درمان گردن درد با طب سوزنی: هزینه و مزایا

4.7/5 - (8 امتیاز)

گردن درد یکی از عارضه‌هایی است که ممکن است بسیاری از افراد در طول زمان به دلایل مختلف به آن دچار شوند. اما وقتی‌که با چنین دردی مواجه می‌شوید، احتمالا به دنبال رهایی از آن بدون انجام روش‌های سخت و تهاجمی هم‌چون عمل هستید. در این حالت شاید برایتان سوال شود که چه راه‌کاری برای درمان گردن درد وجود دارد که بتوانید با خیالی آسوده و بدون ایجاد عوارض آن را انجام دهید. یکی از روش‌های مناسب و غیر تهاجمی که می‌توانید برای درمان درد گردن خود از آن بهره ببرید، طب سوزنی است.

با توجه به این موضوع ما در تیم سوزنیران قصد داریم در ادامه، مطالبی را در رابطه با درمان گردن درد با طب سوزنی برای شما عزیزان بیان کنیم. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مطلب با ما همراهی کنید.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی سنتی چینی است که در آن سوزن‌های نازکی به نقاط خاصی از بدن که نقاط طب سوزنی نامیده میشوند؛ وارد می‌شوند تا به تنظیم جریان انرژی در آن کمک کنند. در طب سنتی چینی، بر این باور می‌باشند که بیماری‌ها، ناشی از عدم توازن جریان انرژی یا Qi در بدن هستند و با وارد کردن انواع سوزن‌های طب سوزنی به نقاط فشاری، می‌توان این توازن را بازسازی کرد.

acupuncture

مزایای طب سوزنی گردن

طب سوزنی یکی از درمان‌هایی است که مزایای بسیاری را به همراه دارد. از این رو در ادامه به مزایای طب سوزنی اشاره شده است.

 • هزینه نسبتا مناسب در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی
 • استفاده از تجهیزات استریل و سوزن‌های یک‌بار برای انجام طب سوزنی
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی و غیر طبیعی در هنگام درمان
 • عدم ایجاد کبودی و دردهای شدید در طول دوره درمان
 • افزایش دامنه حرکتی در نواحی هم‌چون گردن

چه کسانی برای انجام طب سوزنی منع دارند؟

ممکن است برخی از افراد به دلایل مختلف هم‌چون بیماری یا اختلال در سیستم ایمنی بدن، نتوانند طب سوزنی را انجام دهند. از این رو در ادامه به این موارد اشاره شده است.

 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که دچار بیماری قلبی هستند و باید از پیس میکر استفاده ‌کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است.
 • خانم‌های باردار بهتر است بعد از گذراندن این دوران برای درمان گردن درد از طب سوزنی استفاده کنند.
 • افرادی که دچار بیماری هموفیلی یا اختلالات خونریزی دهنده هستند.

درمان درد گردن به کمک طب سوزنی

درمان گردن درد با طب سوزنی، یکی از روش‌های موثر و پرکاربرد است که در آن سوزن‌های نازکی به نقاط فشاری خاصی در اطراف گردن و ستون فقرات شما وارد می‌شوند. در صورتی که درد گردن ناشی از تنش و فشار عضلانی باشد، طب سوزنی می‌تواند به شما کمک کند، علاوه بر این، طب سوزنی می‌تواند به کاهش برخی علائم دیگر هم‌چون سردرد، تنگی نفس، افسردگی و اضطراب نیز کمک کند. طول سوزن‌های استفاده شده در طب سوزنی نیز بین 1 تا 3 سانتی‌متر است و ضخامت آن‌ها به اندازه موی سر می‌باشد.

Treating neck pain with acupuncture

نقاط طب سوزنی گردن

برای درمان درد گردن با طب سوزنی، معمولاً چند نقطه در اطراف گردن و ستون فقرات مورد هدف هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 • نقطه لوزال: یکی از نقاطی که در قسمت پشتی گردن و در نزدیکی ستون فقرات قرار دارد و به کمتر شدن درد گردن کمک می‌کند، لوزال است.
 • نقطه هیگو: این نقطه در قسمت پشتی گردن، در نزدیکی نقطه لوزال قرار دارد و به کاهش درد در ناحیه گردن کمک می‌کند.
 • نقطه تینگ: این نقطه در قسمت جلوی گردن و در نزدیکی لبه پایینی استخوان فک قرار دارد. وارد کردن سوزن به این نقطه می‌تواند به کاهش درد گردن و همچنین تسکین اضطراب کمک کند.
 • نقطه یونگ‌گوان: این نقطه در قسمت جلوی گردن و در نزدیکی نقطه تینگ قرار دارد. وارد کردن سوزن به این نقطه می‌تواند به کاهش درد گردن و همچنین به تسکین درد دست‌ها کمک کند.
 • نقطه وینگ‌چیون: این نقطه در قسمت پشتی گردن، در نزدیکی نقطه هگو و لوزال قرار دارد که وارد کردن سوزن به این نقطه نیز سبب کاهش درد گردن و همچنین تسکین سردرد خواهد شد.

عوارض طب سوزنی گردن

طب سوزنی یک روش درمانی کم‌خطر است و برخلاف انواع جراحی اثر بد یا جدی روی سلامت فرد نمی‌گذارد. با این حال افرادی که طب سوزنی می‌کنند ممکن است این علائم را یک تا دو روز پس از انجام طب سوزنی گردن، داشته باشند:

 • کبودی
 • حساسیت در محل ورود سوزن‌ها
 • سر گیجه
 • سردرد

مطالب مرتبط: مهمترین دلایل کمردرد در کودکان چیست؟

فواید طب سوزنی برای دیسک گردن

طبق تحقیقات مختلف فواید طب سوزنی برای دیسک گردن عبارت‌اند از:

 • کاهش درد: زمانی که مسکن مصرف می‌کنید درد شما به‌صورت موقت از بین می‌رود. اما با استفاده از طب سوزنی برای دیسک گردن، به مرور شاهد کاهش درد در گردن خود خواهید بود و این تسکین تا از بین رفتن کامل درد ادامه دارد.
 • افزایش دامنه حرکتی: افرادی که دیسک گردن دارند همواره دردی را در این ناحیه تحمل می‌کنند و به همین خاطر دامنه حرکات گردن آن‌ها کاهش یافته و باعث می‌شود تا نتوانند به زندگی روزمره خود برسند. طب سوزنی گردن باعث می‌شود تا این دردها از بین بروند و فرد زندگی عادی‌تری را دنبال کند.
 • هزینه کمتر: در مقایسه با دیگر روش‌های درمان دیسک کمر، طب سوزنی هزینه کمتری دارد.

چه مدت زمانی برای درمان گردن درد با طب سوزنی نیاز است؟

طول دوره درمان گردن درد با طب سوزنی، بستگی به شدت و مدت زمان وجود درد و همچنین علل ایجاد آن دارد. در عین حال باید اشاره کنیم که مدت زمان درمان با طب سوزنی بر اساس پاسخ بدن هر فرد به درمان، ممکن است متفاوت باشد.

فاصله جلسات طب سوزنی به موارد زیادی بستگی دارد اما در برخی موارد، افراد می‌توانند درد گردن را با چندین جلسه طب سوزنی رفع کنند، در حالی که بعضی از آن‌ها ممکن است نیاز به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز داشته باشند. معمولاً، درمان با طب سوزنی برای درد گردن در مدت زمان چند هفته تا چند ماه ادامه می‌یابد. به طور مثال، درد گردن ناشی از تنش عضلانی معمولاً در کوتاه مدت بهبود می‌یابد، اما درد گردن ناشی از مشکلات اسکلتی-عضلانی مانند کمرنگشتی ممکن است نیاز به درمان طولانی‌تری داشته باشد

هزینه طب سوزنی برای دیسک گردن چقدر است؟

جهت درمان گردن درد شما، طب سوزنی گردن باید چندین جلسه انجام پذیرد. هزینه این جلسات بستگی به عوامل زیادی از جمله وخامت بیماری و تعداد سوزن های مورد نیاز بیمار دارد. اما بطور کلی میتوان هزینه طب سوزنی برای دیسک گردن را بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان برای هرجلسه تخمین زد.

کلام آخر …

به طور کلی طب سوزنی یک روش درمانی امن و کم تهاجمی است که به کاهش درد گردن و تسکین تنش عضلانی کمک می‌کند. در صورتی که قصد دارید از این روش درمانی برای درمان درد گردن استفاده کنید، بهتر است با یک پزشک متخصص طب سوزنی مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را در درمان خود شاهد باشید. در نهایت با رعایت تمامی مواردی که در این درمان دخیل هستند، طب سوزنی می‌تواند به شما کمک کند که از درد گردن خود رهایی پیدا کنید و به کیفیت زندگی بهتری دست یابید. با توجه به این موضوع ما در سوزنیران سعی بر این داشتیم که مطالبی جامع را در رابطه با درمان گردن درد با طب سوزنی برای شما عزیزان بیان کنیم.

همچنین شما همراهان گرامی می‌توانید برای دریافت مشاوره در خصوص تاثیرات طب سوزنی در درمان گردن درد، به سایت سوزنیران مراجعه کرده و برای دریافت نوبت و مشاوره حضوری از طریق بخش تماس با ما، با مشاورین مرکز طب سوزنی سوزنیران ارتباط برقرار کنید. در عین حال اگر شما عزیزان با دردهایی در نقاطی هم‌چون کمر مواجه هستید و می‌خواهید اطلاعاتی را در رابطه با امکان درمان کمر درد با طب سوزنی به دست آورید، توصیه می‌کنیم که به صفحه مطلب نوشته شده درباره آن در سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا