درمان اختلالات قاعدگی با طب سوزنی

4.5/5 - (2 امتیاز)

قاعدگی یا پریود یکی از علائم بلوغ و سلامت زنان به شمار می‌آید که نشان‌دهنده تخمک‌گذاری و آمادگی برای بارداری است. در واقع قاعدگی یک فرآیند طبیعی است که در آن لایه داخلی رحم (اندومتر) هر ماه با خون و مایعات دفع می‌شود. این دوره معمولا بین ۲۲ تا ۳۵ روز یکبار و به مدت ۳ تا ۷ روز ادامه دارد. اما برخی از زنان با اختلالات قاعدگی روبرو می شوند که می‌تواند نشانه بیماری یا نارسایی در سیستم تولید مثل آن‌ها باشد.

اختلالات قاعدگی می‌تواند شامل عدم تنظیم شدن فاصله بین دو چرخه قاعدگی، زیاد یا کم بودن مدت زمان قاعدگی، زیاد یا کم بودن مقدار خونریزی، درد شدید همراه با قاعدگی و عدم رسیدن به قاعدگی باشد. این اختلالات می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود. همچنین مطالبی در خصوص درمان اختلالات قاعدگی با طب سوزنی را بیان خواهیم کرد.

عوامل موثر بر ایجاد اختلال در قاعدگی

اختلال در قاعدگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • حاملگی: اگر یک زن باردار باشد، سطح هورمون‌های تولید مثل افزایش می‌یابند و اندومتر حفظ می‌شود تا جنین را تغذیه کند. بنابراین، قاعدگی متوقف می‌شود.
  • شیردهی: زمانی که یک زن به فرزندش شیر می‌دهد، سطح هورمون پرولاکتین افزایش می‌یابد که باعث مهار تخمک گذاری می‌شود. بنابراین، قاعدگی ممکن است به تعویق بیفتد یا کاملا متوقف شود.
  • یائسگی: یائسگی زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها دیگر تخمک تولید نمی‌کنند و سطح هورمون‌های تولید مثل کاهش می‌یابد که این امر باعث متوقف شدن قاعدگی می‌شود. یائسگی معمولا بین ۴۵ تا ۶۰ سالگی زنان رخ می‌دهد. اما قبل از رسیدن به یائسگی، یک دوره تغییرات هورمونی (پری‌منوپوز) رخ می‌دهد که می‌تواند باعث نامنظم شدن قاعدگی شود. درصورتیکه دچار یائسگی زودرس شده اید پیشنهاد میکنیم درمان یائسگی زودرس با طب سوزنی را امتحان کنید.
  • استرس: استرس می‌تواند باعث اختلال در ترشح هورمون‌های تولید مثل شود که بر تخمک‌گذاری و اندومتر تاثیر می‌گذارد. بنابراین، استرس می‌تواند باعث تاخیر، تعجیل، کم یا زیاد شدن قاعدگی شود.
  • وزن بدن: وزن بسیار کم یا بسیار زیاد می‌تواند باعث اختلال در ترشح هورمون‌های تولید مثل شود که بر تخمک گذاری و اندومتر تاثیر می‌گذارد. بنابراین، وزن بسیار کم یا بسیار زیاد می‌تواند باعث توقف، کم یا زیاد شدن قاعدگی شود.
  • بیماری‌ها: برخی از این بیماری‌ها هم‌چون سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، عفونت‌های رحمی و تخمدانی، بیماری‌های تیروئید، دیابت، سرطان رحم و تخمدان و… می‌توانند باعث اختلال در ترشح هورمون‌ها، التهاب و آسیب به اندومتر، رشد بافت غیر طبیعی در رحم و تخمدان و… شوند که بر چرخه قاعدگی تاثیر می‌گذارند.
  • داروها: برخی از داروها می‌توانند باعث تغییر در سطح هورمون‌ها، تخمک‌گذاری و اندومتر شوند که بر چرخه قاعدگی تاثیر می‌گذارند.

مطالب مرتبط: درمان اندومتریوز با طب سوزنی امکان پذیز است؟

Factors affecting menstrual disorders

طب سوزنی چه تاثیری در درمان اختلالات قاعدگی دارد؟

طب سوزنی یکی از شاخه‌های طب سنتی چینی است که بر اساس تئوری یین و یانگ و جریان انرژی (چی) در مسیرهایی از بدن (مریدین) کار می‌کند و با وارد کردن سوزن‌های باریک در نقاط خاصی از بدن، می‌تواند تعادل یین و یانگ و جریان “چی” را بهبود بخشد تا بتواند سلامت و تناسب بدن را افزایش دهد. همچنین طب سوزنی می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات از جمله اختلالات قاعدگی موثر باشد.

اختلالات قاعدگی می‌تواند نشانه ناهنجاری در عملکرد تخمدان‌ها، رحم، تیروئید، هیپوفیز، هیپوتالاموس و یا سیستم ایمنی باشد. این ناهنجاری‌ها می‌توانند باعث اختلال در ترشح هورمون‌های تولید مثل شوند که بر چرخه قاعدگی نیز تاثیر می‌گذارند.

طب سوزنی با تنظیم سطح هورمون‌ها و بهبود عملکرد اندام‌های مرتبط با تولید مثل، می‌تواند اختلالات قاعدگی را درمان کند. همچنین طب سوزنی می‌تواند در کاهش درد دوران پریودی، التهاب، استرس، افسردگی و اضطراب که ممکن است همراه با اختلالات قاعدگی باشد، موثر واقع شود.

What is the effect of acupuncture in the treatment of menstrual disorders

نحوه درمان اختلالات قاعدگی با طب سوزنی

برای درمان اختلالات قاعدگی با طب سوزنی، معمولا یک یا دو جلسه در هفته نیاز است که معمولا باید به مدت چند هفته یا ماه انجام شود. مدت زمان و تعداد جلسات نیز بستگی به شدت و مدت اختلال قاعدگی دارد. در عین حال طب سوزنی می‌تواند به تنهایی یا به همراه روش‌های دیگری هم‌چون ماساژ، گیاهان دارویی، تغذیه و ورزش انجام شود و به عنوان یک روش درمانی ایمن و کم عارضه به بهبود کیفیت زندگی زنان مبتلا به اختلالات قاعدگی کمک کند.

از دست ندهید: نحوه درمان زود انزالی با طب سوزنی

کلام آخر …

اختلالات قاعدگی یک مشکل رایج در بین زنان است که می‌تواند نشانه بیماری یا نارسایی در سیستم تولید مثل باشد. این عارضه می‌تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد که بر روی سلامت زنان تاثیر منفی می‌گذارند. طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی است که می‌تواند به درمان اختلالات قاعدگی کمک کند و با تنظیم هورمون‌ها و جریان انرژی در بدن، تعادل یین و یانگ و چرخه قاعدگی را بهبود بخشد. بنابراین، اگر به دنبال بهترین مرکز برای درمان اختلالات قاعدگی با طب سوزنی هستید، می‌توانید با سوزنیران ارتباط برقرار کنید و از خدمات مجموعه در این خصوص و همچنین درمان نعوظ با طب سوزنی بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

  1. آیا در زمان قاعدگی می‌توان طب سوزنی انجام داد؟

بله، طب سوزنی می‌تواند در کاهش درد و خونریزی زیاد و تنظیم چرخه قاعدگی موثر باشد. اما باید توجه داشت که در زمان قاعدگی، بدن زنان حساس‌تر بوده و ممکن است به سوزن‌ها واکنش نشان دهد. بنابراین، تعداد و مدت زمان وارد شدن سوزن‌ها باید کمتر از حالت عادی باشد.

  1. آیا طب سوزنی برای درمان اختلال قاعدگی در افزایش باروری موثر است؟

بله، طب سوزنی می‌تواند با تنظیم هورمون‌ها، شاهد افزایش خون‌رسانی به تخمدان‌ها و رحم، بهبود کیفیت تخمک‌ها، کاهش استرس و افسردگی و ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن خواهید بود که به افزایش شانس بارداری نیز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا