درمان سرطان و عوارض شیمی درمانی با طب سوزنی

4.8/5 - (68 امتیاز)

درباره‌ی درمان سرطان با طب سوزنی مقالات ضد و نقیضی توسط اساتید طب سوزنی منتشر شده است. اما از آن‌جایی که زمان برای بیماری سرطان بسیار مهم است، از نظر اخلاقی نمی‌توان تمام درمان‌های یک بیمار را قطع کرده و فقط با طب سوزنی به درمان پرداخت. از همین رو نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که تاثیر طب سوزنی در دمان سرطان چگونه است. برخی تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در جلوگیری از گسترش و شدیدتر شدن سرطان تاثیر خوبی داشته است.

در خصوص عوارض ناشی از سرطان و یا عوارض ناشی از درمان سرطان، می‌توان گفت که طب سوزنی کمک بسزایی می‌تواند داشته باشد. مثلا شخصی که شیمی درمانی می‌شود دچار تهوع و سوء هاضمه خواهد شد که می‌توان از این دست عوارض شیمی درمانی را با طب سوزنی کنترل کرد و به حداقل رساند. همچنین بیمارانی که دچار سرطان هستند، از درد بدنی شدیدی رنج می‌برند، طب سوزنی می‌تواند این دردها را به حداقل رسانده و یا از بین ببرد. در این مقاله به بررسی روش‌های درمان سرطان به کمک طب سوزنی و کاهش درد ناشی از سرطان با طب سوزنی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های ظریف در نقاط خاصی از بدن است. سوزن‌ها برای مدت کوتاهی در جای خود باقی می‌ماند. این روش درمانی برای اولین بار در طب سنتی آسیای شرقی آغاز شد. طب سنتی چینی (TCM) و طب سوزنی بیش از 3000 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بعضی از نقاط جهان از طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری‌‌ها استفاده می‌شود.

تحقیقات در زمینه طب سوزنی در حال رشد است و هر روز موارد بیش‌تری در حال کشف است. از طب سوزنی می‌توان برای درمان و کمک به مدیریت شرایط مزمن سلامتی استفاده کرد. اخیراً از طب سوزنی به عنوان روشی برای کاهش درد در افراد مبتلا به سرطان استفاده می‌شود. افرادی که به خاطر سرطان تحت شیمی درمانی یا جراحی قرار می‌گیرند، دچار عوارض جانبی مانند گرفتگی، خشکی دهان، نوروپاتی محیطی و… می‌شوند. طب سوزنی به خوبی در کاهش درد و کاهش عواض ناشی از سرطان کمک می‌کند.

تاثیر طب سوزنی روی سرطان

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد طب سوزنی با تحریک اعصاب کار می‌کند. طب سوزنی مواد طبیعی مانند مورفین (اندورفین) را در نخاع و مغز آزاد می‌کند. به این ترتیب این مواد درد را تسکین می‌دهند. طب سوزنی باعث آزاد شدن سروتونین نیز می‌شود. سروتونین مسکن درد است که می‌تواند باعث افزایش احساس سلامتی شود. ترشح این مواد می‌تواند علائم سرطان را کاهش دهد. افراد مبتلا به سرطان می‌توانند برای رفع بیماری خود از طب سوزنی استفاده کنند.

طبق نظریه‌های طب سنتی، درمان طب سوزنی بر انرژی زندگی که در چین باستان به آن “چی” (qi) می‌گویند تاثیر می‌گذارد. جریان “چی” در بدن نشان دهنده سلامتی بدن است. در صورتی که اختلالی در انرژی “چی” وجود داشته باشد، از طب سوزنی برای بازگرداندن تعادل بدن و سلامتی مطلوب استفاده می‌شود. تحقیقات علوم اعصاب نشان می‌دهد که طب سوزنی با اصلاح سیستم عصبی از طریق تحریک نقاط خاص در بدن کار می‌کند. استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف در این نقاط، انتقال دهنده‌های عصبی مانند اندورفین و سروتونین را آزاد می‌کند که درد را تسکین می‌دهد. به این ترتیب فرد احساس آرامش بیش‌تری می‌کند.

رایج‌ترین روش طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های جامد، استریل، نازک و از جنس استنلس استیل در نقاط مختلف بدن است. برای تحریک سوزن‌ها می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد. در ادامه روش‌های اصلی استفاده از طب سوزنی را شرح می‌دهیم.

طب سوزنی از چه طریق باعث کاهش درد سرطان می‌شود؟

3 روش کلیدی مورد استفاده در طب سوزنی برای تحریک سوزن‌ها شامل تحریک دستی، تحریک الکتریکی و استفاده از گرما است.

 • تحریک دستی: پیچاندن، چرخاندن و بالا و پایین کردن سوزن پس از وارد کردن آن به بدن بیمار!
 • تحریک الکتریکی: ارسال پالس‌های الکتریکی به سوزن‌ها در فرکانس‌ها و شکل موج‌های مختلف با استفاده از دستگاه دستی!
 • تحریک گرما: گیاه موکسا (یک گیاه خشک) را در بالای سوزن‌ها قرار داده و می‌سوزانند. در استفاده‌های مدرن، از منابع حرارتی مادون قرمز برای گرم کردن سوزن‌ها استفاده می‌شود.

تاثیر طب سوزنی در درمان سرطان و زنده ماندن

تحقیقات پزشکی اخیر در ایالات متحده نشان داده است که به نظر می‌رسد طب سوزنی یک درمان مکمل بی خطر و موثر برای افرادی است که علائم خاصی از سرطان را تجربه می‌کنند. همچنین می‌تواند به مدیریت برخی از عوارض جانبی درمان از جمله شیمی درمانی، جراحی، پرتودرمانی و هورمون درمانی کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای روی 302 فرد مبتلا به سرطان سینه نشان داد که طب سوزنی برای کنترل طیف وسیعی از علائم سرطان در طی 6 هفته مفید است. این علائم شامل خستگی ذهنی، درد جسمی، اضطراب و افسردگی بود. طب سوزنی همچنین در درمان موارد زیر به افراد کمک.

 • حالت تهوع و استفراغ مربوط به شیمی درمانی

 مطالعات بسیاری در زمینه کاهش حالت تهوع و استفراغ به خاطر شیمی درمانی صورت گرفته است. اکثر این تحقیقات نشان داده‌اند که طب سوزنی تاثیر مثبتی در بهتر شدن این عوارض داشته است.

 • درد مفصل

 همان‌طور که گفتیم فرو بردن سوزن‌ها در نقاط خاصی از بدن باعث ترشح مسکن طبیعی بدن می‌شود.

 • درد جسمی

 تحقیقات زیادی در تاثیر طب سوزنی در کاهش درد بیمار را ثابت کرده است. اکثر افراد مبتلا به سرطان بعد از طب سوزنی، از داروهای مسکن استفاده نکرده‌اند یا مصرف آن را به شدت کاهش داده‌اند.

 • بالابردن ایمنی بدن

طب سوزنی باعث افزایش سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به سرطان می‌شود. همچنین تحقیقاتی در مورد استفاده از طب سوزنی برای درمان نوروپاتی محیطی، یبوست، کاهش اشتها، خستگی، بی خوابی و سایر اختلالات خواب، تنگی نفس (مشکلات تنفسی)، اضطراب و افسردگی انجام شده است.

 • عوارض ناشی از پرتودرمانی

طب سوزنی میتواند عوارض ناشی از پرتو درمانی را تا حد چشم گیری کاهش داده و بهبود بخشد.

 • کاهش استرس

همانطور که قبلا هم در مقاله کاهش استرس توسط طب سوزنی اشاره کردیم، این روش درمانی در کاهش استرس بسیار موفق عمل میکند.

آیا طب سوزنی برای سرطان خطرناک است؟

طب سوزنی در صورتی که توسط پزشکان آموزش دیده انجام شود، برای بیماران در هر سنی بی خطر است. اما موارد احتیاطی اساسی برای برخی از بیماران وجود دارد. اگر قصد انجام طب سوزنی را دارید، قبل از شروع درمان، همه موارد مربوط به سابقه پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید. چند مورد از عواملی که ممکن است برای سرطان خطرناک باشد:

 • خونریزی: در صورت اختلال در خونریزی، تعداد پلاکت کم یا مصرف داروهای رقیق کننده خون، از طب سوزنی استفاده نکنید. پزشک می‌تواند به شما بگوید که چه میزان پلاکت خون برای دریافت طب سوزنی بی خطر است.
 • عفونت: اگر تعداد گلبول‌های سفید خون کم است، از طب سوزنی استفاده نکنید زیرا احتمال عفونت بیشتر است.
 • ورم لنفاوی: اگر غدد لنفاوی را برداشته‌اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. این نگرانی وجود دارد که طب سوزنی ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد. اگرچه مطالعات در حال بررسی این خطر و مزایای بالقوه طب سوزنی در درمان ورم لنفاوی است.

یکی دیگر از روش‌‌های درمان سرطان، یون درمانی می‌باشد. دستگاه یون درمانی سرطان، داروهای شیمی‌درمانی را بسیار مؤثرتر از روش داخل وریدی فعلی (IV) به تومورها می‌رساند و همچنین در رساندن دوزهای بیشتری از دارو بدون اینکه سطوح سمی به بقیه بدن سرایت کند، موفق بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر از این روش به مقاله درمان سرطان با یون درمانی مراجعه نمایید.

جمع بندی: تاثیر خوب طب سوزنی بر سرطان

به دلیل کم بودن تحقیقات؛ هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد طب سوزنی می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. اما بدون شک می‌تواند به رفع علائم ناشی از سرطان و عوارض جانبی ناشی از درمان کمک کند. در حال حاضر تحقیقات در زمینه طب سوزنی روی مواردی مانند خستگی، درد، اظطراب و استرس، افسردگی گرفتگی و بیماری‌های ناشی از شیمی درمانی جریان داد. مانند درمان سندروم پای بیقرار بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از طب سنتی مفید بوده و انجام دادن آن در درمان سرطان بسیار مفید بوده است. همچنین در کاهش درد و عوارض جانبی تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ای دارد. از سویی از آنجایی که هزینه طب سوزنی نسبت به سایر روش ها به صرفه تر است، انجام آن نیز بهتر است.

سوالات متداول

 • آیا طب سوزنی می‌تواند در درمان سرطان مفید باشد؟

طب سوزنی نمی‌تواند به تنهایی به عنوان روش درمانی اصلی در سرطان استفاده شود. درمان سرطان معمولاً نیاز به روش‌های استانداردی مانند شیمی درمانی، جراحی، رادیوتراپی و داروهای ضدسرطان دارد. با این حال، طب سوزنی ممکن است به عنوان یک روش تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد تا عوارض جانبی شیمی درمانی مدیریت شود یا برای کاهش درد و استرس مرتبط با سرطان استفاده شود.

 • آیا طب سوزنی می‌تواند عوارض شیمی درمانی را کاهش دهد؟

برخی مطالعات نشان داده‌اند که طب سوزنی ممکن است در کاهش برخی از عوارض شیمی درمانی مانند تهوع، استفراغ، خستگی و درد مفید باشد. این روش می‌تواند بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی کمک کند، اما همچنان نیاز به بررسی دقیق و ارزیابی توسط پزشکان تخصصی دارد.

10 دیدگاه

 1. من پدرم داره شیمی درمانی میکنه الان، سرطان روده داره
  با خوندن این مطلب به سرم زد برا بهتر شدنش از طب سوزنی استفاده کنم، مطب شما تهران هست؟ هزینه هر جلسه تقریبا چقدره؟

 2. امیدوارم هیچکس درگیر سرطان نشه 🙁 خیلی بده
  کاش طب سوزنی به طور کامل سرطان رو درمان کنه

 3. سلام من سرطان روده بزرگ داشتم و خوب شده اما الان میگن باز داره برمیگرده. ایا با طب سوزنی میتونم از شرش راحت شم؟

  1. سلام محمد علی عزیز
   طب سوزنی در کاهش علائم سرطان و وضعیت جسمانی شما میتونه موثر واقع بشه.
   امیدوارم که هرچه سریع تر حالتون خوب بشه

 4. بعد از شیمی درمانی ریزش موی شدید داشتم. توی مرکز سوزنیران، طب سوزنی انجام دادم و نتیجه عالی بود. ممنونم از اقای دکتر محقق و تیم خوبشون.

 5. عصر بخیر. ایا این روش طب سوزنی به تنهایی برای درمان سرطان کافیه یا باید از شیمی درمانی هم استفاده کنیم؟

  1. عصرشما بخیر. طب سوزنی در حالت کلی یک درمان مکمل هست و به تنهایی استفاده نمیشود. درخصوص درمان سرطان با طب سوزنی هم باید در کنار شیمی درمان استفاده شود. انجام طب سوزنی باعث جلوگیری از پیشرفت سرطان و همچنین باعث کمتر شدن عوارض شیمی درمانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا