طب سوزنی

درمان درد و خشکی مفاصل با طب سوزنی

در بدن انسان مفصل دقیقا همان ‌جایی قرار دارد که دو استخوان در کنار هم قرار می‌گیرند و روی هم حرکت می‌کنند. درواقع مفصل حرکت دو استخوان را امکان پذیر می‌کند. همه افراد گاهی دچار درد‌های موقتی در مفصل می‌شوند که گذرا است و با کمی استراحت خوب می‌شود. اما امان از روزی که درد مفاصل دائمی باشد و فرد دچار عارضه درد و خشکی مفصل گردد. درد در ناحیه مفصل به اندازه کافی زیاد است، وقتی عدم توانایی حرکت استخوان را به آن اضافه کنیم دردناک‌تر می‌شود و زندگی فرد را مختل می‌کند. خوشبختانه امروزه درمان‌هایی برای درد  و خشکی مفاصل وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌ درمان درد و خشکی مفاصل با طب سوزنی آشنا کنیم.

درد و خشکی مفصل چیست؟

درد و خشکی مفصل حالت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. در برخی مواقع فرد در مفصل احساس درد دارد و همین درد سبب می‌شود که مثلا دست یا پا را تکان ندهد و اگر درد از بین برود به راحتی می‌تواند مفصل را حرکت دهد. گاهی نیز فرد احساس درد در مفصل دارد ولی با از بین رفتن درد نیز همچنان نمی‌تواند مفصل را حرکت دهد و دچار نوعی از فلج عصبی یا عضلانی شده است. هر دو مورد درد در مفصل هستند اما خشکی مفصل حالتی است که فرد درد مفصل دارد و پس از خوب شدن درد می‌تواند مفصل را با کمک فرد دیگری حرکت دهد. خوشبختانه فرقی نمی‌کند درد مفصل دارید یا خشکی مفصل، هر دو دارای درمان هستند.

خشکی صبحگاهی مفصل چیست؟

برخی افراد دردی در مفصل ندارند اما صبح‌ها به هنگام بیدار شدن دچار ضعف و خستگی هستند. احساس خشکی در ماهیچه‌ها و مفصل دارند و ساعتی طول می‌کشد تا رمق داشته باشند و از جای بلند شوند. در چنین مواردی فرد دارای خشکی صبحگاهی در مفصل است که می‌تواند ناشی از یک بیماری باشد یا مقدمه‌ای برای خشکی مفصل است که باید با مراجعه به پزشک علت اصلی آن را یافت.

 علت‌های  درد و خشکی مفصل

 • آرتریت
 • آرتروز یا استئوآرتریت
 • روماتیسم مانند آرتریت روماتوئید، تب روماتیسمی و اسپوندیلیت انکیلوزان
 • بیماری های متابولیک مانند نقرس
 • عفونت‌های مفصلی مانند عفونت‌های چرکی و عفونت سلی
 • تومورهای مفصل یا اطراف مفصل
 • گیر کردن استخوان یا غضروفی آزاد در درون مفصل
 • گیر کردن یک منیسک پاره شده داخل مفصل
 • بد جوش خوردن یک شکستگی داخل مفصلی و ایجاد سطوح ناهموار در سطح مفصل
 • ایجاد استخوان اضافه و نابجا در بافت‌های اطراف مفصل
 • کم شدن انعطاف یا کوتاه شدن بافت های اطراف مفصل مانند رباط، تاندون و عضلات
 • افزایش مقدار مایع مفصلی
 • رشد بافت سینوویال درون مفصل
 • کلفت و ضخیم شدن کپسول مفصلی و کم شدن قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری آن
 • از بین رفتن غضروف مفصلی و ساییده شدن سطوح استخوانی بر روی هم
 • وجود استخوان اضافی در لبه سطوح مفصلی (استئوفیت)
 • و…

درمان درد و خشکی مفاصل با طب سوزنی

درمان درد و خشکی مفاصل با طب سوزنی یکی از روش‌های جدید است که در افراد مختلف نتایج خوبی داشته است. توصیه ما به شما این است که طب سوزنی را حتما امتحان کنید. طب سوزنی با رفع انسداد، گرفتگی‌ عضلات و بهبود چرخش خون در کاهش ورم، درد و از بین بردن خشکی مفصل بسیار اثر گذار است. در صورتی که با روش کار طب سوزنی آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم مقاله طب سوزنی چیست؟ را مطالعه فرمایید.

بسیاری از افراد که این روش را انتخاب کرده‌اند اظهار داشتند که پس از گذشت سه الی چهار جلسه درد آنها به میزان زیادی کاهش یافته و حرکت عضلات آنها بهتر شده است. این روش کاملا بدون درد است و هیچ عارضه‌ای ندارد که برای اطمینان بیشتر می‌توانید مقاله عوارض طب سوزنی را مطالعه کنید. آرامشی که پس از جلسات طب سوزنی در روح و روان فرد حاصل می‌شود به مقدار زیادی در خارج کردن درد از بدن تاثیر دارد. حتما قبل از اینکه قدم آخر را بردارید و جراحی‌های دردناک و پرخطر را تجربه کنید طب سوزنی را امتحان کنید.

طب سوزنی برای درمان درد و خشکی مفاصل
انجام طب سوزنی روی مفاصل زانو برای تسکین درد و درمان خشکی مفصل

دیگر روش‌های درمان درد و خشکی مفصل

همانطور که خواندید درد و خشکی مفاصل علت‌های متفاوتی دارد به همین دلیل نیز راه‌های درمان آن نیز متفاوت است. برخی روش‌های درمانی نیز وجود دارد که به واسطه آن‌ها می‌توانید درد و خشکی مفصل را از بین ببرید. برخی از روش‌های درمان به شرح زیر است:

درمان‌های خانگی

هرچند درمان‌های خانگی یک روش درمان قطعی نیستند و باید در کنار آن‌ها به متخصص مراجعه کنید اما تا حدودی به کمتر شدن درد کمک می‌کنند. برای کاهش درد و خشکی مفاصل در منزل کارهای زیر را انجام دهید.

 1. استراحت و خودداری از انجام کارهای سنگین
 2. محل مفصل را با باند یا بریس مخصوص ببندید تا کمتر حرکت داشته باشد.
 3. کمپرس یخ برای کاهش التهاب و ورم
 4. استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب

خارج کردن مایع مفصلی

اگر پزشک متخصص علت درد و خشکی را افزایش مایع مفصلی تشخیص دهد با استفاده از سرنگ مایع مفصلی را خارج می‌کنند.

دارو درمانی

درد و خشکی مفصل تا حد زیادی در انجام کارهای روزانه شما خلل وارد می‌کند، به خصوص زمانی که حرکت برای شما سخت می‌شود. اولین قدم مراجعه به پزشک است. پزشک متخصص تا آماده شدن نتایج آزمایشات برای یافتن علت اصلی برای شما داروهایی از قبیل کورتیزون  و روان کننده‌ها را برای کاهش ورم و درد تجویز می‌کند.

جراحی

روش جراحی به عنوان آخرین مرحله برای درمان توصیه می‌شود. اگر همه روش‌های درمانی را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، روش جراحی را انتخاب کنید.

سخن آخر

همانطور که خواندید روش‌های درمانی متعددی برای درمان و کنترل درد و خشکی مفاصل وجود دارد. گاهی استفاده از چند روش درمانی در کنارهم می‌تواند بسیار مفید باشد. جلسات طب سوزنی در کنار درمان دارویی به میزان زیادی فرد را در مسیر درمان کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید که درمان درد و خشکی مفاصل با طب سوزنی را باید نزد یک متخصص انجام دهید و از مراجعه به مراکز نامعتبر و افراد غیر متخصص خودداری کنید. مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران دارای پزشکان متخصص و کادری مجرب است. برای اخذ نوبت و مشاوره با دکتر محقق بهترین پزشک طب سوزنی تهران، با شماره تلفن های موجود در صفحه درباره ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام

تیم پشتیبانی مرکز تخصصی طب سوزنی سوزنیران از طریق واتسپ در خدمت شماست.

لطفا پشتیبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

× ارتباط با ما