گرما، درد خفیف، سوزش محل سوزن ها، قرمزی مختصر، کبودی محل و… می باشد. این موارد کمتر از 48 ساعت طول می‌کشند و پس از آن برطرف می‌شوند. عوارض معمولی نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارند.
 • عوارض غیر معمول (abnormal reaction): عوارض غیر معمول شامل: تب، درد شدید، تورم، قرمزی و گرمای زیاد در محل سوزن‌ها، خروج چرک، خروج نخ‌های کاشته شده و… می‌باشد. این عوارض در کمتر از 5% بیماران دیده شده است و نیاز به مداخله درمانی دارد. همچنین کلیه این عوارض در یک بیمار بروز نمی‌کند و به تناسب ممکن است یک یا چند مورد دیده شود.

مدت زمان هر جلسه طب سوزنی و امبدینگ چقدر است؟

به صورت کلی درمان با امبدینگ به صورت ماهی یک‌بار و به مدت 20 الی 40 دقیقه روی بدن انجام می‌شود. اما در بعضی موارد نیاز به تکرار مداوم ندارد. مثلا جذب نخ‌هایی که برای امبدینگ سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد بین 2 تا 3 ماه است. نخ‌های امبدینگ باسن نیز بین 40 تا 45 روز جذب می‌شوند. در هر دو مورد ذکر شده، در صورت رضایت بیمار از نتیجه، درمان با یک جلسه خاتمه می‌یابد. در غیر این صورت یکبار دیگر تا رسیدن به رضایت بیمار، امبدینگ انجام خواهد شد. در درمان چاقی به وسیله‌ی امبدینگ تعداد جلسات بیشتر است. درصورتی که بعد از چند جلسه، بدن به این روش درمان پاسخ ندهد و یک آداپتیشن با روش درمانی ایجاد کند، درمان متوقف شده و بعد از چند ماه ادامه پیدا خواهد کرد .

هزینه امبدینگ چقدر است؟

با توجه به عدم تخمین دقیق قیمت‌ها و نیز مواد مصرفی، همچنین هزینه‌های جانبی متفاوت (هزینه های مطب و امکانات جانبی و…) امکان تعرفه‌گذاری کامل وجود ندارد. اما به نظر می‌رسد جهت یک امبدینگ معمول نباید هزینه‌ای بیش از 200 هزار تومان دریافت شود.

سوالات رایج درباره امبدینگ

در ادامه چند مورد از بیش‌ترین سوالاتی که درباره امبدینگ مطرح می‌شود را پاسخ خواهیم داد.

 • آیا امبدینگ درد دارد؟

شاید باور کردن این نکته که درد ندارد سخت باشد. ولی با مانورها و تکنیک‌هایی که به همه دوستان در کارگاه‌های مختلف آموزش داده شده، درد بطور قابل ملاحظه‌ای کم شده است. به طوری که گاهی حتی بیمار متوجه درد نخواهد شد.

 • آیا امبدینگ برای همه بیماری ها مفید است؟

مسلمأ یک روش درمانی هرچقدر هم خوب باشد قابل تعمیم به همه بیماری‌ها نیست. اما در بسیاری از بیماری‌ها از این روش می‌توان استفاده کرد. البته در حال حاضر بیشتر افراد برای چاقی‌های موضعی و کاهش سایز و وزن از امبدینگ استفاده می‌کنند.

 • چه تعداد نخ وارد بدن می شود؟

این مسأله بستگی به نوع بیماری و روش درمانی پزشک دارد. ولی در موارد چاقی‌های عمومی بهتر است تعداد نخ‌ها از 15 نخ و نهایتاً ‌20 نخ تجاوز نکند. البته این برخلاف نظر برخی از دوستان است که فکر می‌کنند هرچقدر تعداد نخ‌ها بیشتر باشد تأثیر درمان بهتر است.

 • عمق کارگذاشتن نخ ها چقدر است؟

عمق فرو بردن نخ‌ها نبایستی به نحوی باشد که احتمال ایجاد خطر برای بیمار وجود داشته باشد. هرچند این احتمال کم است ولی اصل بر عدم آسیب بیماران حتی به میزان جزئی است و این عمق را تا نهایتأ 2 سانتی‌متر توصیه می‌کنیم. در مواردی که دختران جوان و فقط برای کاهش سایز قسمت‌های خاصی از بدن (مثلأ بازو یا ران) مراجعه می‌کنند عمق کار گذاشتن از این هم کمتر می‌شود.

امیدواریم که این مقاله باب میل شما بوده باشد و به خوبی امبدینگ و تفاوت امبدینگ با طب سوزنی را توضیح داده باشیم. همان‌طور که دیدید سعی کردیم عوامل موثر بر امبدینگ و موارد استفاده از آن را توضیح دهیم. عوارض امبدینگ بسیار جزئی و کم بوده و با قیمت مناسب انجام می‌شود. در صورتی که همچنان سوالی درباره امبدینگ و طب سوزنی دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا