مهمترین دلایل کمردرد در کودکان چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)

کمردرد کودکان یکی از رایج‌ترین بیمار‌ی‌هایی است که در کمین کودکان و افراد نوجوان است. آمارها نشان می‌دهند که در سنین 15 سالگی حدود 20 تا 70 درصد از کودکان دچار کمردرد می‌شوند. هرچند درد در ناحیه کمر در سنین کودکی نگران معمولا نگران‌کننده نیست. اما در برخی موارد این عارضه نشانه و علائم جانبی یک بیماری دیگر است و آن بیماری ثانویه می‌تواند مشکل‌ساز شود.

در طول بیماری کودکان، بهتر است روحیه آن‌ها را بالا نگه دارید. می‌توانید با خرید هدایایی مانند ماکت ماشین و موتورسیکلت چند روزی ناراحتی بیماری را از یاد آن‌ها ببرید. از طرفی ماکت آیتمی است که بازی کردن با آن نیاز به تحرک نداشته و کودک شما همانطور که در تخت دراز کشیده است؛ تا ساعت‌ها با ماکت سرگرم می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل کمردرد در کودکان و نوجوان و نحوه درمان آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهمترین علل کمردرد در کودکان و نوجوانان

کمر درد کودکان و گرفتگی عضلات پشتی در کودکان بسیار رایج است. همچنین رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات کمر، سفت شدن عضلات همسترینگ در کشاله ران یا ضعیف شدن عضلات شکم می‌تواند باعث کمردرد کودکان شود. این موارد جای نگرانی ندارند و با درمان‌های خانگی و استراحت برطرف می‌شوند.

در‌صورتی که درد در ناحیه کمر در عرض 1 الی 2 هفته درمان شود، نگران‌کننده نیست. اما در صورتی که درد به صورت ممتد تا یک ماه ادامه داشته باشد؛ باید علت درد را پیدا کنید. از رایج‌ترین دلایل کمردرد کودکان عبارت‌اند از:

چاقی کودکان

درد کمر و پشت گاهی به خاطر اضافه‌ وزن ایجاد می‌شود. با بالا رفتن وزن، فشار بیشتری هم به ناحیه کمر و پایین‌تنه کودک وارد می‌شود. همچنین چاقی می‌تواند باعث تغییر شکل ستون مهره‌ها و آسیب‌های دیسک ستون فقرات شود.

کیفوز یا قوز پشتی

نشستن یا ایستادن‌های طولانی مدت باعث ایجاد پوسچرهای غلط بدنی بیشتر در ناحیه گردن و قوس بالای کمر کودکان می‌شود. کیفوز یا قوز کمر علاوه‌بر اینکه شکل و قوس طبیعی ستون مهره‌های سینه‌ای را عوض می‌کند؛ باعث خم شدن کمر به جلو و ایجاد کمردرد می‌شود.

عادت‌‌های مخرب

گاهی نداشتن تحرک کافی، فرم غلط بدن در هنگام نشستن و… می‌تواند باعث ایجاد کمردرد در فرزند شما شود. همچنین مواردی مانند بد ایستادن یا بلند کردن اجسام سنگین هم می‌تواند علت کمردرد کودکان باشد. در‌صورتی که کودک شما از کمردرد شکایت می‌کند؛ قبل از هر چیز وزن کوله‌پشتی او را چک کنید و مطمئن شوید که کوله‌پشتی بیش از حد سنگین نباشد.

لغزیدن مهره‌های کمر

لیز خوردن مهره‌های کمر روی هم یا اسپوندیلوزیس از دیگر عوامل ایجاد‌کننده درد کمر در کودکان است. در این حالت یکی از مهره‌های کمر از جای خود تکان خورده و روی مهره زیرین به جلو سر می‌خورد. این عارضه عموما باعث ایجاد فشار به نخاع و تنگی کانالی می‌شود که نخاع از داخل آن عبور می‌کند. این عارضه درد غیرقابل تحملی را در ناحیه کمر در پی دارد.

 

لغزش مهره های کمر در کودکان

شکستگی ستون مهره‌ها

شکستگی مهره‌های ستون فقرات کمری هم ممکن است در حین بازی یا چرخاندن زیاد کمر اتفاق بیفتد. این عارضه در ژیمناستیک هم رایج است؛ همچنین تصادف، سقوط یا افتادن بچه روی کمر می‌توانند شکستگی مهره‌ها را در پی داشته باشد.

البته این عارضه در سنین بلوغ رواج بیشتری دارد. اما گاهی کودکان هم درگیر این بیماری می‌شوند. شکستگی ستون مهره با درد خفیف، انتشار درد به باسن و ساق پا، زیاد شدن درد با تحرک، برداشتن گام‌های کوتاه همراه است. این نوع درد با استراحت کاهش پیدا می‌کند. اما با شروع تحرک و فعالیت بدنی دوباره از سر گرفته می‌شود. در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

عفونت دیسک در کودکان

این بیماری در کودکان 1 تا 5 سال شایع است. در کمردرد فرزند ناشی از عفونت دیسک به جز کمردرد علائمی مانند دل درد، خشکی ستون فقرات، لنگیدن هنگام راه رفتن و عدم تمایل به راه رفتن هم دیده می‌شود. همچنین کودک از خم کردن زانوهای خود پرهیز می‌کند.

او زمانی که می‌خواهد جسمی را بردارد؛ روی زمین نشسته و آن را برمی‌دارد. در این موارد باید به وجود بیماری عفونت دیسک در کودکان مشکوک شوید.

درمان کمردرد کودکان

روش‌های درمان کمردرد در کودکان وابسته به دلیل کمردرد کودک شما است. اگر کمردرد کودکان به خاطر ضربه و حادثه ایجاد شود، درمان آن نیاز به فیزیوتراپی و استراحت دارد. اما در مواردی مانند عفونت نیاز به درمان تخصصی و تجویز پزشک دارید.

در مواردی که تومور باعث ایجاد کمردرد شده است؛ جراحی انجام شده و تومور برداشته می‌شود. برای اینکه بهترین درمان را پیدا کنید؛ در درجه اول باید بدانید که دلیل کمردرد کودکان چیست.

چه زمانی برای کمردرد کودک باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • در‌صورتی که کمردرد کودکان مانع از بازی و تحرک کودک شود.
  • اگر کمردرد کودک بیش از 1 ماه طول کشید.
  • کمردرد شبانه کودک
  • کمردرد کودکان هنگام استراحت
  • کمردرد همراه با بی‌اختیاری روده و مثانه
  • کمردرد همراه با سفتی ستون فقرات
  • کمردرد همراه با درد در ناحیه پا
  • درد ستون فقرات پس از بیدار شدن در صبح
  • در کودکان زیر 4 سال کمردرد بی‌دلیل بیش از 1 هفته باید بررسی شود؛ چرا که احتمال عفونت ستون فقرات در این سن وجود دارد.
  • کمردرد کودک که با علائمی مانند کاهش وزن، کاهش اشتها، تب و حساسیت ستون فقرات همراه است.

ماکت، وسیله‌ای سرگرم‌کننده برای کودکان در زمان کمردرد

کودکان در هنگام بیماری کم‌حوصله و بهانه‌گیر می‌شوند؛ از طرفی تحمل بیماری و طی کردن دوره درمان، مستلزم این است که کودک شما روحیه بالایی داشته‌ باشد. خرید هدیه بهترین کاری است که برای بالا نگه داشتن روحیه کودک بیمارتان می‌توانید انجام دهید. پیشنهاد ما خرید ماکت ماشین است. ماکت ماشین یک مدل مینیاتوری از ماشین است که با مقیاس دقیق از روی ماشین مربوطه ساخته شده است.

ماکت‌ها مانند ماشین‌ها در انواع رنگ‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند. به طوری که می‌توانید متناسب با علاقه کودک‌تان یک ماکت تهیه کنید. کودک شما با چه ماکتی خوشحال می‌شود؟ آیا اتومبیل‌های اسپرت را دوست دارد یا از ماکت ماشین‌های کلاسیک خوشش می‌آید؟

فرقی نمی‌کند که ماکت مورد‌علاقه کودک شما چیست؛ چرا که تاینی ماکت با داشتن بیشترین تنوع از ماکت‌ها، یک لیست از انواع ماکت ماشین، موتور‌سیکلت، کشتی، هلیکوپتر، جت و هواپیما را ایجاد کرده است. کافی است یک سر به این سایت بزنید تا هر ماکتی که مد نظرتان است را پیدا کنید.

هدیه ماکت به کودک جهت سرگرمی هنگام درد در ناحیه کمر

سخن پایانی

کمردرد در کودکان انواع گسترده‌ای دارد. در بسیاری از موارد این عارضه نگران‌کننده نبوده و تنها از خستگی یا عادت‌های اشتباه مانند حمل کوله‌پشتی سنگین ناشی می‌شود؛ اما در برخی موارد به‌خصوص در صورت طولانی شدن کمردرد یا همراه شدن آن عارضه با علائم دیگر مانند تب، بی‌اختیاری مثانه و روده‌ها، درد شبانه و کاهش وزن و اشتها لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بهتر است روحیه کودکان را در زمان بیماری بالا نگه دارید. بهترین هدیه‌ای که بیماری را از یاد کودکتان می‌برد، ماکت ماشین است. شما با مراجعه به تاینی ماکت می‌توانید ماکت انواع ماشین و موتورسیکلت را تهیه کرده و به او هدیه بدهید. تاینی ماکت با ایجاد بستری برای انتخاب انواع ماکت، خرید امن، مهلت تست و حضور تیم پشتیبانی تمام وقت، یک تجربه خرید فراموش نکردنی را برای شما رقم می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا