طب سوزنی

ترک اعتیاد با طب سوزنی

وابستگی شدید به مصرف هرگونه مواد مخدر (مجاز و غیرمجاز) اعتیاد به شمار می‌رود و فرد مصرف کننده نیز معتاد خطاب می‌شود. به دلیل آثار زیان‌بار کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد معمولا افراد به دنبال ترک کردن و عدم مصرف هستند. در این مقاله علاوه بر بررسی آثار مخرب اعتیاد، روش‌های ترک اعتیاد را نیز معرفی خواهیم کرد. همچنین به صورت تخصصی ترک اعتیاد با استفاده از طب سوزنی را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

آثار مخرب مصرف مخدر

با توجه به نوع موادی که فرد معتاد مصرف می‌کند آثار و عواقب مختلفی می‌تواند گریبان‌گیر او باشد. اما به صورت کلی علی رغم القای حس شادی و خوشی‌های کوتاه مدت، پس از مدتی فرد دچار افسردگی ‌و اضطراب شدید خواهد شد. از نظر روحی فرد معتاد ممکن است دچار شک و تردید شده و به خودش یا انسان‌های اطرافش آسیب وارد کند. تغییرات رفتاری و پرخاشگری، هذیان و توهم، اختلال در قضاوت و اختلال در درک محیط اطراف و… نیز از آثار مخرب روحی مصرف مخدر می‌باشد.

آثار مخرب مصرف مخدر
اعتیاد و سیگار باعص نابودی انسان خواهد شد.

از نظر جسمی هم ممکن است طی مصرف‌های اولیه فرد احساس کند قدرت بیشتری دارد، اما به تدریج باعث ایجاد ضعف‌های بدنی در فرد خواهد شد. ضعف در شنوایی و بینایی، کاهش وزن و بی‌خوابی، تهوع و استفراغ نیز ممکن است با توجه به نوع مخدر مصرفی در فرد به وجود آید.

روش‌های ترک اعتیاد

همان‌طور که احتمالا می‌دانید ترک اعتیاد فرایندی بسیار سخت و مستلزم همکاری افراد و همچنین گذشت زمان است. ترک اعتیاد برای هر شخص بنا به نوع اعتیاد، مواد مصرفی، مدت زمان و شروع مصرف، دوره درمان متفاوتی خواهد داشت. در ادامه این مطلب برخی روش‌های ترک اعتیاد را بررسی خواهیم کرد:

  • ترک اعتیاد با روش سقوط آزاد

در این روش فرد به صورت ناگهانی مصرف مواد را قطع می‌کند. در نتیجه شوک بزرگی به بدن وارد خواهد شد. این روش معمولا بازتاب خوبی نداشته و فرد پس از ترک ممکن است خیلی سریع به مصرف بازگردد.

  • روش تدریجی ترک اعتیاد

روش‌های تدریجی معمولا بدون بازگشت فرد به مصرف است و یا به بیان دیگر نتیجه‎های مطلوبی را می‌توان از این روش به دست آورد. در این روش فرد معتاد زیر نظر متخصص و یا پزشک این حوزه دوز مخدر دریافتی را به صورت تدریجی کاهش میدهد. با گذشت زمان بدن فرد شروع به سم ‎زدایی کرده و در نتیجه ترک اعتیاد حاصل خوهد شد.

  • ترک اعتیاد با کمک دارو

ترک اعتیاد با کمک دارو زمانی نتیجه بخش خواهد بود که زیر نظر پزشک انجام شده و در کنار آن از روش‎های روان درمانی نیز به کار برده شود. داروهای تجویزی در این روش معمولا اثرات شبه افیونی دارند. از جمله این داروها می‌توان به متادون که شایع‌ترین آن‌هاست اشاره کرد.

ترک اعتیاد با طب سوزنی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای کمک به این بیماران استفاده از طب سوزنی است. طب سوزنی با تنظیم ساز و کار بدن و تحریک نقاط خاصی که تامین کننده انرژی حیاتی بدن هستند در ترک اعتیاد بسیار موثر عمل کرده و نتایج مطلوبی را به ارمغان می‌آورند. طب سوزنی با کمک به ترشح آندروفین (یک ماده طبیعی و شبه مخدر در بدن انسان) که اثرات آرام بخش و ضد درد دارد، در فرایند ترک اعتیاد بسار موثر و مفید خواهد بود. به گونه‌ای آندروفین جایگزین مخدر دریافتی خواهد بود. طب سوزنی با بازگرداندن و تأمین تعادل بدن که با مصرف مخدر از بین رفته بود، در ترک اعتیاد به فرد کمک کرده و همچنین در سم زدایی بدن نیز بسیار موثر خواهد بود.

آیا ترک اعتیاد با طب سوزنی موثر است؟

همانطور که در مقاله ترک سیگار با طب سوزنی بیان شد، اگر با دیدگاه روان پزشکی به مساله اعتیاد نگاه کنیم، می‌توان به تاثیرات روانی طب سوزنی در ترک اعتیاد نیز اشاره کرد. برای مثال با تاثیر بر وضعیت عصبی و شیمیایی مغز علاوه بر کاهش وسوسه‎های موجود برای مصرف دوباره، برای کاهش اضطراب و افسردگی و بی‌خوابی بسیار موثر خواهد بود. موسسه‌ای به نام “نادا” در آمریکا، با هدف ترک سیگار و اعتیاد با طب سوزنی مشغول به فعالیت است. روزانه 5 هزار نفر با روش های موسسه نادا و موسسه های زیر مجموعه آن، اقدام به ترک سیگار و اعتیاد کرده و درصد بالایی از درمان آن‌ها موفق بوده است. این روش در کشورهای چین و هند به کار برده می‌شود.

ترک اعتیاد با طب سوزنی
ترک سیگار و ترک مواد مخدر با طب سوزنی، می‌تواند به فرد بیمار کمک زیادی کند.

در حال حاضر در ایران کلینیک طب سوزنی دکتر سید جعفر محقق، تنها زیر مجموعه ی موسسه نادا در آمریکا می‌باشد. این گواهینامه فعالیت بعد از گذراندن دوره‌های ترک اعتیاد با طب سوزنی زیر نظر اساتید بین المللی نادا در ایران و پس از ارزیابی عملکرد دکتر سید جعفر محقق به ایشان اعطا شده است . به یاد داشته باشید ترک اعتیاد یک کار تیمی بوده و برای به نتیجه رسیدن این پروسه بهتر است صرفا به یک روش بسنده نکرده و از روش های کمک درمانی نیز استفاده کرد. تمایل فرد بیمار به ترک هرگونه مخدر یا حتی سیگار یکی از شروط اصلی شروع فرآیند ترک است.

بیمارانی که به اجبار دیگران و یا علی‌رغم خواسته واقعی خودشان برای ترک اعتیاد مراجعه می کنند، متاسفانه درمان موفقیت آمیزی نخواهد داشت. علاوه بر این به یاد داشته باشید که فرد بیمار باید در کنار فرآیند ترک اعتیاد زیر نظر روان‌شناس نیز قرار بگیرد. انواع روش‌های روان درمانی به فرد معتاد کمک کرده و در افزایش انگیزه او بسیار موثر خواهد بود.

این مقاله با هدف معرفی روش‌های ترک اعتیاد و سیگار به شما نوشته شده است. ترک اعتیاد با طب سوزنی، می‌تواند کمک زیادی برای فرد بیمار باشد. امیدواریم با خواندن این مقاله آثار مخرب مصرف مخدر را بشناسید و با خود مراقبتی از استفاده از این مواد دوری کنید. در صورتی که سوالی دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا