آیا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است؟

2.7/5 - (4 امتیاز)

زمانی که عضلات کمر ضعیف شوند یا در اثر فشار زیاد، بالا رفتن سن یا حتی گاهی عوامل دیگر، افراد دچار عارضه‌ی دیسک کمر می‌شوند. از مهم‌ترین علائم دیسک کمر درد است؛ این درد خصوصاً در ناحیه‌ی پشت، کمر و البته پا است. اگرچه اثبات شده که ورزش برای دیسک کمر مناسب است؛ اما فقط برای افرادی که این بیماری در آنها به‌صورت خفیف یا متوسط است و البته هر نوع ورزشی هم برای این افراد مناسب نیست.

خوب است پیش انجام ورزش‌های سنگین از نبود مشکلی در کمر اطمینان حاصل کرد. زیرا در صورت انجام ورزش‌های سنگین، آنها نه تنها به بهبود و افزایش سلامت جسمانی شما کمک نمی‌کنند، بلکه بیماری یا مشکلات پنهان جسمانی شما را هم تشدید می‌کند.

ما در این مقاله به بررسی طناب زدن برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. آیا این افراد مجاز به طناب زدن هستند یا خیر؟ اگر خیر، چه ورزش جایگزینی می‌توانند انجام دهند؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دیسک کمر و علائم آن

زمانی که دیسک نخاعی بین مهره‌ای دچار آسیب دیدگی شود، در مرکز دیسک بین مهره‌ای ماده‌ای تراوش می‌کند که سبب تحریک اعصاب اطراف دیسک می‌شود؛ در چنین حالتی بیماری دیسک کمر به فرد اطلاق می‌شود. خوب است بدانید دیسک کمر هم از نوع خفیف تا شدید دارد که اگر شما نوع خفیف آن را داشته باشید با انجام برخی حرکات ورزشی مناسب می‌توانید از بدتر شدن وضعیت دیسک خود جلوگیری کنید.

از دست ندهید: درمان گردن درد با طب سوزنی چگونه است؟

اما در صورت داشتن دیسک کمر از نوع شدید، انجام دادن بعضی از حرکات ورزشی نه تها کمکی به بهبود وضعیت شما نمی‌کند، بلکه وضعیت دیسک شما را بدتر هم می‌کند، طناب زدن برای دیسک کمر یکی از همین ورزش‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

علائم دیسک کمر چیست؟

اگر نمی‌دانید که دچار دیسک کمر هستید یا نه، در صورت داشتن علائم زیر به یک پزشک مراجعه کنید و از انجام حرکات سنگین و مضر برای کمر هم خودداری کنید. اصلی ترین علائم دیسک کمر عبارتند از:

 • دردی منتشر در قسمت پا، خصوصاً قسمت انتهایی پا و باسن
 • احساس سوزن سوزن شدن در پاها
 • بی حسی پاها
 • ضعف عضلات
 • اسپاسم عضله

علائم دیسک کمر

طناب زدن برای دیسک کمر

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم یکی از مضرترین ورزش‌ها برای افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند، طناب زدن است. گرچه طناب زدن یک حرکت ورزشی بسیار مناسب برای تقویت عضلات است؛ اما علت مضر بودن طناب زدن برای دیسک کمر این است که انجام این ورزش سبب فرود آمدن و پریدن مدام بر روی مفاصل است و انجام این حرکت درد در ناحیه‌ی کمر و دیسک شما را دو چندان خواهد کرد.

تاثیر طناب زدن بر دیسک کمر

چه‌ ورزش‌هایی برای دیسک کمر مناسب نیست؟

البته تنها طناب زدن برای دیسک کمر مضر نیست، بلکه چندین حرکت ورزشی دیگر هم وجود دارد که برای افراد دچار عارضه دیسک کمر مناسب نیست؛ این حرکات عبارت‌اند از:

 • دراز نشست: این حرکت ورزشی سبب فشار زیادی به ستون فقرات می‌شود، بنابراین از انجام آن خودداری کنید.
 • اسکات: اسکات هم همچون طناب زدن برای دیسک کمر مضر است زیرا به روشی مشابه در طناب زدن، عضلات را درگیر می‌کند. در واقع علت مضر بودن این ورزش، نوع انجام آن است؛ برای انجام این ورزش باید به‌درستی آموزش دیده باشید در غیر این صورت، اشتباه در انجام آن به کمر و ستون فقرات شما آسیب می‌رساند. بنابراین بهتر است به ورزش‌های ساده‌تر و مطمئن‌تر روبیاورید.
 • دویدن: می‌توان مقصر اصلی کمر درد را دویدن دانست، لذا اگر دچار دیسک کمر هم هستید جداً از آن خودداری کنید.
 • بالا بردن پا خصوصاً پای راست: این کار بدن را شبیه فشاری که هنگام نشستن به کمر وارد می‌شود، درگیر می‌کند؛ لذا از این حرکت باید خودداری کنید.
 • خم شدن به جلو: این حرکت سبب فشار زیاد به دیسک می‌شود و گاهی ممکن است سبب هدایت لایه‌های داخلی دیسک به بیرون شود و وضعیت دیسک شما را بدتر خواهد کرد.
 • وزنه برداری: در بالابردن اشیاء بالای سر، مکانیسم قسمت تحتانی پشت برای ثابت نگه داشتن شما فعال می‌شود و این وضعیت برای افرادی که دچار دیسک کمر هستند، مناسب نیست.
 • بالا رفتن از پله‌ها آن هم به‌صورت مکرر، ایروبیک مرحله‌ای، پیاده‌روی سخت و طولانی مدت هم از سایر فعالیت‌هایی هستند که همچون طناب زدن برای دیسک کمر مضر هستند.

از دست ندهید: فواید پیاده روی برای دیسک کمر چیست؟

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزش‌های مناسب برای دیسک کمر

از لیست بلند و بالای ممنوعیت‌های ورزشی نترسید! در ادامه چندین مورد فعالیت‌های ورزشی که برای دیسک کمر چه خفیف باشد چه شدید، مناسب است را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید این فعالیت‌های ورزشی مناسب دیسک کمر را جایگزین حرکات ممنوعه کنید و به‌صورت روزانه انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

فعالیت‌های هوازی

خوب است بدانید فعالیت‌های هوازی پرفشار برای دیسک کمر مناسب نیستند؛ شما در عوض می‌توانید فعالیت‌های هوازی کم فشار را انجام دهید. دوچرخه سواری، ایروبیک در آب، شنا در استخر یا حتی صرفاً ایستادن در استخر از جمله فعالیت‌های هوازی کم فشار محسوب می‌شوند و برای افرادی که دچار دیسک کمر هستند، بسیار مناسب است.

جمع شدن به‌صورت معکوس

انجام این تمرین بسیار راحت است؛ به پشت دراز بکشید و پاهای خود را جمع کرده و به سمت سینه بیاورید. سعی کنید باسن خود را از زمین جدا کنید و سپس آرام آرام به حالت اولیه برگردید. این حرکت را چند مرتبه در روز انجام دهید زیرا برای دیسک کمر بسیار مناسب است.

بالا آوردن لگن

یکی از دیگر از فعالیت‌های مناسب برای افرادی که درگیر دیسک کمر هستند، بلند کردن لگن است. برای انجام این حرکت، روی زمین دراز بکشید،  زانوهایتان را نود درجه خم کنید و لگن خود را به سمت بالا بلند کنید. طی این حرکت، دست‌هایتان باید به زمین چسبیده باشد و حرکت نکند.

از دست ندهید: طب سوزنی زانو: مزایا-هزینه

این ورزش‌های جایگزین معرفی شده با به حداقل رساندن نیروی وارده به کمر، عضلات شکم شما را تحریک نمی‌کنند و در نتیجه به کاهش درد یا حتی از بین بردن درد دیسک کمر کمک زیادی می‌کنند و با گذشت زمان، زمینه را برای بهبود کامل برای شما فراهم می‌کنند.

جمع‌بندی:

در این مقاله ابتدا به معرفی دیسک کمر و علائم آن که شامل دردی منتشر در قسمت پا، خصوصاً قسمت انتهایی پا و باسن، احساس سوزن سوزن شدن در پاها، بی‌حسی پاها، ضعف و اسپاسم عضلات بود، پرداختیم. در ادامه بیان شد که طناب زدن برای دیسک کمر فعالیتی بسیار مضر است زیرا سبب فشار زیاد بر مفاصل می‌شود و سایر فعالیت‌های ممنوعه ورزشی را معرفی کردیم. در پایان به توصیه‌ی انجام برخی ورزش‌ها از جمله فعالیت‌های هوازی کم فشار پرداختیم که برای دیسک کمر مناسب است. اگر مبتلا به دیسک کمر هستید و به دنبال درمانی مناسب برای این عارضه هستید پیشنهاد قطعی ما به شما درمان کمردرد و دیسک کمر با طب سوزنی است. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین ما در مرکز سوزنیران در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

 1. آیا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است؟

بله. علت مضر بودن طناب زدن برای دیسک کمر این است که انجام این ورزش سبب فرود آمدن و پریدن مدام بر روی مفاصل است و انجام این حرکت درد در ناحیه‌ی کمر و دیسک شما را دو چندان خواهد کرد.

 1. چه فعالیت‌های ورزشی برای دیسک کمر مناسب نیست؟

طناب زدن، اسکات، دراز و نشست، فعالیت‌های هوازی پرفشار، بالا رفتن از پله به‌صورت مکرر، خم شدن به جلو، دویدن، بالا بردن پا، وزنه برداری، ایروبیک مرحله‌ای و پیاده‌روی سخت و طولانی مدت.

 1. چه فعالیت‌های ورزشی برای دیسک کمر مناسب است؟

فعالیت‌های هوازی کم فشار نظیر دوچرخه سواری، ایروبیک در آب، شنا در استخر یا حتی صرفاً ایستادن در استخر، جمع شدن به‌صورت معکوس و بالا آوردن لگن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا