لاغری با طب سوزنی

چاقی و داشتن اضافه وزن فقط مربوط به زیبایی نیست. بلکه ریشه‌ی بسیاری از بیماری‌ها اضافه وزن است. بیماری‌هایی مانند مشکلات گوارشی و کبدی، بعضی از بیماری‌های زنان و… به خاطر چاقی اتفاق می‌افتند. روش‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. یکی از این روش‌ها طب سوزنی است. طب سوزنی برای درمان چاقی از چند روش استفاده می‌کند. در این مقاله درباره تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن و درمان چاقی با استفاده از طب سوزنی صحبت خواهیم کرد.

طب سوزنی چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟

 

مشخص شده که طب سوزنی از بسیاری از اقدامات سنتی کاهش وزن موثرتر است. طب سوزنی برای کاهش وزن به نقاط خاص بدن فشار وارد می‌کند. به این ترتیب در بدن گرما و رطوبت اضافی دفع می‌شود و در نتیجه به گردش خون در بدن بهبود پیدا می‌کند. نقاط سوزنی برای کاهش وزن در بدن وجود دارد که در صورت بهره برداری صحیح می‌توان روند هضم و جریان خون را بهبود بخشید. طب سوزنی شامل استفاده از سوزن برای تحریک مناطق خاصی از بدن و کاهش وزن است.

فواید طب سوزنی برای کاهش وزن نسبت به بقیه روش‌‌ها

آیا می‌دانید یک چهارم کل آمریکایی‌ها دارای اضافه وزن هستند. آمریکایی‌ها هر ساله بیش از 33 میلیارد دلار صرف برنامه‌های کاهش وزن می‌کنند. متأسفانه 95 درصد عظیم در تلاش برای کاهش وزن شکست می‌خورند. خوشبختانه طب سوزنی می‌تواند برای کاهش وزن موثر باشد.

فواید طب سوزنی برای کاهش وزن

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار ظریف و استریل در نقاط خاص بدن یا “مسیرهای انرژی” است. سوزن‌های وارد شده برای تحریک ترشح اندورفین، هورمون‌های طبیعی خوب بدن عمل می‌کنند. این عمل یک اثر آرام بخش ایجاد می‌کند که نیاز به غذای بیش از حد ناشی از افزایش استرس، ناامیدی یا اضطراب را خنثی می‌کند. از این لحاظ، طب سوزنی می‌تواند افراد دارای اضافه وزن را آرام کرده و به آن‌ها کمک کند تا بدون استفاده از داروها، وزن کم کنند.

روش‌های کاهش وزن با طب سوزنی

از نظر طب سنتی چینی، افزایش وزن ناشی از عدم تعادل بدن است. طبق تعالیم باستانی ، این عدم تعادل می‌تواند ناشی از سوء عملکرد کبد، طحال، کلیه، غده تیروئید یا سیستم غدد درون ریز باشد. برای درمان چاقی با استفاده از طب سوزنی چند روش وجود دارد. کاهش اشتها، افزایش متابولیسم بدن، استفاده از دستگاه های لاغری، رژیم و ورزش چند نمونه از این روش‌ها است. بسته به شرایط فرد گاهی به صورت همزمان و گاهی به صورت تکی از این روش‌ها استفاده می‌شود. در ادامه این روش‌ها را به شما شرح می‌دهیم.

  • کاهش اشتها به وسیله طب سوزنی: یک روش در درمان چاقی کاهش و کنترل اشتها به وسیله طب سوزنی است. این روش به دو صورت انجام می شود. در روش اول به وسیله‌ی سوزن‌های طب سوزنی به نقاط خاصی از بدن فشار وارد می‌شود. سپس با ترشح مواد و هورمون‌های خاصی باعث احساس سیری و کاهش اشتها در فرد می شود.

در روش دیگر از دانه های سید و یا پرس نیدن که سوزن‌های بسیار نازکی هستند استفاده می‌شود. همچنین برای افرادی که نمی‌توانند به طور مرتب به مطب مراجعه داشته باشند، از ایمپلنت‌های دائمی و نیمه دائمی مانند ASP برای کاهش اشتها استفاده می شود .

  • تسریع سوخت و ساز بدن با طب سوزنی: در این روش طب سوزنی باعث افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن می‌شود. در نتیجه سوخت و ساز بدن باعث کاهش چربی و لاغری می‌شود. در این روش اکسیژن رسانی به سلول افزایش پیدا می‌کند. هنگامی که سلول‌ها اکسیژن بیش‌تری دریافت کنند فرایند سوخت و ساز چربی نیز بیش‌تر می‌شود.
  • کاهش استرس: احتمالاً شما هم شنیده‌اید که یکی از دلایل چاقی استرس است. طب سوزنی باعث کاهش استرس شده و فعالیت چربی سوزی را افزایش می‌دهد. به این ترتیب فرایند لاغری صورت می‌گیرد. این روش با تحریک نقاط خاصی از بدن باعث افزایش دفع و کاهش جذب مواد غذایی در بدن بیمار می‌شود.
  • طب سوزنی گوش برای کاهش وزن: گوش منطقه دیگری است که پزشکان طب سوزنی برای کاهش وزن هدف قرار می‌دهند. اعتقاد بر این است که با دستکاری نقاط روی گوش، اشتهای مصرف غذا قابل کنترل است.

فشار بر نقاط خاص بدن برای کاهش وزن در طب سوزنی

درمان چاقی با طب سوزنی

برای گرفتن بهترین نتیجه از طب سوزنی، باید نقاط مناسب طب سوزنی را برای اعمال فشار بدانید. به عنوان مثال، طبق گفته محققان، نقطه 36 معده می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. این نکته دقیقاً زیر زانو قرار دارد و فشار آوردن به این نقطه با کمک سوزن‌های طب سوزنی باعث می‌شود اشتیاق شما به خوردن غذا کاهش یابد و وزن شما کاهش یابد. طبق اعتقاد طب سوزنی چین باستان، این نقاط در امتداد 12 نصف النهار انرژی قرار دارند. در ادامه چند نمونه از این نقاط را به شما معرفی می‌کنیم.

نقطه 36 معده برای کاهش وزن طب سوزنی

نقاط خاصی در امتداد نصف النهار معده وجود دارد که به عنوان ثابت کننده هضم غذا و کمک به کاهش وزن شناخته شده است. نقطه 36 معده در خارج استخوان ران و زیر کشکک قرار دارد. اعمال فشار بر این نقاط با آزاد شدن اسید کلریدریک، توانایی بدن را برای دریافت تغذیه بهبود می‌بخشد. بنابراین، شما احساس سیری بیشتری خواهید کرد و به دنبال غذای بیشتری نخواهید بود.

نقطه 6 طحال برای کاهش وزن

طحال 6 در منطقه‌ای قرار دارد که نصف‌النهارهای طحال، کبد و کلیه یکدیگر را رهگیری می‌کنند. نقطه طحال 6 در بالای استخوان مچ پا قرار دارد. نصف النهار طحال مایعات موجود در بدن را متعادل می‌کند. بنابراین، اگر احساس خستگی می‌کنید یا باید تعادل مناسب آب را روی بدن خود تقویت کنید، اعمال فشار بر روی این نقطه می‌تواند به شما کمک کند.

کاهش وزن در قسمت های خاص بدن

در طب سوزنی علاوه بر لاغری کل بدن، می توان کاهش وزن را در قسمت های خاصی از بدن و به صورت موضعی نیز انجام داد. مثلا درمان چاقی در نقاط خاصی مانند شکم، پهلو، بازوها، ران‌ها، ساق پا، سینه، باسن و… با کمک طب سوزنی یا امبدینگ انجام می‌شود. همچنین در بدن افرادی که دوره‌ی طولانی از اضافه وزن آن‌ها گذشته، چربی‌ها به صورت متراکم شده و به اصطلاح به سلولیت تبدیل شده‌اند. از آن جایی که این سلولیت‌ها به صورت کمپرس و فشرده در بدن قرار دارند، شکسته شدن، اکسید شدن و تجزیه‌ی آن‌ها نسبت به بقیه‌ی درمان چاقی‌ها طولانی‌تر خواهد بود.

کاهش وزن با طب سوزنی در زنان باردار

در بعضی از بیماران به دنبال کاهش وزن و یا در خانم‌ها بعد از زایمان افتادگی اندام‌ها مشاهده می‌شود. طب سوزنی و امبدینگ می‌تواند در این افراد علاوه بر درمان چاقی، افتادگی اندام‌ها را نیز درمان کند. البته در مورد خانم‌هایی که بعد از سزارین دچار افتادگی اندام شده‌اند، درمان با طب سوزنی یا امبدینگ 10 تا 15 درصد نسبت به بقیه کمتر خواهد بود اما عمده‌ی مشکل افتادگی اندام در آن‌ها قابل درمان است .

همچنین یکی از شایع ترین‌مواردی که بعد از افزایش و کاهش وزن در افراد دیده می شود، ایجاد ترک‌های پوستی در قسمت‌های مختلف بدن است. با کمک طب سوزنی می‌توان این ترک‌های پوستی یا استریاهای سفید رنگ را کم رنگ‌تر و استریاهای بنفش رنگ را به طور کلی از بین برد. همچنین از درمارولر یا درماپن برای درمان این ترک‌ها استفاده می‌شود .

البته درمان چاقی با کمک طب سوزنی و امبدینگ در بعضی افراد تاثیر کمتری نسبت به بقیه دارد. مثلا بیماری که دارای هایپوتیروئید یا تیروئید کم کار است و به واسطه‌ی آن متابولیسم بدن پایین بوده و چاقی اتفاق می‌افتد. یا خانم‌هایی که در دوران قبل از یائسگی به سر می‌برند که معمولا دوره‌ای نزدیک به 2 سال طول خواهد کشید. در این دوره به دلیل نوسانات شدید هورمونی چاقی اتفاق می افتد‌. همچنین افرادی که به واسطه‌ی بیماری خود از داروهایی نظیر داروهای فشار خون و یا کورتون‌ها استفاده می‌کنند و به خاطر بلوکه شدن بدن نسبت به کاهش وزن درمان چاقی برای آن‌ها جوابگو نخواهد بود .

طب سوزنی در کنار رژیم غذایی و ورزش

برای تاثیر بیشتر طب سوزنی برای درمان چاقی، می‌توان از رژیم غذایی‌، زیر نظر پزشک تغذیه نیز استفاده کرد. البته طب سوزنی به تنهایی باعث کاهش وزن خواهد شد. اما اگر در کنار آن از ورزش و رژیم غذایی استفاده کنید مطمئنا این کاهش وزن سریع‌تر و بیش‌تر اتفاق خواهد افتاد .توصیه ما به همه‌ی بیماران بعد از کاهش وزن و افزایش پیدا نکردن دوباره‌ی وزن آن‌ها، داشتن یک سبک زندگی سالم و کنترل ورودی و خروجی کالری به بدنشان است. در غیر این صورت نه تنها طب سوزنی و امبدینگ بلکه تمامی روش‌های لاغری من جمله جراحی نیز برگشت‌پذیر است .

لاغری با طب سوزنی چقدر زمان می برد؟

برای درمان چاقی با طب سوزنی معمولا بین 12 تا 15 جلسه مورد نیاز است. بعد از این مدت ممکن است بیمار نیاز به جلسات بعدی نداشته باشد و یا نیاز باشد بعد از گذشت 2 هفته و یا یک ماه برای درمان مجدد مراجعه کند. اما درمان چاقی به وسیله ی امبدینگ به طور ماهیانه تکرار شده و تا زمانی که باعث کاهش وزن و سایز بیمار می شود ادامه پیدا خواهد کرد.

زمان لاغری با طب سوزنی

تاثیر یک دوره طب سوزنی یا امبدینگ برای درمان چاقی برای افراد مختلف متفاوت است که معمولا 4 الی 8 سانت سایز و بین 2 تا 4 کیلو وزن کم می‌شود. این اعداد برای افرادی است که در کنار طب سوزنی از رژیم و ورزش استفاده نکرده باشند. در صورتی که طب سوزنی با ورزش و رژیم مناسب همراه باشد، تاثیرات بسیار بهتری خواهد داشت . همچنین بیمار می تواند بنا به تشخیص و صلاح دید پزشک در کنار طب سوزنی از روش‌های دیگر لاغری مانند دستگاه فارادیک، کویتیشن، دستگاه لیزر طب سوزنی، روش مزوتراپی نیز استفاده کرد.

عوارض جانبی احتمالی طب سوزنی

حتما به این نکته توجه کنید که طب سوزنی حتما باید توسط متخصص و پزشک مجاز انجام شود. گاهی ممکن است عوارضی مانند درد، کبودی، خونریزی، عفونت و یا آسیب به وجود آید. در انجام عمل طب سوزنی حتما باید از سوزن‌های استریل شده و یک بار مصرف استفاده شود. همچنین در صورتی که باردار هستید قبل از طب سوزنی حتما باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

در این مقاله سعی کردیم درباره طب سوزنی و روش‌های کاهش وزن با طب سوزنی صحبت کنیم. روش‌های کاهش وزن با طب سوزنی را توضیح دادیم و گفتیم که چگونه طب سوزنی باعث کاهش وزن خواهد شد؟ پیشنهاد ما به شما این است که در کنار طب سوزنی از رژیم غذایی و ورزش نیز استفاده کنید. امیدواریم که این مقاله باب میل شما بوده باشد. نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا