آیا ضایعه نخاعی درمان میشود؟

4.4/5 - (9 امتیاز)

آیا ضایعه نخاعی درمان میشود؟ اگر شما هم درگیر آسیب های نخاعی هستید و نمیدانید که این عارضه درمان میشود یا خیر، با ما همراه باشید زیرا آنچه در این مقاله بررسی می‌شود اثر بخشی طب سوزنی در درمان ضایعه نخاعی است. اما بهتر است در ابتدا بدانیم طب سوزنی چیست؟ طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است. در این روش سوزن‌هایی به نازکی یک تار مو در نقاط خاصی از بدن به نام نقاط طب سوزنی قرار داده می‌شود.
استفاده از طب سوزنی در درجه اول برای کاهش درد است اما از طب سوزنی برای درمان و بهبود بیماری های اعصاب و روان، اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی نیز به کار می‌رود. این عوارض در میان افراد مبتلا به ضایعات نخاعی نسبتاً رایج است و همین مسئله سبب می‌شود که این افراد برای درمان و بهبود علایم به طب سوزنی علاقه‌مند باشند.

آیا برای ضایعات نخاعی درمان مؤثری وجود دارد؟

جذابیت طب سوزنی این است که هزینه آن نسبتاً ارزان است. مکانیسم عملکردی آن ساده است و در مقایسه با طب معمولی عوامل خطر کمتری دارد. هرچند زیربنا و مکانیسم‌های دقیق طب سوزنی هنوز به طور کامل شناخته نشده است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد واردکردن انواع سوزن طب سوزنی به پوست، می‌تواند ترشح هورمون‌های مسکنی مثل اندورفین را آغاز کند.
اعتقاد اصلی در طب سوزنی و امبدینگ این است که بدن دارای یک جریان طبیعی انرژی به نام «چی» است. هنگامی که «چی» انسداد پیدا می‌کند؛ افراد مستعد درد، استرس و بیماری‌های مختلف می‌شوند. طب سوزنی با ازبین‌بردن این انسداد، توانایی بدن را افزایش می‌دهد و به درمان طبیعی بدن کمک می‌کند.
بیان علمی این فرایند این است که با واردکردن سوزن‌ها در نقاط طب سوزنی به پوست، اعصاب آن نقاط تحریک می‌شود. در نتیجه سیستم ایمنی پاسخ‌های کوچک و التهابی در سراسر بدن منتشر می‌کند. با این کار روند بهبودی در بدن سرعت می‌یابد. به طور مشابه این تحریکات، مغز را تحریک می‌کند تا با آزادکردن انتقال‌دهنده‌های عصبی، هورمون‌های استرس را تنظیم کند. نتیجه احساس آرامش و تسکین درد در فرد بیمار است.
اگرچه طب سوزنی ممکن است دردناک به نظر برسد، عموماً افراد در طول درمان‌های طب سوزنی ناراحتی بسیار کمی را تجربه می‌کنند. برخی ممکن است ترجیح دهند طب فشاری را امتحان کنند که درمانی مشابه با همان اصول طب سوزنی است، اگرچه به‌جای سوزن، فقط به نقاط طب سوزنی فشار وارد می‌شود.

آیا طب سوزنی برای ضایعات نخاعی مؤثر است؟

درک این نکته مهم است که با آسیب نخاعی، تکانه‌های حسی از اعصاب مناطق آسیب‌دیده ممکن است نتوانند به مغز برسند. افرادی که آسیب‌های نخاعی کمتری دارند، مسیرهای عصبی بیشتری دارند که می‌توانند پیام‌هایی را بین مغز و بدن ارسال کنند. در نتیجه، نتایج مثبت بیشتری از درمان‌های طب سوزنی در افراد با آسیب نخاعی ناقص نسبت به افراد دارای آسیب نخاعی کامل مشاهده شده است.
با این‌حال افرادی هستند که نسبت به تاثیرات مثبت طب سوزنی در درمان ضایعه نخاعی شک و تردید دارند. در بخش بعدی علل این مسئله را بررسی می‌کنیم.

شک و تردید نسبت به طب سوزنی در درمان ضایعه نخاعی

به‌طورکلی، تصور مردم درباره طب سوزنی در دو سوی یک طیف قرار می‌گیرد و می‌توان گفت حد وسط ندارد؛ برخی معتقدند طب سوزنی تحول‌آفرین و معجزه‌آساست و برخی آن را یک حقه کامل می‌دانند.
آزمایش علمی اثربخشی طب سوزنی دشوار است، زیرا راه‌های محدودی برای ایجاد گروه کنترل وجود دارد: بیماران می‌توانند تشخیص دهند و بگویند که چه زمانی سوزن فشار وارد می‌کند. حتی با طب سوزنی ساختگی، افراد ادعا کردند که احساس بهتری دارند.
این نتایج نشان می دهد که طب سوزنی یا طب سوزنی نما، هردو تاثیر قابل توجهی دارد و یا اینکه محل تحریک مهم نیست. عوامل دیگری که تعیین اثربخشی طب سوزنی را چالش برانگیز میکند نمونه کوچک و عدم استانداردسازی در مطالعات تکمیل شده است. همانطور که گفته شد، بسیاری از مردم هم نسبت به اثرات درمانی طب سوزنی ابراز اطمینان می کنند، چرا که طب سوزنی آزمایش زمان را برای بیش از 4000 سال پشت سر گذاشته است.
در ادامه، یکی دیگر از مزایای اصلی طب سوزنی را موردبحث قرار خواهیم داد: طب سوزنی و حداقل عوارض جانبی!

شک و تردید نسبت به طب سوزنی در درمان ضایعه نخاعی

عوارض جانبی طب سوزنی برای آسیب نخاعی

بسیاری از افراد به طب سوزنی علاقه دارند زیرا به‌طورکلی بی‌خطر است و کمترین عوارض جانبی را در مقایسه با داروها دارد. به‌خصوص زمانی که توسط یک پزشک معتبر انجام شود، خطر عوارض بسیار کم است. بااین‌حال طب سوزنی برای درمان انواع فلج و آسیب های نخاعی نیز عوارض جانبی خود را نیز دارد. عوارض جانبی طب سوزنی عبارت‌اند از:

  • درد
  • کبودی
  • خستگی
  • حالت تهوع
  • خون ریزی

درمان‌های مرسوم برای دردهای پس از آسیب نخاعی شامل استفاده از مواد افیونی، داروهای ضدافسردگی و ضدتشنج است. درحالی‌که این داروها می‌توانند مؤثر باشند، اما معمولاً دارای عوارض جانبی مضری مانند اعتیاد، یبوست، آسیب کبدی هستند. در بخش بعدی، چگونگی افزایش اثرات درمانی طب سوزنی را موردبحث قرار خواهیم داد.

نکات کلیدی درمورد درمان طب سوزنی

در حالی که شواهد علمی و استانداردی برای طب سوزنی وجود ندارد، طب سوزنی هزاران سال است که انجام می شود و هنوز هم یک شکل بسیار محبوب از درمان در سراسر جهان است. از آنجایی که طب سوزنی از نظر هزینه نسبتا مقرون به صرفه است و کمترین عوارض جانبی دارد، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که قبل از انجام روش‌های درمانی مرسوم‌تر مانند دارو یا جراحی تلاش کنید طب سوزنی در درمان ضایعه نخاعی را تجربه کنید.
مقالات مختلفی موجود بودن شواهدی مربوط به استفاده درمانی از طب سوزنی برای آسیب نخاعی را بررسی می‌کند. به طور خاص، شواهدی برای اثر درمانی طب سوزنی بر عوارض پس از آسیب نخاعی مشاهده شده است: عوارضی مانند اختلال عملکرد حرکتی و حسی، درد، روده و مثانه نوروژنیک، زخم‌های فشاری، اسپاستیسیته و پوکی استخوان. با این حال، تأثیر طب سوزنی بر اختلال عملکرد جنسی پس از ضایعه نخاعی نامشخص است.

سخن آخر

به‌عنوان یک گزینه درمانی ایمن‌تر و ساده‌تر، طب سوزنی ممکن است یک درمان تجربی برای عوارض آسیب نخاعی با حداقل خطر ارائه دهد. سوزنیران مرکز طب سوزنی و امبدینگ در تهران زیر نظر دکتر سید جعفر محقق است. دکتر محقق پس از تحصیل در رشته پزشکی عمومی، نزدیک به ۹ سال بیماران را به صورت تخصصی با طب سوزنی درمان کرده است. بیماران محترم می‌توانند با مراجعه به آدرس irsoozan.ir درباره این مرکز و انواع خدمات درمانی و زیبایی این مرکز درمانی مطالعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا