ترک اعتیاد با طب سوزنی

4.8/5 - (105 امتیاز)

وابستگی شدید به مصرف هرگونه مواد مخدر (مجاز و غیرمجاز) اعتیاد به شمار می‌رود و فرد مصرف کننده نیز معتاد خطاب می‌شود. به دلیل آثار زیان‌بار کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد معمولا افراد به دنبال ترک کردن و عدم مصرف هستند. در این مقاله علاوه بر بررسی آثار مخرب اعتیاد، روش‌های ترک اعتیاد را نیز معرفی خواهیم کرد. همچنین به صورت تخصصی ترک اعتیاد با استفاده از طب سوزنی را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

آثار مخرب مصرف مخدر

با توجه به نوع موادی که فرد معتاد مصرف می‌کند آثار و عواقب مختلفی می‌تواند گریبان‌گیر او باشد. اما به صورت کلی علی رغم القای حس شادی و خوشی‌های کوتاه مدت، پس از مدتی فرد دچار افسردگی ‌و اضطراب شدید خواهد شد. از نظر روحی فرد معتاد ممکن است دچار شک و تردید شده و به خودش یا انسان‌های اطرافش آسیب وارد کند. تغییرات رفتاری و پرخاشگری، هذیان و توهم، اختلال در قضاوت و اختلال در درک محیط اطراف و… نیز از آثار مخرب روحی مصرف مخدر می‌باشد.

آثار مخرب مصرف مخدر
اعتیاد و سیگار باعص نابودی انسان خواهد شد.

از نظر جسمی هم ممکن است طی مصرف‌های اولیه فرد احساس کند قدرت بیشتری دارد، اما به تدریج باعث ایجاد ضعف‌های بدنی در فرد خواهد شد. ضعف در شنوایی و بینایی، کاهش وزن و بی‌خوابی، تهوع و استفراغ نیز ممکن است با توجه به نوع مخدر مصرفی در فرد به وجود آید.

روش‌های ترک اعتیاد

همان‌طور که احتمالا می‌دانید ترک اعتیاد فرایندی بسیار سخت و مستلزم همکاری افراد و همچنین گذشت زمان است. ترک اعتیاد برای هر شخص بنا به نوع اعتیاد، مواد مصرفی، مدت زمان و شروع مصرف، دوره درمان متفاوتی خواهد داشت. در ادامه این مطلب برخی روش‌های ترک اعتیاد را بررسی خواهیم کرد:

 • ترک اعتیاد با روش سقوط آزاد

در این روش فرد به صورت ناگهانی مصرف مواد را قطع می‌کند. در نتیجه شوک بزرگی به بدن وارد خواهد شد. این روش معمولا بازتاب خوبی نداشته و فرد پس از ترک ممکن است خیلی سریع به مصرف بازگردد.

 • روش تدریجی ترک اعتیاد

روش‌های تدریجی معمولا بدون بازگشت فرد به مصرف است و یا به بیان دیگر نتیجه‎های مطلوبی را می‌توان از این روش به دست آورد. در این روش فرد معتاد زیر نظر متخصص و یا پزشک این حوزه دوز مخدر دریافتی را به صورت تدریجی کاهش میدهد. با گذشت زمان بدن فرد شروع به سم ‎زدایی کرده و در نتیجه ترک اعتیاد حاصل خوهد شد.

 • ترک اعتیاد با کمک دارو

ترک اعتیاد با کمک دارو زمانی نتیجه بخش خواهد بود که زیر نظر پزشک انجام شده و در کنار آن از روش‎های روان درمانی نیز به کار برده شود. داروهای تجویزی در این روش معمولا اثرات شبه افیونی دارند. از جمله این داروها می‌توان به متادون که شایع‌ترین آن‌هاست اشاره کرد.

ترک اعتیاد با طب سوزنی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای کمک به این بیماران استفاده از طب سوزنی است. طب سوزنی با تنظیم ساز و کار بدن و تحریک نقاط طب سوزنی که تامین کننده انرژی حیاتی بدن هستند در ترک اعتیاد بسیار موثر عمل کرده و نتایج مطلوبی را به ارمغان می‌آورند. طب سوزنی با کمک به ترشح آندروفین (یک ماده طبیعی و شبه مخدر در بدن انسان) که اثرات آرام بخش و ضد درد دارد، در فرایند ترک اعتیاد بسار موثر و مفید خواهد بود. به گونه‌ای آندروفین جایگزین مخدر دریافتی خواهد بود. طب سوزنی با بازگرداندن و تأمین تعادل بدن که با مصرف مخدر از بین رفته بود، در ترک اعتیاد به فرد کمک کرده و همچنین در سم زدایی بدن نیز بسیار موثر خواهد بود.

آیا ترک اعتیاد با طب سوزنی موثر است؟

همانطور که در مقاله ترک سیگار با طب سوزنی بیان شد، اگر با دیدگاه روان پزشکی به مساله اعتیاد نگاه کنیم، می‌توان به تاثیرات روانی طب سوزنی در ترک اعتیاد نیز اشاره کرد. برای مثال با تاثیر بر وضعیت عصبی و شیمیایی مغز علاوه بر کاهش وسوسه‎های موجود برای مصرف دوباره، برای کاهش اضطراب و افسردگی و بی‌خوابی بسیار موثر خواهد بود. موسسه‌ای به نام “نادا” در آمریکا، با هدف ترک سیگار و اعتیاد با طب سوزنی مشغول به فعالیت است. روزانه 5 هزار نفر با روش های موسسه نادا و موسسه های زیر مجموعه آن، اقدام به ترک سیگار و اعتیاد کرده و درصد بالایی از درمان آن‌ها موفق بوده است. این روش در کشورهای چین و هند به کار برده می‌شود.

ترک اعتیاد با طب سوزنی
ترک سیگار و ترک مواد مخدر با طب سوزنی، می‌تواند به فرد بیمار کمک زیادی کند.

بهترین مرکز ترک اعتیاد با طب سوزنی: سوزنیران

در حال حاضر در ایران طب سوزنی دکتر سید جعفر محقق، تنها زیر مجموعه ی موسسه نادا در آمریکا می‌باشد. این گواهینامه فعالیت بعد از گذراندن دوره‌های ترک اعتیاد با طب سوزنی زیر نظر اساتید بین المللی نادا در ایران و پس از ارزیابی عملکرد دکتر سید جعفر محقق به ایشان اعطا شده است . به یاد داشته باشید ترک اعتیاد یک کار تیمی بوده و برای به نتیجه رسیدن این پروسه بهتر است صرفا به یک روش بسنده نکرده و از روش های کمک درمانی نیز استفاده کرد. تمایل فرد بیمار به ترک هرگونه مخدر یا حتی سیگار یکی از شروط اصلی شروع فرآیند ترک است.

بیمارانی که به اجبار دیگران و یا علی‌رغم خواسته واقعی خودشان برای ترک اعتیاد مراجعه می کنند، متاسفانه درمان موفقیت آمیزی نخواهد داشت. علاوه بر این به یاد داشته باشید که فرد بیمار باید در کنار فرآیند ترک اعتیاد زیر نظر روان‌شناس نیز قرار بگیرد. انواع روش‌های روان درمانی به فرد معتاد کمک کرده و در افزایش انگیزه او بسیار موثر خواهد بود.

سخن آخر

این مقاله با هدف معرفی روش‌های ترک اعتیاد و سیگار به شما نوشته شده است. ترک اعتیاد با طب سوزنی، می‌تواند کمک زیادی برای فرد بیمار باشد. امیدواریم با خواندن این مقاله آثار مخرب مصرف مخدر را بشناسید و با خود مراقبتی از استفاده از این مواد دوری کنید. در صورتی که سوالی دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

18 دیدگاه

  1. هزینه طب سوزنی با توجه به نوع سوزن ها و ابزار هاییی که استفاده می شود متفاوت است و دامنه گسترده ای دارد؛ برای اطلاع از قیمت ها با شماره تلفن های 22904799 ، 26414399 در تماس باشید؛

  1. طب سوزنی برای اعتیاد در تمامی کشور های دنیا پذیرفته شده است و همانطور که در داخل متن هم ذکر شد سازمان هایی داریم که درحال فعالیت در این زمینه هستند. هرکسی اعتیاد داشته باشه میتونه با کمک طب سوزنی به عنوان طب مکمل اعتیاد رو درمان کنه

  1. ترک اعتیاد با طب سوزنی برای هر شخص متفاوت است. برای اطلاع از شرایط دقیق لطفا با شماره های مرکز در تماس باشید

 1. سلام. من یه برادر دارم که مدتی هست تریاک مصرف میکنه و خب عملا به این ماده مخدر اعتیاد پیدا کرده؛ چنتا سوال داشتم از خدمتتون؛ اول اینکه ترک اعتیاد با طب سوزنی چقدر تقریبا هزینه داره ؟
  بعد اینکه برای اینکار آیا نیاز به بستری شدن هست ؟
  مورد سوم اینکه آیا این روش بدون بازگشت هست؟ یعنی چقدر احتمال داره دوباره سمت اینجور کارها بره

  1. ترک اععتیاد با طب سوزنی کاملا امکان پذیر هست و توصیه میکنیم همزمان با انجام طب سوزنی فرد حتما زیر نظر یک رونشناس هم قرار بگیره
   نیازی به بستری شدن نیست. برای کسب اطلاع در زمینه قیمت ها با کلینیک در تماس باشید.

 2. آیا درمان اعتیاد به انواع مواد مخدر هم ممکنه با طب سوزنی یا فقط اعتیاد به نوع خاصی مواد مخدر رو از بین می‌بره؟

  1. این مورد باید توسط پزشک معاینه بشه، لطفا با شماره های مطب در تماس باشید

  1. با سلام خدمت شما.
   خیر برای ترک اعتیاد با طب سوزنی نیازی به کمپ رفتن نیست. درواقع انجام طب سوزنی، وسوسه فرد به سمت مواد مخدر را کمتر میکند و رفته رفته باعث بهبودی مراجعه کننده میشود. البته توضیحات تکمیلی پس از معاینه حضوری توسط پزشک خدمت بیمار داده میشه چون ترک اعتیاد با طب سوزنی بستگی به مواردی مثل سن بیمار، مدت اعتیاد و نوع ماده مخدر مصرفی بیمار دارد.

 3. سلام
  اگه کسی مایل به ترک نیاشد ولی به هر طریقی بتونیم طی سوزنی رو انجام بدیم تاثیری کاهش میل شخص دارد؟

  1. جهت ترک اعتیاد ابتدا خواست خود شخص نیاز است. طب سوزنی تمایل فرد معتاد را نسبت به مواد مخدر کمتر میکند اما در نهایت تعیین کننده خود شخص است. ممکن است بیمار پس از اتمام دوره طب سوزنی، دوباره به دامان اعتیاد بازگردد.

 4. سلام ترک متادون با طب سوزنی هم امکانپذیره؟ من 12 ساله مصرف کنندع ام. اوایل فقط سیگار میکشیدم بعد هرویین و بعدش شیشه. بعد دیگه اینا جواب نداد مجبور شدم هرویین و شیشه رو باهم مصرف کنم. چند ماه پیش خانواده به زور منو بردن کمپ ترک اعتیاد اما اونجا گفت عملت زیاده و باید بیای روی متادون. الان چند وقته با متادون سر پا ام. الان شما با طب سوزنی میتونید به من کمک کنید که متادون رو ترک کنم؟

  1. درود. چون بدن شما خیلی وقته الوده س زیاد روی طب سوزنی برای ترک اعتیاد نمیشه حساب کرد براتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا